جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

استفاده از تفاله قهوه برای تولید سوخت اتومبیلها

danesheroz1 شهریور ۲۰, ۱۳۹۲ ۰
استفاده از تفاله قهوه برای تولید سوخت اتومبیلها

دانش روز: محققان اظهار داشتند که تمام تفاله های باقی مانده از قهوه که به درون سطلهای زباله در سراسر جهان ریخته می شود می تواند نسبت به سایر منابع انرژی، سوختهای پاک تر و ارزان قیمت تری را برای اتومبیلها باشد

به گزارش دانش روز، محققان دانشگاه سینسیناتی گزارش داده اند که موفق به تبدیل تفاله قهوه به منابع  انرژی از جمله کربن فعال شده و بیودیزل شدند.

تفاله های باقی مانده از دم کردن قهوه به عنوان یکی از نوشیدنی های محبوب جهان، تنها در آمریکا به بیش از یک میلیون تن در سال می رسد و قسمت اعظم آن وارد سطل زباله می شود.

این محققان اقدام به جمع آوری تفاله های قهوه از یک فروشگاه استارباکس در دانشگاه کرده و با خارج کردن روغن آن را به سوخت بیودیزل تبدیل کردند. در جریان این تحقیقات، تفاله های قهوه که به نحو قابل توجهی خشک بود و برای تصفیه بیودیزل به کار گرفته شد.

روغن در این تفاله قهوه ها بین ۸.۳۷  و ۱۹.۶۳ درصد بود و بیودیزل حاصل از روغن قهوه با استانداردهای بین المللی سوخت که دارای انتشار کمتر مونوکسید کربن، هیدروکربون و نسبت به سوخت نفتی است، تطابق دارد.

استفاده از تفاله های قهوه برای تولید بیودیزل نه تنها در فضای سطلهای زباله صرفه جویی می کند، بلکه بیودیزل از یک محصول طبیعی تولید کرده که چون ذرت و سویا محصول غذایی اصلی نیست.

زیست‌دیزل یا بیودیزل (Biodiesel)‏ یک نوع سوخت تجدیدپذیر و تجزیه ‌پذیر است که از روغن گیاهی و یا چربی حیوانی به دست می ‌آید. این سوخت را می ‌توان با گازوئیل مخلوط و در اتومبیلهای گازوئیل سوز به ‌کار برد.

نتیجه‌های مثبت به کار بردن بیودیزل در کاهش آلودگی هوا از سوی سازمان‌های معتبر جهانی تایید شده ‌است.

منبع:مهر

چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۴
کد خبر : 59289
بازدیدها: 239

پاسخی بگذارید »