سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کارشناس بازار آتی سکه

ارزان فروشی سکه قاچاق را افزایش می‌دهد/نرخ پیش فروش محرک خرید نیست

danesheroz اسفند ۱۲, ۱۳۹۱ ۰
ارزان فروشی سکه قاچاق را افزایش می‌دهد/نرخ پیش فروش محرک خرید نیست

کارشناس بازار آتی سکه نرخ پیش فروش سکه را بالا دانست و افزود: ۲۴ درصد نرخ بهره و مالیات برارزش افزوده سکه های پیش فروش است که به معنای آن است که این نرخ نمی تواند محرکی برای پیش خرید سکه باشد

داود حسنی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی پانا، اظهار کرد: با محاسبه خواب سرمایه نرخ سکه بیش از یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان است بنابراین مصرف کننده ترجیح می دهد به جای تحویل سکه ای در ۶ ماه آینده از بازار نقدی سکه با قیمت یک میلیون و۴۱۷ تومان تحویل بگیرد .
حسنی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد پیش فروش سکه در این مرحله از جذابیت لازم برخوردار نیست مگر آنکه قیمت نقدی سکه از یک میلیون و ۵۵۰ تومان فراتر رود.
کارشناس بازار آتی سکه عنوان کرد: اگر قیمت نقدی پایین تر از قیمت پیش فروش نبود نیز می توانست این انگیزه را در مردم ایجاد کند که سکه هایی را که در حال حاضر در دست دارند بفروشند و از طرح پیش فروش سکه خریداری کنند.
حسنی تصریح کرد: بانک مرکزی اعلام کرده است که ارزان فروشی سکه نخواهد داشت و با توجه به محدودیت ذخایر طلای کشور نیز به نظر می رسد که فروش آن چندان اقدام کارشناسی شده ای نباشد .
وی اضافه کرد :تجربه نشان می دهد که پایین بودن قیمت سکه در طرح پیش فروش نیز موجب می شود تا در زمان ارایه سکه های پیش فروش شده شاهد قاچاق طلا از کشور باشیم .
کارشناس بازار آتی سکه تصریح کرد: یکی از دلایل بالا بودن قیمت آن است که جذابیت های قاچاق را کاهش دهد .
و ی تاکید کرد: پیش فروش سکه در این مقطع زمانی مسکنی موقت برای کنترل نقدینگی در روزهای پایانی سال و جلوگیری از رشد قیمت هاست.
حسنی تصریح کرد: پیش فروش سکه ابزاری مناسب نه برای کنترل نقدینگی و نه برای کنترل قیمت است و تجربه نشان داده که در کشوری که با تحریم طلا مواجه است نباید به حراج ذخایر طلای خود اقدام کند.
کارشناس بازار آتی سکه بیان کرد:اقدام بانک مرکزی کارشناسی است، اما قادر به کنترل بازار و کاهش قیمت سکه در بازار نخواهد بود به این دلیل که بازار سکه همچنان از جذابیت لازم برخوردار است.
وی با بیان اینکه پرداخت عیدانه ،پاداش کارکنان دولت در پایان سال و پرداخت یارانه نقدی نیز درصدی به تورم سال جاری خواهد افزود: باید راهکارهای مناسبی برای کنترل نقدینگی در کشور اندیشیده شود.
کارشناس بازار آتی سکه با بیان اینکه نرخ سکه در سال گذشته زمینه های قاچاق را فراهم کرد،بیان کرد: اگر چه نرخ سکه در مرحله قبل قادر به کنترل قیمت در بازار آزاد شد اما زمینه های خروج طلا از کشور را فراهم کرد.

شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۸:۴۱
کد خبر : 8337
بازدیدها: 443

پاسخی بگذارید »