دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

گزارش ششمین جشن منتقدان؛

از خوشحالی برای زنده بودن کاهانی و جیرانی تا هول شدن مهناز افشار!

danesheroz دی ۲۵, ۱۳۹۱ ۰

جشن منتقدان سینمایی شب گذشته در حالی برگزار شد که چهره های مشهور سینمایی هرکدام حرف های جالبی برای گفتن داشتند

به گزارش سینماپرس، مراسم ششمین جشن منتقدان سینمای ایران شب گذشته با حضور چهره های سینمایی در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.
در ابتدای این مراسم که اجرای آن را شهرام شکیبا برعهده داشت علی علایی؛ رئیس شورای مرکزی انجمن منتقدان و دبیر ششمین جشن منتقدان گفت: این جشن ویژه عاشقان سینما است در این سال فضایی را گذراندیم که امشب می خواهیم تاکید کنیم از همه در این سینما عاشق تر هستیم و حتی از برخی سینماگران هم بیشتر از این رو تاکید می کنم امشب، شب همدلی و مودت است نه شب نیش زبان زدن و به خاطر سینما گرد هم آمده ایم.
وی درباره شیوه انتخاب برگزیدگان توضیح داد: در جشنواره فجر گذشته اعلام کردیم که می خواهیم به شیوه منتقدان جهان و به روش های رایج به صورت آکادمی برگزیدگان خود را معرفی کنیم به همین دلیل فرم های انتخاب بین اعضا توزیع شد تا در رای گیری اولیه شرکت کنند. انجمن بیش از سیصد عضو دارد که همگی شأن بالایی دارند و اکثر اعضا در رای گیری شرکت کرده اند.
علایی ادامه داد: می‌خواهم امشب از دو هنرمند ویژه که ارزش کارشان بر کسی پوشیده نیست ولی در میان نامزدهای معرفی شده از سوی ما قرار نگرفتند، یعنی هنگامه قاضیانی و علی طالب آبادی نام ببرم که هر دو لطف کرده و در جمع ما حضور یافتند.
رئیس انجمن منتقدان گفت: جشن امسال ما بدون حمایت از هیچ نهادی و به طور خصوصی برگزار شده است. من نام این جشن را با کسب اجازه از جناب مهرجویی «مهمان مامان» می گذارم چرا که اعضای انجمن همچون آدمهای فیلم هر چه در توان داشتند، گذاشتند تا امشب دور هم جمع شویم. به همت مسعود مهرابی، به برگزیدگان این مراسم کتاب صد سال پوستر و اعلان فیلم در ایران اهدا می‌شود.
گرامی داشتن یاد آنها که دیگر نیستند
این منتقد ادامه داد: همچنین از مسئولان فرهنگسرای ارسباران و شورای مرکزی و اعضای انجمن منتقدان نیز برای این همیاری سپاسگذارم و یاد همه درگذشتگان همچون زنده یاد جلال ذوالفنون و زنده یاد سید ابوالقاسم حسینی که در جشن های گذشته حضور داشتند را گرامی می دارم.
در ادامه این مراسم و به هنگام معرفی برگزیدگان هایده صفی یاری که برای دریافت تندیس بهترین تدوین فیلم روی سن آمده بود با ابراز خرسندی از دریافت این جایزه از دستان دخترش گفت: خوشحالم که این جایزه را برای تدوین فیلم درمیشیان کارگردان جوانی دریافت می کنم که در رفتار و کارش پختگی دارد و از بدترین اتفاقات زندگی اش بهترین درس ها را می گیرد.
تورج اصلانی هم به هنگام دریافت دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری اظهار کرد: خوشحالم که دو نفری که تهدید به مرگ شده بودند جیرانی و کاهانی هنوز زنده اند. با سپاس از آقای زرین دست که هنوز با افکار جوان کار می کنند اما دیگر جانی برای ادامه کار ندارم. خوشحال نیستم که در سینمایی کار می کنم که به شغل نامحترمی تبدیل شده که همه به خود اجازه می دهند به آن بی احترامی کنند.
