پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

از بدی آب‌ و‌ هوا تا کاهش محبوبیت احمدی‌نژاد

danesheroz اسفند ۲۴, ۱۳۹۱ ۰
از بدی آب‌ و‌ هوا تا کاهش محبوبیت احمدی‌نژاد

از اردیبهشت ماه امسال که احمدی‌نژاد به خراسان رضوی سفر کرد، دیگر پای هیات دولت به هیچ استانی نرسید. سفرهای بعدی احمدی‌نژاد عموما در قالب افتتاح پروژه‌ها انجام گرفت تا پرونده سفرهای استانی در میانه دور چهارم بسته شود. سفرهایی که قرار بود چهارمین دور آن اسفندماه امسال به پایان برسد

درباره لغو ۱۰ماهه سفرهای استانی هیات دولت اظهارنظرها متفاوت و متناقض است. محمد دهقان عضو هیات رئیسه مجلس خانه نشینی یازده روزه رئیس جمهور و بر ملا شدن مقاصد جریان انحرافی را یکی از دلایل تعطیلی سفرهای استانی می‌داند و می‌گوید: «بعد از خانه نشینی و شکل‌گیری تعارض بین خواست رئیس جمهور با مصالح و منافع کشور، احمدی‌نژاد جایگاه خود را بین نیروهای انقلاب از دست داد. تعطیلی سفرهای استانی دولت کار عاقلانه‌ای است.»

دهقان می‌گوید که بعد از خانه نشینی ۱۱روزه، احمدی‌نژاد در سفرهایی که بعد از آن به استان‌ها داشت با استقبال بسیار کمی مواجه شد در ضمن تعداد افرادی هم که به خاطر حفظ ظاهر به استقبال او می‌آمدند به خاطر کم شدن ارادت قبلی کمتر شدند. وقتی اعضای دولت متوجه شدند استقبال مردم کم شده همچنین وجود گرانی‌ها و مشکلات اقتصادی بسیار زیاد تصمیم گرفتند به سفرهای استانی نروند.

او معتقد است: «با توجه به وضعیت اقتصادی کشور در حال حاضر عاقلانه است دولت دیگر سفرهای استانی را انجام ندهد و بعضی از مصوبه‌های دور آخر را عملی کند.»

با این حال، معاون اجرایی رئیس‌جمهور نظر دهقان را رد می‌کند و می‌گوید: «ایشان باید استدلال خود را در این باره مطرح کند و چگونه این مسئله را حساب کرده‌اند آیا نظرسنجی کرده‌اند؟ اینطور که نمی‌شود صحبت کرد.»

حمید بقایی عقیده دارد «حالا که آقای رئیس‌جمهور هر هفته دو سفر پروژه‌ای می‌روند و این هم به نوعی سفر استانی محسوب می‌شود.»

آب و هوا خوب نیست

سیدحسن موسوی رییس دفتر رییس‌جمهور هم بدی آب و هوا را بهانه تعطیلی سفرهای استانی هیات دولت از اردیبهشت ماه تا الان می‌داند و می‌گوید: «تاخیر اتفاق افتاده به علت شرایط بدی جوی بوده است، چون باعث اذیت مردم می‌شد. پس به محض مساعد شدن هوا سفرهای استانی انجام خواهد شد.»

این در حالی است که پیش از این، در خردادماه امسال مجتبی ثمره هاشمی گرمای هوا را دلیل لغو سفرهای استانی هیات دولت دانسته و گفته بود: «ممکن است به علت فصل گرما و نیز ماه مبارک رمضان این سفرها به کندی صورت گیرد اما قطعا ادامه خواهد یافت.» مشاور ارشد رئیس جمهور سه ماه بعد دوباره وعده داد که دور جدید سفرهای استانی بعد از برگزاری شانزدهمین اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها آغاز شود که این اتفاق باز هم رخ نداد.

احمدی نژاد دیگر محبوب نیست؟
به جز محمد دهقان که کم شدن محبوبیت احمدی‌نژاد را دلیل توقف سفرهای استانی می‌داند، نمایندگان دیگری هم هستند که بر همین عقیده‌اند. عوض حیدرپور عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌گوید: «یکی از دلایل کم شدن سفرهای استانی رئیس جمهور این است که مصوبه‌های سفرهای اول و دوم و سوم هنوز به نتیجه کامل نرسیده که این باعث شده آرام آرام علاقه‌مندی مردم در صحنه‌های استقبال کم شود. در کشور ما مردم را نمی‌شود به‌شکل فرمایشی جمع کرد. موضوع دیگر این است که مردم کم‌کم به ماهیت رئیس‌جمهور پی بردند و فهمیدند رئیس‌جمهور با آن چیزی که می‌گوید و نشان می‌دهد متفاوت است.»

نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس هم معتقد است: «در سفرهایی که رئیس‌جمهور به آذربایجان غربی داشته، برخی مصوبات سفر اول هم هنوز اجرا نشده است. این درحالی است که موقع دادن آمارطرح‌های انجام شده، طرح‌های کوچک و بزرگ کنار هم قرار می‌گیرند که این کار درستی نیست. مردم بر‌اساس وعده‌های داده شده سرمایه‌گذاری می‌کردند وقتی این وعده‌ها عملی نشد مردم سرخورده شدند. ضمن اینکه حاشیه‌هایی که در دولت ایجاد شد در کاهش علاقه مردم بی‌تاثیر نبود چون مردم ما ولایت مدار و قانونمدار هستند اما رفتارهای دولت باعث شد استقبال آنها در آذربایجان کم شود.»

پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۹:۱۶
کد خبر : 9767
بازدیدها: 201

پاسخی بگذارید »