پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

استفاده از موسیقی برای تقویت حافظه

danesheroz1 اسفند ۱۴, ۱۳۹۲ ۰
استفاده از موسیقی برای تقویت حافظه

دانش روز: به یاد سپاری اطلاعات همراه با موسیقی، بهترین روش برای یادگیری آسان تر آن هاست

 به گزارش دانش روز، یقینا این موضوع را تجربه کرده اید که پس از سال ها، به راحتی می توانید شعری قدیمی را به یاد آورید که سال ها پیش در قالب یک قطعه موسیقی آن را شنیده اید. این در حالی است که اگر کسی از شما بخواهد آن را بازگو کنید، حتما باید آن شعر را با آهنگ آن در ذهن خود بخوانید.

اگر چه اختلافات زیادی بر سر ساز و کارهای حفظ اطلاعات در ذهن وجود دارد، متخصصان اعصاب و روان در این موضوع با یکدیگر اتفاق نظر دارند که موسیقی ابزاری قوی برای کمک به حافظه است.

7704

به اعتقاد پژوهشگران دانشگاه واشینگتن، «هیپو کامپوس و کورتکس پیشین» مناطقی از مغز هستند که به حافظه مربوط می شوند و هر روز میلیون ها اطلاعات گوناگون را پردازش می کنند. اگر چه وارد کردن اطلاعات به این بخش ها به نسبت آسان است اما تخلیه اطلاعات دلخواه از آن ها مشکل است.از آنجایی که موزیک سبب می شود که واژگان، به شکل آهنگین، قافیه دار و گاهی دارای ردیف باشند، بنابراین کلمات در ذهن، با شنیدن موسیقی به راحتی رمز گشایی می شوند؛ البته باید گفت که این ساختار آهنگ است که به شخص کمک می کند تا اطلاعاتی را که به ذهن سپرده، به یاد بیاورد و در واقع این ملودی است که موجب تکرار کلمات و در نتیجه به یاد سپاری آن ها شود.

پژوهشگران معتقدند حجم زیلدی از اطلاعات شعر گونه و آهنگین می توانند به مدتی طولانی به ذهن سپرده شوندو افرادی که حافظه ای استثنایی برای یاد آوری فهرستی از اطلاعات دارند، آنان را تبدیل به ساختارهای شعر گونه می کنند تا آن ها را بهتر به یاد سپارند و آسان تر دوباره به یاد آورند.به گفته آنان قوانین، داستان ها و نیز آداب و سنتی که برای سهولت به یاد سپاری به صورت شعر در آمده اند، به درستی و با دقت به یاد آورده می شوند که از آن جمله می توان به داستان های بلندی مانند ایلیاد و ادیسه اشاره کرد که به همین دلیل به نظم نگاشته شده اند.

 

منبع: دوهفته نامه موفقیت

چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۷:۰۵
کد خبر : 96627
بازدیدها: 287

پاسخی بگذارید »