پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

از روز نیروی انتظامی تا تولد …

danesheroz1 مهر ۱۳, ۱۳۹۲ ۰
از روز نیروی انتظامی تا تولد …

دانش روز: روز نیروی انتظامی، هجرت «امام خمینی» (ره) از عراق به پاریس، روز بین ‏المللی معلم، درگذشت بنیانگذار شرکت اپل، تولد اولین دائره المعارف جهان، و … از مهم‌ترین رخدادهای تاریخ امروز است

به گزارش مجله شبانه ، امروز ۱۳ مهر ۱۳۹۲ خورشیدی برابر با ۲۹ ذی القعده ۱۴۳۴ هجری و ۵ اکتبر ۲۰۱۳ میلادی است. مهمترین رخدادهای تاریخ امروز از این قرار است:

روز نیروی انتظامی

از سال ۱۳۷۸ با درخواست نیروی انتظامی و تصویب مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا زمان برگزاری هفته نیروی انتظامی از تیرماه به مهرماه هر سال انتقال یافت. قبلاً ۲۷ تیر به مناسبت سالروز تصویب قانون ادغام نیروی انتظامی به نام روز نیروی انتظامی و سپس هفته آخر تیرماه به نام هفته نیروی انتظامی نامگذاری شده بود و در این روز و هفته، مراسم ویژه ‏ای برای بزرگداشت این نهاد انتظامی برگزار می‌‏گردید.

ولیکن بعد از بررسی‏‌ها و جمع‏بندی نظرات و دیدگاه‏‌ها و پیشنهادهای مختلف مقرر شد هفته نیروی انتظامی در مهر ماه، برگزار شود.

انتقال حضرت امام خمینی (ره) از ترکیه به عراق (۱۳۴۴ ش)

وضع بحرانی و در حال انفجار کشور که از ادامه تبعید رهبر نهضت اسلامی ایران ناشی می‌‏شد از یک سو، و عدم تمایل دولت ترکیه به ادامه زندانبانی خود از سوی دیگر، رژیم پهلوی را بر آن داشت که تبعیدگاه امام را تغییر دهد. از این رو، طی مذاکره سرّی با دولت عراق در قبال این تعهد که دولت ایران دخالتی در سرنوشت، آزادی و مدت اقامت امام در عراق نداشته باشد، عراقی‏‌ها با انتقال امام به عراق موافقت نمودند. ورود امام در ۱۳ مهر ۱۳۴۴ش به عراق پس از یازده ماه اقامت در ترکیه، که ابتدا به صورت نا‌شناس انجام گرفت، استقبال گرم و پرشور و بی‌سابقه ‏ای را به دنبال آورد. حضرت امام پس از یک توقف کوتاه در کاظمین، برای زیارت مرقد مطهر امام هادی (ع) و امام عسگری (ع) رهسپار سامرا شدند و با استقبال باشکوه مردم و حوزه علمیه سامرا مواجه گردیدند.
روز بعد کربلا یکپارچه برای استقبال ازامام آماده شد و ایشان یک هفته بعد با استقبال بی‏سابقه مردم و حوزه علمیه نجف وارد این شهر شدند. هدف رژیم شاه از تغییر محل تبعید امام آن بود که با توجه به شرایط خاص و سنّتی حوزه علمیه نجف که هر تازه واردی در آن هضم می‌‏شد، آوازه امام را از این طریق به خاموشی بکشانند. اما حضرت امام با ادامه مبارزات خود، رهبری نهضت اسلامی را به شکلی دیگر پیگیری کرده به طوری که رژیم بغداد مجبور به ایجاد فشار علیه ایشان و فراهم آوردن زمینه‏ه ای خروج امام از این کشور گردید.

حمله سنگین متجاوزان بعثی به شهر خرمشهر (۱۳۵۹ ش)

