جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ارومیه میزبان جشنواره ملی انگور

danesheroz1 شهریور ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
ارومیه میزبان جشنواره ملی انگور

دانش روز: شهریور ماه سالجاری همزمان با برداشت انگور یکی از محصولات مهم و استراتژیک آذربایجان غربی اولین جشنواره ملی “انگور، اقتصاد و سلامتی” به میزبانی ارومیه از ۲۰ الی ۲۶ شهریور ماه برگزار می شود

به گزاش دانش روز، آذربایجان غربی با تولید سالانه بیش از ۶ الی ۷ درصد محصولات یکی از قطب های مهم کشاورزی کشور است که سالانه افزون بر۲۴۰ هزار تن انگور از ۵۰ رقم  از جمله حسینی، دانه بلند، ریش بابا، کشمشی، خلیلی یاقوتی، قرمز در آن برداشت می شود.

این ویژگی آذربایجان غربی به ویژه ارومیه را به نام شهر انگور در سراسر کشور و حتی منطقه معرفی کرده است در این راستا با هدف با هدف معرفی توانمندی ها و پتانسیل ها و حفظ آیین، آداب و رسوم منطقه به گردشگران داخلی و خارجی جشنواره ای ملی تحت همین عنوان در ارومیه برگزار می شود.

در آذربایجان غربی نزدیک به ۲۰ هزار هکتار باغ انگور وجود دارد که سالانه نزدیک به ۲۴۰ هزار تن محصول از این باغات برداشت به مصرف کارخانه های آبمیوه و تهیه کشمش و دوشاب می رسد در کنار مصارف اقتصادی و مهم این محصول خاصیت درمانی و سلامتی آن و محصولات به دست آمده از انگور نیز در این خطه زبانزد خاص و عام است.

هر چند این استان در زمینه تولید محصولاتی همچون سیب، چغندر قند … یکی از قطب های مهم کشوری به شمار می رود اما تولید انگور و محصولات مشتق از آن از قبیل کنستانتره، آبمیوه، سرکه، دوشاب، کشمش و… از جایگاه ویژه ای در استان به خصوص ارومیه برخوردار است.

قدمت تولید برخی محصولات از جمله دوشاب به سالهای بسیار دور می رسد اما متاسفانه در سایه بی توجهی مسئولان از این پتانسیل ها و ظرفیت های استان به ویژه در بخش گردشگری استفاده بهینه ای نشده و تا چند سال گذشته نیز به دست فراموشی سپرده شده بود اما برگزاری این جشنواره ملی می تواند امید تازه ای به این ظرفیت ها و توانمندیها بدهد.

جشنواره ملی انگور گام بلند جهت احیای گردشگری کشاورزی است

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در خصوص جزئیات برگزاری این جشنواره به خبرنگار مهر گفت: این جشنواره از روز ۲۰ شهریور ماه به مدت یک هفته با حضور استانهای خراسان شمالی، آذربایجان غربی و شرقی، کردستان، قزویت و تهران و نیز مهمانانی از سراسر کشور به میزبانی ارومیه برگزار می شود.

حسین امامی با بیان اینکه در این جشنواره دستگاه های دولتی و بخش خصوصی استان مشارکت دارند اظهار داشت: آذربایجان غربی به ویژه ارومیه از قطبهای تولید این محصول کشاورزی بوده و تنوع در انواع آن باعث شده تا بتوان با استفاده از اجرای سالیانه چنین جشنواره هایی، درهای بازارهای هدف و اقتصادی را به روی استان بگشاییم .

وی با گلایه از غفلت مسئولان طی سالهای گذشته در زمینه صنعت گردشگری کشاورزی گفت: این استان علاوه بر هم مرز بودن با سه کشور خارجی از ظرفیت و پتانسیل بالایی در زمینه محصولات کشاورزی برخوردار است و با توجه به ورود گردشگران داخلی و خارجی به استان که در ماه شهریور به اوج خود می رسد می توان این صنعت را در استان شکوفا کرد.

امامی با بیان اینکه به دلیل موقعیت آب و هوایی این استان تابستان به خصوص ماه شهریور پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی است افزود: به دلیل برداشت محصول انگور در این ماه می توان با برگزاری جشنواره ملی انگور به صورت مستقیم در یکی از باغات انگور از این ظرفیت به خوبی بهره برد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی علت برگزاری این جشنواره در شهریور ماه را فرارسیدن زمان برداشت این محصول و نیز اوج مسافرت های تابستانی در استان اعلام کرد و گفت: برگزاری این جشنواره به صورت مستقیم در باغ انگور تاثیر متفاوتی بر روی گردشگر خواهد داشت.

امامی، معرفی فرآورده های این محصول در محیط زنده و سنتی، نمایش باورها و اعتقادات مردم در مورد این میوه و در هنگام عمل آوری فرآورده های آن به شکل سنتی، برنامه چیدن محصول از باغات و دیدار از باغات انگور استان برای بازدید کنندگان و نیز بیان فواید و جایگاه محصول انگور و فراورده های آن در تغذیه از محورهای اصلی این جشنواره عنوان کرد.

انگور ثروت پنهان گردشگری کشاورزی آذربایجان غربی

وی بر  لزوم زمان بندی در ارائه برنامه های فرهنگی و جشنواره ها برای برنامه ریزی منظم و برگزاری مطلوب جشنواره ها تاکید کرد و افزود: با توجه به ظرفیت های موجود در استان جشنواره انگور با محوریت مهمترین محصول کشاورزی استان پیش بینی می شود که با استقبال خوبی رو به رو شود.

امامی با اشاره به تنوع زیاد محصولات تولیدی از انگور گفت: در بین اهالی این منطقه به خصوص ارومیه شهریور ماه به دلیل برداشت محصولات مهم کشاورزی از جمله انگور از جایگاه ویژه ای به ویژه در بخش اقتصادی برخوردار است.

وی ادامه داد: زنان این منطقه شهریور ماه با آداب و رسوم خاصی اقدام به تولید دوشاب(شیره انگور)، سرکه، کشمش و… می کنند که در کنار صرفه اقتصادی این محصولات نقش مهمی در سلامتی و تغذیه انسان دارد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی برگزاری نمایشگاه از انواع گونه های انگور، صنایع دستی و کنستانتره های تولیدی از محصول انگور، برگزاری کنسرت موسیقی همه روزه و نیز برگزاری برنامه ها و مسابقات فرهنگی و هنری را از دیگر بخش های این جشنواره برشمرد.

وی اضافه کرد: همچنین در طول برگزاری این جشنواره ضمن بازدید مهمانان و شرکت کنندگان از باغات نمونه انگور در ارومیه همایش یک روزه ای با هدف معرفی پتانسیل و ظرفیت بالای محصول انگور در زمینه اقتصادی، سلامتی و اشتغال با حضور مقامات کشوری و استانی برگزار می شود.

امامی به جایگاه صنعت گردشگری کشاورزی در دنیا اشاره کرد و گفت: متاسفانه با وجود ظرفیت های بالای این صنعت در کشور به ویژه آذربایجان غربی تاکنون از این پتانسیل به خوبی استفاده نشده است.

وی از انگور به عنوان ثروت پنهان صنعت گردشگری کشاورزی در استان نام برد و اظهار امیدواری کرد برگزاری این جشنواره گام بلند در این راستا باشد.

منبع:مهر

سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۸
کد خبر : 56768
بازدیدها: 433

پاسخی بگذارید »