چهارزانو زدن در مقابل استادان
علیرضا زرین دست هم با دریافت تندیس بهترین فیلمبرداری گفت: ما ایرانی ها عادت داریم در مقابل استادها چهار زانو بنشینیم از این که در مقابل شما ایستاده ام عذرخواهی می کنم.
در ادامه این مراسم از کیومرث پوراحمد و مسعود مهرابی دعوت شد تا برای تجلیل از داریوش مهرجویی روی سن بیایند. کیومرث پوراحمد با قرائت متن تقدیرنامه مهرجویی گفت: من در دوران جوانی و در برهوت فیلمفارسی فیلم «گاو» را دیدم به نظرم باید به همه فیلمسازان که فیلمهایشان سینما را از ذلت فیلمفارسی به اوج رساندند، جایزه دهیم. تمام فیلم های مهرجویی از «گاو» گرفته تا «نارنجی پوش» را دوست دارم.
داریوش مهرجویی هم با تشکر از تشویق حاضران به دلیل تعریف های پوراحمد تشکر کرد و گفت: امیدوارم این تعریف ها حقیقت داشته باشد. جناب پوراحمد فیلمساز معتبر و هوشمندی هستند. از تمام منتقدان و افرادی که من را لایق این تقدیر دانستند تشکر می کنم. منتقدان حضور خود را اثبات کرده اند حتی بیشتر از فیلمسازان.
مسعود مهرابی هم با بیان این که مهرجویی نیاز به معرفی ندارد، اظهار کرد: این کارگردان ستون خیمه سینما است و کارهای بزرگی که انجام داده به سینما جهت داده است. ما منتقدان بسیار مدیون مهرجویی هستیم چرا که با فیلم هایی که ساخت به ما نوعی از نقد را آموزش داد.
در این بخش با تقدیر از داریوش مهرجویی به دلیل گذشت ۴۰ سال از ساخت فیلم «گاو» رضا درمیشیان برای فیلم «بغض» تندیس خلاقیت و استعداد درخشان را از دستان مهرجویی دریافت کرد.
نیابت مسعود کیمیایی از پرویز دوایی
در ادامه مسعود کیمیایی به دعوت شهرام شکیبا روی سن آمد تا به نیابت از پرویز دوایی تندیس منتقدان را دریافت کند. کیمیایی درباره دوایی گفت: شناخت من از دوایی به خیلی سال پیش برمی‌گردد. من از پرویز دوایی یاد گرفتم. او صاحب یک سینما است. او از قهرمان‌های متقلب که بعد از دهه ۵۰ سینما ظهور پیدا کردند، متنفر است.
وی ادامه داد: قهرمانانی که کپی قهرمانان سال‌های قبل سینما هستند که البته این اتفاق در شعر و ادبیات هم افتاده است. دوایی سینمای دکمه و کلید را دوست ندارد. او معتقد است با دکمه نمی‌شود به سینما خلاقیت اضافه کرد. او سینمای دهه ۴۰ و ۵۰ را دوست دارد.
پس از مراسم تجلیل کلیپی به کارگردانی میثم مولایی و عزیز ساعتی از برخی فیلم های ماندگار دهه ۴۰ و ۵۰ نمایش داده شد که به دوایی تقدیم شده بود.
در ادامه هوشنگ گلمکانی و جواد طوسی برای تجلیل از جهانبخش نورایی روی سن قرار گرفتند و گلمکانی در توضیح فعالیت های نورایی اظهار کرد: نورایی دوست ۳۵ ساله من است اما ایشان را پیش از آشنایی از طریق نوشته هایش می شناختم و درست موقعی که به دنبال منتقد مورد علاقه ام می گشتم یکی از منتقدانی که قلمش را دوست داشتم نورایی بود که صاحب امضا شده بود و حتی در دهه ۵۰ که ممنوع قلم بود و با اسم های مستعار ن. جهان و رضا نورجهان می نوشت نثر و نگاهش را می شناختم.