با شکست متجاوزان بعث در نبرد با مدافعان خرمشهر در دهم مهر ۱۳۵۹، نیروهای دشمن ضمن سازمان‏دهی و استقرار در مواضع جدید، تلاش اصلی خود را جهت ممانعت از توقف به هر شکل ممکن متمرکز نمودند. بدین منظور، دشمن مصمم بود پیشروی را هرچند در قالب خیزهای کوتاه، ادامه دهد. لذا بر اساس طرح‏ریزی جدید، در سپیده ‏دم ۱۳ مهر ۵۹، تهاجم سنگینی را آغاز کرد و پس از تلاش فراوان، تنها موفق به پنجاه متر پیشروی در داخل بندر خرمشهر گردید و ضمن تحمل ضایعات فراوان و یورش رزمندگان اسلام به قرارگاه دشمن، دشمن را از پیشروی باز داشت. دشمن برای تصرف خرمشهر چند مشکل عمده داشت که عبارتند از: عدم شناخت دقیق از اوضاع داخل شهر، حضور رزمندگان اسلام در داخل شهر و مشکلات ناشی از مقاومت آنان و نیز هراس دشمن از جنگ شهری و خالی شدن پشتِ سر یگان‏‌ها، در صورت ورود به داخل شهر و امکان دور خوردن و محاصره نیرو‌ها در داخل شهر و نیز احتمال تفرقه و جدا شدن یگان‏‌ها از یکدیگر. و در ‌‌نهایت با تهاجم بی‏رحمانه مزدوران بعثی به شهر خرمشهر، این شهر قهرمان در چهارم آبان ۱۳۵۹ پس از سی و پنج روز مقاومت، به اشغال متجاوزین عراقی درآمد.

مسموم شدن امام جواد (علیه السلام) در بغداد (۲۲۰ ق)

مأمون بعد از شهادت امام رضا (علیه السلام)، حضرت جواد را از مدینه به بغداد طلبید. دخترش (ام الفضل) را به ازدواج او دراورد که شیعیان این ازدواج را تحمیلی و با اهداف سیاسی می‌دانند. امام جواد از دختر مامون فرزندی نداشتند و فرزندان ایشان ما حصل ازدواجشان با بانوی دیگری به نام سمانه مغربیه می‌باشد. در مدت اقامتش در بغداد از بدى معاشرت مأمون منزجر بود بالاخره از مأمون اجازه خواست و به حج خانه خدامشرف شد و از آنجا به مدینه آمده و در آن شهر منوره توقف کرد تا مأمون وفات نمود و معتصم برادر او به خلافت رسید و معتصم از شنیدن فضائل و کمالات آن بزرگوار آتش حسد در سینه او مشتعل گشت و آن جناب را به بغدادطلبید.

امام جواد فرزندش امام على النقى را جانشین خود نموده و وداع کرد و با دل خونین از قبر جد بزرگوارش مفارقت نمود و روانه بغداد گردید و در ۲۸ محرم سال ۲۲۰ داخل بغداد گشت معتصم بى می‌لى‌ام الفضل را از حضرت جواد مى دانست زیرا امام جواد مادر امام على النقى را بر او ترجیح مى داد لذا‌ام الفضل همیشه از حضرت جواد شاکى بود در زمان حیات مأمون مکرّرا از حضرت به او شکایت مى کرد و او گوش نمى داد و اذیت حضرت را به صلاح خلافت خود نمى دید بالاخره معتصم‌ام الفضل را خواست و به قتل حضرت راضى کرد و زهرى براى او فرستاد که به آن مظلوم بخوراند آن زن بى وفا انگور رازقى را زهر آلود نمود و به آن بزرگوار آورد حضرت میل فرمود اثر زهر در بدن مبارک ظاهر گردید. البته قولی دیگر می‌گوید به وسیله شخصی به نام ا‌شناس به دستور معتصم شربت مسومی را به وی می‌نوشانند و وی را در ۲۵ سالگی، مسموم و به قتل می‌رسانند.

تولد «دسیدریوس اراسموس» محقق و فیلسوف بزرگ هلندی (۱۴۶۶م)

دزیدریوس اراسموس (به هلندی: Desiderius Erasmus) دانشمند و فیلسوف و ادیب هلندی و یکی از علمای مشهور قرن پانزدهم میلادی است که به سال ۱۴۶۶ در رتردام‌زاده شد. پس از اتمام تحصیلات داخل سلسله رهبانان گردید و در بعضی مدارس به تدریس پرداخت. سپس او را به تعلیم پسر ژاک چهارم پادشاه سلاطین وقت به جلب او به درباره ای خویش کوشیدند و چون در آن وقت اصلاح و تعدیل دین مسیحی لازم به نظر می‌آمد او در این معنی با لو‌تر به مکاتبه پرداخت و آنگاه که لو‌تر دست به کار دعوت زد وی از مکاتبه با لو‌تر خودداری کرد و بر ضد وی چیزهایی نوشت و چون در همه تالیفات او حریت فکر و آزادی عقیده مشهور بود بیشتر تالیفات او از طرف واتیکان ممنوع و سوخته شده مخصوصا با نوشتن کتاب «در ستایش دیوانگی» که با همه اصناف بشری سروکار دارد و انتقاد می‌کند. طایفه رهبانان با او دشمنی سختی پیدا کردند. وی به سال ۱۵۳۶ در شهر بال بدرود حیات گفت.

