چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مشق‌ هایی که سرمشق ندارد:

از خبرگزاری آموزش و پرورش چه خبر؟

danesheroz1 آبان ۲۷, ۱۳۹۲ ۰
از خبرگزاری آموزش و پرورش چه خبر؟

دانش روز: پس از رفتن حاجی‌ بابایی از وزارت آموزش و پرورش، خوش‌ گفتار نیز که از همدان به وزارت آموزش و پرورش آمده بود و سکانداری پانا را بر عهده داشت، رفت و هم‌ اکنون پانا بدون مدیرعامل توسط قائم‌ مقام سازمان دانش‌آموزی اداره می‌شود

به گزارش  دانش روز، در روزهای پر از تغییر وزارت آموزش و پرورش، خبرگزاری این وزارتخانه نیز در انتظار تغییر و تحول است.

خبرگزاری کانون دانش‌آموزی (پانا) طی امضای تفاهم‌نامه‌­ای بین رئیس سازمان دانش‌­آموزی و مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی و تأیید وزرای آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت در خرداد ماه ۱۳۸۱ تأسیس شد.

PANA مخفف کلمات انگلیسی Pupils Association News Agency به معنی خبرگزاری (آژانس خبری) کانون دانش‌آموزی است که فعالیت رسمی خود را در تابستان ۱۳۸۲ آغاز کرد اما مدارک خبرگزاری پانا در مهر ماه ۱۳۹۱ توسط معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به هیئت عالی نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری ها ارسال شد و این هیئت پس از ۱۰ سال با اعطای مجوز خبرگزاری‌های رسمی جمهوری اسلامی ایران به این مجموعه خبری، موافقت کرد.

در حال حاضر حدود ۳۵ هزار دانش‌آموز عضو این خبرگزاری هستند و از مدارس خود، اخبار و گزارش‌هایشان را ارسال می‌کنند اما این خبرگزاری همواره با چالش‌های بسیاری مواجه بوده است.

یکی از مشکلاتی که خبرگزاری پانا را تحت الشعاع قرار داده است، تغییر مداوم مدیران بوده است؛ ضمن اینکه رویکرد این خبرگزاری همواره توسط مدیران تغییر کرده است؛ به عنوان مثال در دوره‌ای آموزش و پرورش تنها به عنوان یک بخش خبری مورد توجه بوده و در دوره‌ای دیگر هم تمام سرویس‌های خبری آن با رویکرد آموزش و پرورش اداره می‌شد.

البته در حال حاضر در سایت این خبرگزاری آمده است: «این خبرگزاری در زمینه‌های علمی و آموزشی، فرهنگی و هنری، اجتماعی، دین و اندیشه، سیاسی، اقتصادی، ورزشی و گزارش تصویری با رویکرد آموزش و پرورش فعالیت می نماید» اما تقریباً هر بخش کار خود را انجام می‌دهد.

عدم فعالیت خبرنگاران در حوزه آموزش و پرورش نیز دغدغه دیگر خبرگزاری پاناست به‌گونه‌ای که محمدرضا خوش‌گفتار مدیرعامل سابق خبرگزاری پانا طی مصاحبه‌ای که در تاریخ ۲۳ اسفند ۹۱ با خبرگزاری فارس داشت، گفت: «سرویس آموزش و پرورش، یک سرویس اختصاصی است و همه کس در این حوزه نمی‌تواند کار کند؛ شاید جذابیتی برای دوستان خبرنگار و رسانه‌ای ندارد؛ شما اگر به یک خبرنگار حرفه‌ای که تحصیلاتش در حوزه خبرنگاری و رسانه‌ای بوده است، بگویید «سیاسی را انتخاب می‌کنی یا آموزش و پرورش را؟» می‌گوید سیاسی را انتخاب می‌کنم و این حوزه جذابیتی برای خبرنگاران  رسانه‌ها ندارد؛ به همین دلیل مجبوریم که نیروسازی کنیم و در این مسیر با مشکلات زیادی مواجه بودیم».

به گزارش فارس، پس از رفتن حاجی‌بابایی از وزارت آموزش و پرورش، خوش‌گفتار نیز که از همدان به وزارت آموزش و پرورش آمده بود و سکانداری پانا را بر عهده داشت، رفت و هم‌اکنون پانا بدون مدیرعامل توسط قائم‌مقام سازمان دانش‌آموزی اداره می‌شود.

خبرگزاری پانا در شرایطی که به مدد حضور دانش‌آموزان فعال و عضو خود می‌تواند به عنوان خبرگزاری منبع و اصلی در حوزه آموزش و پرورش مطرح باشد، هنوز نتوانسته است جایگاه اصلی خود را پیدا کند و اصولا خبرهای دسته اول این حوزه در خبرگزاری‌های دیگر منتشر می‌شود.

این روزها خبرهای متعددی از گفت‌وگو با افراد مختلف برای مدیرعاملی پانا شنیده می‌شود؛ اخباری که حتی ناامید کننده است و از کسانی برای این خبرگزاری نام برده می‌شود که آشنایی با خبر یا آموزش و پرورش را ندارند.

به نظر می‌آید که حمیدرضا کفاش معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش باید با درایت خود، فردی را انتخاب کند که ضمن شناخت خبر و آموزش و پرورش، دغدغه آموزش و پرورشی هم داشته باشد.

 

 

 

منبع:دانا

 

دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۷
کد خبر : 74450
بازدیدها: 201

پاسخی بگذارید »