وکالت و نقد نوشتن برای هر فیلمی که دل می‌خواهد
گلمکانی افزود: نورایی به وکالت مشغول است و به همین دلیل برای هر فیلمی که دوست دارد نقد می نویسد و خیلی به ندرت در ۳۰ سال اخیر در مورد فیلم هایی که دوست ندارد مطلبی نوشته است. این منتقد در کار مجله فیلم نقش حیاتی داشته و بدون حضور او مجله فیلم ماهیت فعلی را نداشت و یا ادامه نمی یافت. خودم را مدیونش می دانم.
جواد طوسی هم با اشاره به اتکای اجتماعی نوری در نقدهایش که هیچ گاه به شعار تبدیل نشده گفت: این منتقد وقتی در مورد فیلم جرم و یا من مادر هستم نقد می نویسد به قدری خطی چندوجهی ایجاد می کند که هر کس از ذهن خود می تواند به بار معنایی آن راه یابد.
سپس جهانبخش نورایی در مورد نوع نگاهش به نقد توضیح داد: نوع نگاه من به سینما بی تردید متاثر از روزگارم بوده است همان چیزی که در نقدهای ما کم است. سینمای ما از نظر حس خیلی جلوتر از نقد ما است و منتقدان ما باید بیشتر به روزگار و سینماگران نزدیک شوند.
وی تاکید کرد: دوره ما دوره ناامیدی نیست و آن هایی که فتوا صادر می کنند بازنده هستند. جایزه ام را به همسرم که در این سال ها مرا درک کرده است تقدیم می کنم.
تشکر حسین علیزاده از کسانی که او را با سینما آشنا کردند
در ادامه این مراسم حسین علیزاده که برای موسیقی فیلم «ملکه» تندیس بهترین موسیقی را از شهرام ناظری و محمدرضا درویشی دریافت کرد، گفت: از تمام کسانی که باعث آشنایی من با سینمای ایران شدند تشکر می کنم حسین محجوب، زنده یاد علی حاتمی و باشه آهنگر از جمله کارگردانانی بودند که من همکاری خوبی با آن ها داشتم.
سپس جواد مجابی، حمید فرخ نژاد و علی طالبی نژاد روی سن آمدند تا از ناصر تقوایی با اهدای تندیس تجلیل کنند.
ناصر تقوایی پس از دریافت تندیس اظهار کرد: من با تعمد فیلم نمی سازم و کسی مانع من نیست و من تا زمانی که قرار باشد از کسی برای ساخت فیلم اجازه بگیرم فیلم نمی سازم. از عمری که برای ساخت فیلم هایم گذاشته ام متاسفم زیرا هربار که فیلمی از من نمایش داده می شود حس می کنم که من آن ها را نساخته ام چرا که در هر دوره ای به هر اندازه که دوست دارند از فیلم های من برای نمایش در تلویزیون قیچی می کنند و دیگر این فیلم ها شباهتی به فیلم های من ندارند.
وی با اشاره به این که شاید روزی کپی های درست تری از فیلم هایش پیدا و به نوعی در این زمینه اطلاع رسانی کند، تصریح کرد: من کوشش می کنم تا با فیلم نساختن به سبک خود باعث سقوط سینما شوم بلکه پس از سقوط چیز تازه ای از آن بیرون آید زیرا این سینمایی نبود که نسل ما و نسل باهوش پس از ما می خواستند. هر کس می تواند باید با فیلم نساختن در این فروریزی همراه شود تا نهاد تازه ای جای آن را بگیرد.
جواد مجابی نیز افزود: خوشحالم در کنار یکی از بهترین کارگردانان هستم. فرهنگ ما ظرفیت بالایی دارد. امیدوارم تمهیدی برای این مشکلات در نظر گرفته شود.
طالبی‌نژاد هم درباره تقوایی اظهار کرد: افتخار می کنم در صحنه‌ای هستم که تقوایی در آن حضور دارد. این شاید آشتی‌کنان من با وی است زیرا دو سال به دلایلی خودم را از مصاحبت با وی محروم کرده بودم. کسانی که مانع ساخته شدن «چای تلخ» و «زنگی و رومی» شدند باید پاسخگو آینده باشند. این برای اولین بار است، من در صحنه‌ای هستم که بزرگانی حضور دارند که سینما را از اواخر دهه ۴۰ وارد عرصه جدیدی کردند، مهرجویی، تقوایی و کیمیایی.
