پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

استخدام شده ها نگران نباشند، مهر آفرین اجرا می شود

danesheroz1 شهریور ۱۱, ۱۳۹۲ ۱
استخدام شده ها نگران نباشند، مهر آفرین اجرا می شود

دانش روز: طرح مهرآفرین یکی از مصوبات دولت احمدی‌ نژاد بود. براساس طرح مهرآفرین مقرر شده بود دولت شرایط استخدام

 به گزارش دانش روز، طرح مهرآفرین یکی از مصوبات جنجالی دولت احمدی‌نژاد بود.براساس طرح مهرآفرین مقرر شده بود دولت شرایط استخدام حدود ۵۰۰ هزار نفر نیرو را فراهم آورد که جزئیات اجرای این طرح در تاریخ ۲اردیبهشت ماه ۹۲ از سوی غلامحسین الهام معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.

در این طرح به حمید بقایی و استانداری ها اجازه استخدام خارج از ضوابط استخدامی کشور داده شده بود  و ابلاغ ان موجی از انتقادات را به همراه داشت.

بعد از روی کار امدن دولت جدید و انتصاب معاون اول حسن روحانی ، اسحاق جهانگیری در اولین دستورش پس از انتصاب به‌عنوان معاون اول رئیس‌جمهور، توقف این طرح را خواستار شد.

جهانگیری در بخشنامه ای در ۱۵ مرداد ماه ابلاغ کرد: نظر به ایرادهایی که در اجرای اصل ۱۳۸ قانون‌اساسی نسبت به طرح مهر‌آفرین (موضوع تصویب‌نامه شماره ۱۷۶۴۴۱/ت۴۸۷۰۲هـ مورخ ۳۰/ ۹/ ۹۱ و اصلاحات آن) اعلام شده است، مقتضی است کلیه وزارتخانه‌‌ها، موسسات، سازمان‌ها، شرکت‌های دولتی، استانداری‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی؛ موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری از هرگونه استخدام و جذب نیروی انسانی، تبدیل وضعیت، نقل‌وانتقال و ماموریت، انتصاب و جابه‌جایی کارکنان اعم از رسمی، پیمانی، قراردادی یا هر عنوان دیگر و نیز اصلاح تشکیلات و ساختار اداری تا تصمیم‌گیری دولت نسبت به اصلاح مصوبات مربوطه اجتناب کنند.

این عمل جهانگیری با واکنش رئیس دیوان عدالت اداری مواجه شد هرچنداز نظر رئیس قوه قضائیه این اظهارنظر، نظری شخصی تلقی شد. به‌زعم الهام «بدعت قانونی جهانگیری» در حالی حذف شد که دراولین جلسات هیات دولت بسیاری از مصوبات دولت دهم مورد بازنگری قرا گرفته است و خبرها حاکی از آن بود که دولت یازدهم قصددارد ۱۰مصوبه دولت احمدی‌نژاد را که یکی ازآنها طرح مهرآفرین بود،غیرقانونی اعلام کند و از چرخه اداری خارج کند.»

اکبر ترکان مشاور رئیس‌جمهور آن روزها گفته بود: «جهانگیری دستور جمع‌آوری مصوبات دولت دهم در روزهای پایانی را داد تا وضعیت این مصوبات به‌طور دقیق بررسی شود. حال با در نظر گرفتن سخنان ترکان و احکام جدید جهانگیری شاید بتوان نتیجه گرفت که بررسی‌ها انجام شده یا هیات وزرا به این نتیجه رسیده که اینقدر سختگیری هم لازم نبوده است.

حالا اما پس از فراز و فرود‌های فراوان درخصوص طرح جنجالی «مهرآفرین»نهایتا دولت یازدهم برای این طرح که مصوب دولت دهم بود تصمیم‌گیری کرد.

مهرآفرین قرار است اجرا شود اما برخی ملاحظات شامل آن می‌شود و برخی از بندهای آن که دچار مشکل قانونی نیست قابلیت اجرا دارد.جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور ضمن اعلام این موضوع اطلاع داد که آنچه پیش ازاین وی درخصوص این طرح،توسط بخشنامه اعلام کرده بود از ارزش ساقط است و اجرای این طرح وآن بخش‌هایی که خلاف قانون نیست قابلیت اجرا دارد.

جهانگیری در بخشنامه‌ای جدید  با اشاره به لغو چند مصوبه هیات دولت دهم از جمله طرح مهرآفرین، توقف موقت اجرای مصوبات دولت پیشین را رفع و اجازه اجرای آنها را خطاب به وزارتخانه‌‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌ها صادر کرد. اسحاق جهانگیری در بخشنامه جدیدی اجرای آن مصوباتی که مغایر قانون تلقی نشدند را بلامانع دانست و در این راستا بخشنامه‌های گذشته مبنی‌بر توقف موقت اجرای برخی مصوبات از جمله مصوبات و تصمیم نامه‌هایی که از ۱/ ۳/ ۱۳۹۲ توسط دولت، کمیسیون‌های وزرا و نماینده ویژه یا شوراهای عالی صادر شده است و همچنین طرح مهرآفرین را کان لم‌یکن تلقی کرد.

در این بخشنامه از دستگاه‌های اجرایی خواسته شده چنانچه مفاد مصوبه‌ای را دارای بارمالی زاید بر اعتبار مصوب یا مغایر جهت‌گیری و مصالح کلی دولت و قوانین و مقررات مربوط تشخیص دادند پیشنهاد اصلاح یا لغو آنها را به هیات دولت ارائه کنند.

منبع: پارسینه

دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۴
کد خبر : 56324
بازدیدها: 402

یک دیدگاه »

  1. جوانان ایرانی شهریور ۱۱, ۱۳۹۲ در ۴:۱۸ ب٫ظ - Reply

    با سلام و عرض خسته نباشید خدمت مدیریت سایت. جوانان ایران اسلامی بسیار خوشحال شدند که طرح مهرآفرین دوباره اجرا می شود. همه جامعه دوباره امیدوار شدند. شور و شوق بسیاری زیادی در خانوادهای جوانان ایرانی ایجاد شده. طرح مهرآفرین طرحی بسیار خوب و کاملی است و باعث کم شدن بیکاری می شود. از مسئولان دولت یازدهم و دیوان عدالت اداری بسیار ممنون هسستیم که طرح خوب مهرآفرین باز اجرا می شود. جامعه شاد شد با خبر اجرای طرح مهرآفرین در دولت آقای روحانی

پاسخی بگذارید »