پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

روش زیستی برای تکثیر سلول‌های بنیادی مغز استخوان

danesheroz1 تیر ۲۲, ۱۳۹۲ ۰
روش زیستی برای تکثیر سلول‌های بنیادی مغز استخوان

دانش روز: پژوهشگران دانشگاه شهرکرد با تولید نانو بیو سرامیک شیشه روش زیستی برای تکثیر سلول‌های بنیادی مغز استخوان ارائه دادند

 

به گزارش دانش روز، در سال‌های اخیر بیوسرامیک‌ها از جمله مواد ‌زیستی هستند که به علت ویژگی‌های خاص خود مورد توجه دانشمندان و ‏محققان قرار گرفته است.

شیشه زیست فعال و هیدروکسی آپاتیت‌ها نیز از آن دسته‌اند که ویژگی‌های منحصر به ‌فرد آنها باعث ‏شده است تا مطالعات بیشتری روی این مواد در مورد استفاده از آن به عنوان ترمیم‌کننده‌ها صورت گیرد.

در این راستا محققان دانشگاه شهرکرد مطالعاتی را با هدف ارزیابی سمیت و فعالیت زیستی ‏نانوبیوسرامیک‌های شیشه زیست فعال (ترکیب ‏‎۶۳S‎‏) و هیدروکسی آپاتیت مشتق از استخوان حیوان در تماس با سلول‌های ‏بنیادی مغز استخوان انسان انجام دادند.

در این پژوهش دو ترکیب نانو بیوسرامیکی شیشه زیست فعال و هیدروکسی آپاتیت ‏طبیعی ساخته شدند و سمیت سلولی آنها در تماس با سلول‌های بنیادی مغز استخوان انسان بررسی و ارزیابی شد.

این محققان برای این منظور نانو ذرات شیشه زیستی به روش ‏سل- ژل تولید و نانو هیدروکسی آپاتیت طبیعی از دیافیز استخوان ران گاو بالغ استحصال کردند. سپس زیستایی و ‏تکثیر پذیری سلول‌های بنیادی مغز استخوان انسان در تماس با نانو بیو سرامیک‌ها مورد ارزیابی و مقایسه قرار دادند.

نتایج این پژوهش نشان داد که ‏نانوذرات این مواد، تأثیری به مراتب بیشتر در ترمیم و التیام نواقص استخوانی خواهد داشت. در صورت تکمیل آزمون‌های نهایی ‏عرضه تجاری این محصولات بخش مهمی از نیاز جامعه پزشکی را برطرف خواهد کرد.‏

منبع:مهر

شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۲ - ۱۸:۳۲
کد خبر : 37003
بازدیدها: 229

پاسخی بگذارید »