همشهری بود حمید فرخ نژاد با ناصر تقوایی
حمید فرخ نژاد هم گفت: من همشهری تقوایی هستم. خیلی جوانها از طریق وی به سینما علاقمند شدند. دوستشان دارم. امیدوارم شرایط جدیدی پیش آید تا وی فیلم جدید خود را بسازد. امیدوارم ابرهای سیاهی که بالای آسمان سینمای ایران است کنار برود و ما شاهد اتفاقات خوب باشیم. می‌دانید که همه یا آبادانی هستند و یا نمی‌دانند که آبادانی هستند. البته سلحشور آبادانی نیست.
در ادامه این مراسم با حضور علی علائی، کامران ملکی و فرهاد توحیدی از زهرا مشتاق به عنوان یکی از اعضای فعال انجمن تقدیر شد.
سپس کلیپی از فیلم های خسرو شکیبایی ساخته میثم مولایی پخش شد که مورد استقبال حاضران در سالن قرار گرفت.
در بخش معرفی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد حمیدرضا آذرنگ که برای بازی در فیلم «ملکه» دیپلم افتخار دریافت کرد گفت: این جایزه را به تئاتر تقدیم می کنم که به من یاد داد برای دیده شدن زیاد عجله نکنم و این روزها حرمت شکسته ای دارد.
در ادامه اکبر عبدی که برای دریافت تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد روی سن آمده بود گفت: بعد از حرف زدن ناصر تقوایی ما باید خفه شویم. دست شما را می بوسم آقای تقوایی که پس از کار با شما بود که فهمیدم چطور باید در سینما راه رفت و ایستاد. زمانی که داشتم به این جا می آمدم فکر کردم که این جشن هر سال در خانه سینما برگزار می شد اما مثل این که آن جا را بسته اند نمی دانم چرا کله پزی ها را نمی بندند. سینما را هیچ کس بالا نبرد و به همین دلیل درش را بستند و شاید جای دیگری را می خواهند باز کنند.
وی با اشاره به نقشش در فیلم «خوابم می آد» با خنده گفت: هر چه نقش مرد را بازی کردم نشد گفتم نقش زن را بازی کنم شاید بشود. این جایزه سه برابر جوایز فجر ارزش دارد چرا که این جایزه بدون فشار داده شده و برای انتخاب برگزیدگان فجر به داوران فشار وارد می شود.
جابر قاسمعلی هم با اشاره به حضور بزرگانی چون کیمیایی و مهرجویی گفت: اگر این بزرگان نبودند نسل ما برای همیشه چیزی کم داشت. مانی حقیقی فیلم «هامون بازها» را ساخته بود و من دیدم به نظرم مسیر را اشتباه رفته بود زیرا این فیلم را برای جوان هایی ساخته بود که هامون را روی پرده سینما ندیده بودند. باید در مورد نسلی فیلم می ساخت که در اوج تمنا نمی خواست.
هول شدن مهناز افشار در ۳۵ سالگی
در ادامه مهناز افشار که تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل زن را دریافت کرده بود، نفس نفس زنان گفت: در سن ۳۵ سالگی و پس از ۱۵ سال فعالیت در سینما باز هم هول می شوم. جایزه انجمن منتقدان برایم با ارزش است و از پیمان معادی، سید جمال ساداتیان و همه بازیگران فیلم «برف روی کاج ها» تشکر می کنم.
افشار با بیان این که سه آرزو برای سینما دارد عنوان کرد: امیدوارم نگاه سیاسی و تسویه حساب های شخصی از سینما پایش را بردارد و سینما به آن چه رسالتش است بپردازد. هیچ فیلمی نباشد که اکران نشود و در ادامه اگر قرار است در عرصه سینما به فعالیت ادامه دهم شرمنده خودم و مردم نباشم.
دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۱ - ۱۷:۵۶
کد خبر : 4040
بازدیدها: 313

پاسخی بگذارید »