دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

از حسادت زنان تا رقابت مردان

danesheroz2 تیر ۱۷, ۱۳۹۲ ۰
از حسادت زنان تا رقابت مردان

دانش روز: هر کدام از ما در دوران زندگی، حسادت را به شکل های گوناگون آزموده ایم

به گزارش دانش روز، شاید در داشتن اسباب بازی بهتر، شاید در مدرسه و دانشگاه و محیط کار و حتی در ازدواج، حسادت را تجربه کرده ایم.
احساسی که ناشی از هیجانات منفی بتوان به حس حسادت اشاره کرد.
حسادتی که در شهرت طلبی یا در فروتنی در بخشش و بی پروایی خود را ابراز می کند این در حالی است که در جوامع گذشته و امروزه دختران را حسودتر از پسران دانسته اند.

اما آیا به راستی حسادت ویژگی خاص زنان است یا مردان هم به اندازه زنان حسادت را تجربه می کنند؟

خدایی آسیب شناس اجتماعی در این باره گفت: افراد حسود توانمندی های خود را دست کم گرفته و به جای افزایش آگاهی به موقعیت والای دیگران غبطه می خورند.

وی افزود: زن به لحاظ باورهای جامعه، از حساسیت بیشتری برخوردار شده و به آرامی، خوباوری خود را از دست داده و حسادت در وجودش بیشتر رخنه می کند.

خدایی در ادامه در مورد حسادت زنان عنوان کرد: حسادت زنان نوعی خشم درونی است که مرتبه هایی از آن در همه آنان وجود داشته ولی در بعضی کمتر و در برخی بیشتر دیده می شود.

وی در مورد این که چرا زن ها بیشتر از مردان به حسادت مشهور هستند، گفت: حسادت مردان و زنان به یک اندازه بوده اما مردها بسترهای اجتماعی دارند که حسادت خود را به عنوان رقابت جلوه دهند ولی زنان این بستر را ندارند.

خدایی با اشاره به این که حس حسادت از کودکی آغاز می شود اظهار کرد: در صورت عدم توجه هم چشمی های دوران کودکی به طور دائمی در فرد اثر گذاشته و صفات شخصیتی او را غیرطبیعی می سازد.

خدایی با اشاره به آسیب های روانی فرد حسود عنوان کرد: افراد حسود از داشتن دوست بی بهره مانده و در نهایت افسرده می شوند.

وی تصریح کرد: حسادت منجر به از بین رفتن روابط اجتماعی، رواج بی اعتمادی و بدبینی به دیگران شده و همکاری بین اعضای جامعه را کاهش می دهد.

خدایی در پایان با اشاره به عوامل موثر در کاهش حسادت خاطر نشان کرد: باید مهربانی و دوستی و کسب مهارت را افزایش داد تا احساس حقارت و در نهایت حسادت از بین برود باید توجه داشت با وجود دوستی ها و مهربانی های اطرافیان و توانایی ابراز استعدادها و با پیشرفت جامعه نمی توان منکر حسادت شویم چرا که مهم این است با احساس وجود آن بتوانیم آن را درست مدیریت کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۲
کد خبر : 35749
بازدیدها: 280

پاسخی بگذارید »