چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ارزیابی خطرات آلاینده‌های مواد غذایی

danesheroz1 تیر ۲۸, ۱۳۹۲ ۰
ارزیابی خطرات آلاینده‌های مواد غذایی

دانش روز: دبیر شورای عالی علوم،‌ تحقیقات و فناوری از تصویب طرح کلان مدیریت، سیاستگذاری و ارزیابی خطرات آلاینده‌های مواد غذایی و زیست محیطی در جلسه فوق العاده شورا خبر داد و گفت: ترکیب اعضای کمیسیون تخصصی جدید حقوقی و قضایی نیز به تصویب رسید

به گزارش دانش روز، دکتر محمد مهدی نژاد در حاشیه صدوچهارمین جلسه کمیسیون دایمی شورای عالی علوم،‌ تحقیقات و فناوری (عتف) در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوعات طرح در این جلسه افزود: در این جلسه گزارشی از پیشرفت طرح کلان دانش و فناوری بازیافت پساب‌های شهری و کشاورزی با محوریت دانشگاه تهران ارائه شد.

دبیر شورای عالی علوم،‌ تحقیقات و فناوری با بیان اینکه این پروژه پیشرفت خوبی داشته است،‌ اظهار داشت: دستاوردهای این پروژه ظرف ۳ سال آینده به سازمان‌های بهره بردار چون شهرداری‌ها، وزارت جهاد کشاورزی، نیرو و سازمان محیط زیست عرضه خواهد شد.

راهکارهایی برای ارتقای سلامت جامعه

وی مدیریت، سیاستگذاری و ارزیابی خطرات آلاینده‌های مواد غذایی و زیست محیطی را از دیگر موضوعات این جلسه دانست و ادامه داد: در صورتی که ملاحظات زیست محیطی و ایمنی را در غذایی که ما می‌خوریم و محیط زیستی که ما در آن هستیم نشود سمومی در دورن مواد غذایی وارد خواهد شد که باعث بروز سرطان و انواع بیماری‌ها می‌شود.

مهدی نژاد با بیان اینکه در حال حاضر در این زمینه استانداردهایی در کشور وجود دارد، یادآور شد: این استانداردها کفایت تنوع مواد غذایی و میزان آلاینده‌های زیست محیطی کشور نیست از این رو نیاز به مطالعات گسترده است تا نسل‌های آینده از خطرات آلاینده‌ها در امان باشند.

وی با تاکید بر ضرورت آشکارسازی سموم در مواد غذایی خاطر نشان کرد: برخی از این سموم به طور طبیعی در طبیعت موجود است و برخی از کشورهای دیگر به منظورهای خاصی وارد کشور می‌شوند ازاین رو نیاز به فناوری‌هایی برای آشکار سازی سموم داریم.

دبیر شورای عتف با تاکید بر آنکه جزئیات این طرح در این جلسه مطرح شد،‌اضافه کرد: این طرح که از سوی کمیسیون بهداشت و درمان شورا مطرح شد در جلسه فوق العاده شورای عتف برای تصویب مطرح می‌شود.

سرنوشت کمیسیون تازه تاسیس حقوقی

مهدی نژاد انتخاب اعضای کمیسیون تازه تاسیس کمیسیون حقوقی و قضایی شورای عالی علوم،‌تحقیقات و فناوری را از موضوعات دیگر جلسه کمیسیون دایمی شورای عتف ذکر کرد و گفت: برابر آنچه که به تصویب رسید مقرر شد تا اعضای این کمیسیون متشکل از ۱۰ نفر از نمایندگان قوه قضائیه، وزارت دادگستری، معاون حقوقی رئیس جمهور، کمسیون امور حقوقی و قضایی مجلس و نمایندگانی از صدا و سیما است.

وی با تاکید بر اینکه علاوه بر این ۱۰ نفر ۱۱ از اعضای حقیقی نیز در ترکیب این کمیسیون حضور دارند،‌خاطر نشان کرد: انجمن‌های علمی به انتخاب کمیسیون دایمی شورای عتف و نمایندگانی از کانون وکلا به عنوان NGO ها در ترکیب اعضای حقیقی این کمیسیون حضور خواهند داشت.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم اظهار داشت: مقرر شده است تا تصویب نهایی اعضای این کمیسیون در کمیسیون دایمی انجام می‌شود.

تصویب نهایی پروژه کلان افتصاد مقاومتی

مهدی نژاد با بیان اینکه طرح کلان اقتصاد مقاومتی در جلسه شورای عتف مطرح شده بود، یادآور شد: این طرح نیاز به اصلاحاتی داشت که با اعمال اصلاحات در این جلسه مطرح و به صورت قطعی موافقت شد.

به گفته وی با بیان اینکه تعداد طرح‌های کلان به ۴۳ پروژه افزایش یافت،‌اظهار داشت: بودجه‌های این طرح پس از بررسی در جلسه آینده شورای عتف بررسی خواهد شد.

منبع:مهر

 

 

جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۲ - ۱۳:۵۴
کد خبر : 39364
بازدیدها: 346

پاسخی بگذارید »