سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

از دادن سفیده تخم‌ مرغ به کودکان زیر یک سال خودداری کنید

danesheroz1 مهر ۱۹, ۱۳۹۲ ۰
از دادن سفیده تخم‌ مرغ به کودکان زیر یک سال خودداری کنید

دانش روز: قابلیت جذب پروتئین تخم مرغ بیشتر از سایر مواد غذایی پروتئین دار است به همین علت توصیه می شود برای افزایش پروتئین بدن از تخم مرغ استفاده شود

به گزارش دانش روز، پروتئین موجود در تخم مرغ به مصرف تامین سوخت انرژی بدن نمی رسد، بلکه در ساختمان سازی سلولهای بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

زرده تخم مرغ بهترین ماده غذایی برای شروع تغذیه تکمیلی کودکان بعد از سن شش ماهگی است، توصیه می شود تا سن یک سالگی تنها از زرده تخم مرغ استفاده شده و به هیچ عنوان به کودکان سفیده آن داده نشود.

در سفیده تخم مرغ مواد آلرژیک بسیاری وجود دارد که موجب ایجاد حساسیت‌های شدید در کودکان می شود.

علاوه بر این قابلیت هضم سفیده تخم مرغ نیز برای کودکان زیر یک سال دشوار است.

یکی از مواد مهم در تخم مرغ را آهن است، هر چند جذب آهن تخم مرغ در رقابت با جگر برابری نمی‌کند، اما نوع قرارگیری آهن در تخم مرغ، قابلیت جذب آن را بالا برده است.

این کارشناس تغذیه و رژیم درمانی، “لستین” را ماده غذایی ارزشمند دیگر موجود در تخم مرغ معرفی کرد و اظهار داشت: این ماده غذایی در ساخت غشای سلولهای بدن به کار می رود.

“لستین” همچنین با ایجاد خاصیت امولوسیون از لخته شدن مواد غذایی جلوگیری و به همین علت از تخم مرغ در صنایع غذایی استفاده های بسیاری می شود.

این کارشناس تغذیه با اشاره به وجود ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلی گرم کلسترول در تخم مرغ، خاطرنشان کرد: هر فرد روزانه به ۳۰۰ میلی گرم کلسترول نیازدارد که این مقدار در بیماران قلبی ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی گرم است.

به علت بالا بودن میزان کلسترول، مصرف حداکثر ۴ عدد تخم مرغ در طول هفته برای افراد توصیه می شود و در این زمینه افراد بیمار باید با پزشک خود مشورت کنند.

میزان ارزش غذایی تخم مرغ را وابسته به نوع تغذیه مرغ ها است و تخم مرغ‌های محلی از ارزش غذایی بالاتری برخوردارند، زیرا مرغ‌های محلی از دانه های غذایی متنوع‌تری استفاده می کنند.

همچنین مرغهای موجود در مرغداری‌ها روزانه چند عدد تخم می گذارند که همین امر ارزش غذایی تخم مرغ های آنها را کاهش می دهد این درحالی است که مرغ های محلی روزانه یک تخم با ارزش غذایی بالا می گذارند.

منبع:عرش نیوز

جمعه ۱۹ مهر ۱۳۹۲ - ۲۲:۰۷
کد خبر : 66472
بازدیدها: 235

پاسخی بگذارید »