هجرت تاریخی حضرت «امام خمینی» (ره) از عراق به پاریس (۱۳۵۷ ش)

سیزده سال پس از ورود حضرت امام خمینی (ره) به عراق و اقامت در نجف اشرف، به دنبال فشارهای دولت بعثی این کشور برای محدود کردن فعالیت‏های سیاسی ایشان، حضرت امام خمینی (ره)، با چند تن از نزدیکان، صبح روز ۱۲ مهر ۱۳۵۷ش به سوی کشور کویت مهاجرت کرد. ولی دولت این کشور از ورود ایشان، با وجود داشتن ویزا، جلوگیری نمود. از این رو، ساعاتی را در مرز ماندند. در ساعات پایانی این روز، مأموران مرزی عراق به امام اطلاع دادند که بازگشتشان به نجف بلامانع است. اما امام از بازگشت به نجف خودداری کردند و شب را در بصره گذرانده، تصمیم گرفتند به پاریس بروند.
عراقی‏‌ها نیز موافقت خود را اعلام کردند. عصر روز سیزدهم مهر ۵۷، امام و همراهان به بغداد منتقل شده و روز بعد، این مهاجر بزرگ با کاروان کوچک همراهش، برای خدا، به سوی خدا و در راه خدا، هجرتی تاریخی و سرنوشت‏ ساز را آغاز نمود و معظم‏له در محله «نوفل‏لوشاتو» در حومه پاریس اقامت گزید. در مدت اقامت چهارماهه امام در پاریس، نوفل لوشاتو، به مهم‏‌ترین مرکز خبری جهان تبدیل شده بود. حضرت امام تا چند روز پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در همین مکان به سر برده و ملت مسلمان ایران را در سرنگونی رژیم شاهنشاهی، رهبری می‌‏نمودند.

مرگ «گوتفرید بورْگِر» شاعر معروف قرن هجدهم آلمان (۱۷۹۴م)

گوتفرید آگوسْتْ بورْگِر، شاعر معروف آلمانی، در ۱۹ مارس ۱۷۴۷م در آلمان به دنیا آمد. بورگر از‌‌ همان دوران جوانی با انواع مصائب و حوادث دست به گریبان بود و این ناکامی‏‌ها که تا آخر عمر دامنش را‌‌ رها نکرد، تاثیری مستقیم در آثار او و در نتیجه در ادبیات آلمان قرن هجدهم بر جای گذاشت، به طوری که بورگر در ادبیات آلمان به عنوان شاعر محنت کشیده و تلخ‏کام معروف شده است. وی در سال‏های پایانی عمر خود در عرصه ادبیات آلمان مقامی رفیع به دست آورد، به طوری که پیش از آنکه یوهان گوته، شاعر شهیر آلمان قدم به صحنه ادب آلمان گذارَد، بورگر بزرگ‏‌ترین غزل‏سرای آلمان به شمار می‌‏رفت. از بورگر آثار منظوم متعددی برجای مانده که یک قطعه شعر او به نام لئونور، از زمان خود او تا به امروز از معروف‏‌ترین و عالی‏‌ترین آثار شاعرانه زبان آلمانی به شمار می‌‏رود. هم‏چنین چند قطعه دیگر او به نام شکارچی وحشی و ترانه مرد دلیر و… نام بورگر را برای همیشه در زمره بزرگان ادب آلمان ثبت کرده است. گوتفرید بورگر سرانجام در ۵ اکتبر ۱۷۹۴م در ۴۷ سالگی درگذشت.

