چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

استاکس‌نت نیروی هسته ای ایران را افزایش داد

28 danesheroz اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۲ ۰
استاکس‌نت نیروی هسته ای ایران را افزایش داد

تحقیقات جدید مجله موسسه رویال یونایتد سرویس نشان می دهد که پس از حمله ویروس استاکس نت به تأسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ ، پتانسیل هسته ای ایران به طور چشمگیری افزایش یافته است

به گزارش  دانش روز ، این گزارش اظهار داشته است که کرم استاکس نت آسیب پذیریهایی را در تأسیسات غنی سازی ایران در معرض نمایش قرار داد که ممکن بود در غیر این صورت مورد چشم پوشی قرار می گرفت.

در تحلیل اطلاعات جمع آوری شده توسط آژانس بین المللی انرژی هسته ای، آیانکا بارزاشکا از شخصیتهای آکادمیک کالج کینگ لندن استدلال کرد که ایران پس از این حمله، عملکرد سانتریفیوژهای خود را ارتقا داد و غنی سازی را با قدرتی پیش از گذشته آغاز کرد.

از آگوست ۲۰۱۰، تعداد ماشینهای فعال در نطنز به تدریج افزایش یافته اند.

بنابر اظهار نظر کارشناسان سیمانتک، این بدافزار سیستم‌هایی را هدف قرار داده بود که دارای یک مبدل فرکانس هستند که نوعی دستگاه برای کنترل سرعت موتور است. بدافزار استاکس نت به دنبال مبدل‌هایی از یک شرکت در فنلاند و یا تهران بوده است. استاکس نت به دنبال این دستگاه‌ها بر روی سیستم قربانی گشته و فرکانسی را که دستگاه‌های مذکور با آن کار می‌کنند، شناسایی کرده و به دنبال بازه‌ای از ۸۰۰تا ۱۲۰۰ هرتز می‌گردد. دستگاه‌های صنعتی که از این مبدل استفاده کنند بسیار محدود هستند و غالباً در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم استفاده می‌شوند.

اواخر ۲۰۰۹ یا اوایل ۲۰۱۰، ایران حدود یک هزار سانتریفیوژ IR-1 را در تأسیسات غنی سازی نطنز از دور خارج کرد.

بارزاشکا نوشته است که توانایی ایران برای تولید موفقیت آمیز دستگاه ها به خطر نیافتاد و تأثیرات استاکس نت باعث شد ظرفیت غنی سازی اورانیوم در ایران افزایش یابد.

وی تأکید کرد: استاکس نت برای ایران سود خالص بود و نیروی هسته ای ایران را افزایش داد. استاکس نت موجب شده است که ایرانیان نسبت به حفظ تأسیسات هسته ای خود هوشیارتر عمل کنند.

استاکس‌نت یک بدافزار رایانه‌ای‌  است که اولین‌بار در تاریخ جولای ۲۰۱۰توسط ضدویروس وی‌بی‌ای۳۲ شناسایی شد،این بدافزار با استفاده از نقص امنیتی موجود در میانبرهای ویندوز، با آلوده کردن رایانه‌های کاربران صنعتی، فایل‌های با قالب اسکادا که مربوط به نرم‌افزارهای WinCC و PCS7 شرکت زیمنس بوده را جمع‌آوری کرده و به یک سرور خاص ارسال می‌کند. براساس نظر کارشناسان شرکت سیمانتک، این بدافزار به دنبال خرابکاری در تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز بوده‌است.

در اواخر ماه مه ۲۰۱۰ رسانه های آمریکایی اعلام کردند که استاکس‌نت مستقیما به دستور اوباما رئیس جمهور آمریکا طراحی، ساخته و راه اندازی شده است.

جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۲۱:۱۹
کد خبر : 18172
بازدیدها: 170

پاسخی بگذارید »