تولد «دنیس دیدِرو» مؤلف اولین دائره المعارف جهان (۱۷۱۳م)

دنیس دیدِرو فیلسوف و دانشمند فرانسوی در ۵ اکتبر سال ۱۷۱۳ در شهر لانگِر فرانسه به دنیا آمد. هرچند دیدرو در مسائل مذهبی، از عقاید عامه تجاوز نمی‌‏کرد، لیکن در تقریر مسائل علمی و اجتماعی، مقالات را طوری ترتیب می‌‏داد که راه بحث و نظر بر عموم خوانندگان در خصوص اوضاع زمان باز باشد و اساس تقلید کورکورانه، تزلزل پذیرد. دایرهالمعارف دیدرو به عنوان اولین دایرهالمعارف جهان، آکنده از آزادی خواهی و مخالفت با زیاده ‏روی‏های مقامات کلیسا، دستگاه قضایى و حکومت وقت بود و نوید استقلال، آزادی، مشروطیت و حقوق می‌‏داد. انتشار دایرهالمعارف دیدرو در ایجاد افکار آزادی خواهانه نقشی اساسی و ارزش‏مند ایفا کرد، به طوری که آن را از علل بروز انقلاب کبیر فرانسه در سال ۱۷۸۹م دانسته ‏اند.

اما دنیس دیدرو پنج سال قبل از بُروز انقلاب، در ۳۰ ژوئیه۱۷۸۴م در ۷۱ سالگی درگذشت. دیدرو در تفکرات فلسفی خود، بیشتر از نظریات شکاکانه در باب حیات پیروی می‌‏کرد نه عقاید جزمی. وی بر این عقیده بود که هیچ چیز را برای همیشه نمی‌‏توان حقیقت مطلق انگاشت. دنیا دائماً در حال تغییر است و دریچه ذهن ما باید به روی همه وجوه مختلف این تغییرات باز باشد. پس باید پای‏بند عقل و استدلال نشد و در مورد ایمان خویش نیز به احتیاط عمل کرد. دنیس دیدِرو به سبب قدرت خلاقه شگرف و اندیشه‏ های بدیع و افکار علمی و فلسفی تازه و نو، یکی از نوابغ عالم ادب به شمار می‌‏رود. وی هم‏چنین پدید آورنده نقد هنری است.

وقوع شورش تاریخی سلطنت ‏طلبان در جریان انقلاب فرانسه (۱۷۹۵م)

بعد از وقوع انقلاب فرانسه در سال ۱۷۸۹م و شکل‏گیری دوره جدید، قانون اساسی این کشور در سال ۱۷۹۱م تصویب گردید. چندی بعد این قانون تکمیل شد و براساس بخشی از آن، مجلس از دو قسمت تشکیل می‌‏شد. یک شورای پانصد نفره که اعضای آن بالای سی سال سن داشتند و دارای حق انشاء و تدوین قوانین بودند و یک شورای پیران (مانند سنا) که شامل ۲۵۰ عضو بالای ۴۰ سال بود که حق تبدیل مصوبات شورای اول به قانون را داشت. ادامه این وضعیت باعث شد تا شورش‏های پراکنده ‏ای در مناطق گوناگون کشور شکل گرفته و از جمله مشروطه‏ خواهان توانستند با استفاده از نارضایتی گسترده مردمی، بار دیگر بر بخش‏هایى از مناطق تسلط یابند. این مسئله باعث شد تا حکومت وقت با کشاندن نیروهای نظرامی به پایتخت دست به مقابله زند. در ۵ اکتبر ۱۷۹۵م عصیان علنی و شورش عمومی با شرکت حدود ۲۵ هزار پاریسی شکل گرفت.

ایجاد «کمین فرم» عالی ‏‌ترین مرکز کمونیستی بین‏ المللی به ابتکار شوروی (۱۹۴۷م)
یکی از اقداماتی که ژوزف استالین، رهبر کمونیست اتحاد جماهیر شوروی در واکنش به تشکیل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، انجام داد، تشکیل یک سازمان بین‏المللی کمونیست به نام کُمین‏فُرم و تحمیل رژیم کمونیستی بر کلیه کشورهای تحت اشغال خود در اروپای شرقی بود. از این رو، در پنجم اکتبر ۱۹۴۷م کُمین‏فُرم یا دفتر اطلاعات بین‏المللی احزاب کمونیستیِ اروپا با هدف برقراری اتحاد و همکاری بین احزاب کمونیست اروپا با عضویت احزاب کمونیست نُه کشور شوروی، فرانسه، ایتالیا، یوگسلاوی، لهستان، مجارستان، رومانی، چکسلواکی و بلغارستان شکل گرفت و مقر سیاسی آن در بلگراد پایتخت یوگسلاوی انتخاب گردید.
هدف استالین از تعیین بلگراد به عنوان مرکز فعالیت کُمین‏فُرم، اعمال نفوذ بیشتر در امور این کشور و مقابله با استقلال‏طلبی مارشال تیتو، رهبر یوگسلاوی، در برابر مسکو بود. با این حال تیتو که حکومت خود را مدیون استالین نمی‌‏دانست حاضر به تمکین در برابر خواسته‏ های او نشد تا اینکه این مسئله باعث اخراج حزب کمونیست یوگسلاوی از کمین فرم و ایجاد شکاف بین دنیای کمونیست پس از جنگ جهانی دوم گردید. عمر کُمین‏فُرم دوام چندانی نیافت و مدتی پس از مرگ استالین، در آوریل سال ۱۹۵۶م منحل شد.

روز بین ‏المللی معلم

نشست مجمع عمومی سال ۱۹۹۴از ۳ تا ۸ اکتبر برگزار شد. این روز به مناسبت صدور بیانیه مشترک یونسکو/ سازمان بین المللی کار پیرامون وضعیت آموزگاران که روز پنج اکتبر ۱۹۶۶ امضا شده بود روز معلم نامگذاری شد.

درگذشت استیو پاول جابز، بنیانگذار اپل (۲۰۱۱م)

استیو پاول جابز (به انگلیسی: Steven Paul Jobs) (زاده ۲۴ فوریه ۱۹۵۵- درگذشت ۵ اکتبر ۲۰۱۱) کارآفرین، مخترع، بنیانگذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای شرکت اپل و یکی از چهره‌های پیشرو در صنعت رایانه بود. در سال ۱۹۸۵ از شرکت کناره گیری کرد و شرکت نکست را تاسیس کرد. در ۲۴ ژانویه ۲۰۰۶، شرکت والت دیزنی تمامی سهام شرکت پیکسار را به مبلغ ۷٫ ۴ میلیارد دلار (به شکل سهام در دیزنی) خریداری نمود. پس از کسب موفقیت در بازار نرم افزار در سال ۱۹۹۶ شرکت اپل را خریداری کرد. و از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۱ به عنوان مدیرعامل در این شرکت مشغول بود.

جابز به نجات‌دهندهٔ اصلی این شرکت معروف شده‌است. خصوصاً پس از به نتیجه رسیدن آی‌پاد، ایده‌ای که وی اصرار و علاقه‌ای شخصی به آن داشته‌است. در۲۴ اوت، ۲۰۱۱، جابز، استعفای خود را به عنوان مدیر عامل اپل اعلام کرد. در نامه استعفای خود به شدت تاکیید می‌کند که اپل طرح‌های اجرایی خود را دنبال می‌کند و از تیم کوک به عنوان جانشین خود نام برد. در ۵ اکتبر، ۲۰۱۱، اپل خبر فوت استیوجابز رااعلام کرد. او در سن ۵۶ سالگی در اثر سرطان لوزالمعده در گذشت.

برخی از رخدادهای امروز

۱۷۱۳: «دیدروDenis Diderot» فیلسوف، نویسنده و روشنفکر فرانسوی که دایره المعارف را برای گسترش آگاهی‌های مردم تالیف کرد به دنیا آمد، ۷۱ سال عمر کرد و پیروزی انقلاب فرانسه را که در آرزویش بود به چشم دید.
۱۷۹۳: انقلاب فرانسه آزادی مذهب را در این کشور اعلام داشت و انحصار مذهبی (کاتولیک) پایان یافت.
۱۸۶۴: یک توفان دریایی شهر کلکته هند را ویران ساخت و ۶۰ هزار تن را بی‌جان کرد.
۱۹۴۴: یک جت جنگنده آلمانی از نوع «ام ـ‌ای ۲۶۲» ساخت «مسراشمیت» در جبهه فرانسه سرنگون شد. این نخستین جنگنده جت است که در طول تاریخ با آتش دشمن سرنگون شده است. در آن زمان آلمان (لوفت وافه) تنها کشور جهان بود که جت جنگنده در اختیار داشت که مهندسان آلمانی آن را اختراع کرده بودند.
۲۰۰۰: سلوبودان می‌لوشویچ از رهبری یوگوسلاوی کناره گیری کرد تا شاید دشمنی آمریکا و غرب با او کاهش یابد و آرامش بگذارند که دیدیم چنین نشد و او را دزدانه گرفتند و به زندان لاهه بردند و اینک در آنجاست.

 

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ۰۱:۰۶
کد خبر : 64808
بازدیدها: 217

پاسخی بگذارید »