چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ادامه هدفمندی یارانه با این شیوه در دولت بعدی هم تورم به دنبال خواهد داشت

danesheroz اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۲ ۰
ادامه هدفمندی یارانه با این شیوه در دولت بعدی هم تورم به دنبال خواهد داشت

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی در خصوص ادامه هدفمندی یارانه در دولت آینده، گفت: ادامه هدفمندی یارانه با این شیوه در دولت بعدی هم تورم را در برخواهد داشت

دانش روز ،محمدجواد کولیوند در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه بزرگترین مشکل اقتصادی امروز ایران این است که نقدینگی نسبت به یک دهه گذشته خیلی بالا رفته است، اضافه کرد: بانک مرکزی نرخ رشد نقدینگی را حدود ۲۳ درصد اعلام کرده است و از طرفی دیگر نرخ رشد تولید در کشور بین ۵ تا هفت درصد است.

به گزارش مهر وی ادامه داد: این اختلاف بین نرخ رشد نقدینگی و نرخ رشد تولید نشان دهنده این است که نقدینگی در جامعه وجود دارد اما در مسیر اصلی خود قرار ندارد و نقدینگی هر چند وقت یکبار همانند سیل به سمت سکه، دلار، ساختمان و موبایل می رود.

نائب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس تصریح کرد: این امر نشان می دهد که در عرصه اقتصادی نتوانسته ایم چرخه مسیر صحیح نقدینگی را کنترل کنیم.

کولیوند افزود: اگر بخواهیم در عرصه اقتصادی گامی برداریم باید بتوانیم وجه نقدی که در جامعه شارژ می کنیم، هدفمند کنیم و وجه نقد سوخت، برق، گاز و آب و کالاهای اساسی را در کارتی به صورت اعتبار واریز کنیم ولی پول نقد در اختیار فرد قرار نگیرد و فرد در کدهایی که ما می خواهیم هزینه کند، این امر به معنای هدفمند بودن است.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی گفت: ولی اگر وجه نقد در اختیار شهروندان قرار گیرد، بدین معنی است که هر ماه نقدینگی کلانی بابت یارانه ها در جیب مردم می ریزیم، تقاضا جدید ایجاد می کنیم و از طرف دیگر کالا عرضه نشده و آن کالا در جامعه وجود ندارد که نتیجه آن افزایش قیمت است، کدام علم اقتصاد این کار را انجام می دهد؟ بنابراین حتماً باید در اجرای هدفمندی یارانه به بخش صنعت، معدن و تجارت توجه ویژه داشته باشیم و ۱۰ هزار میلیارد تومان به این بخش تزریق شود.

وی ادامه داد: در بحث هدفمندی یارانه ها توجه به بخش بهداشت و درمان، بیمه بیکاری و ارائه خدمات به شهروندان از پرداخت یارانه نقدینگی بسیار بهتر است و دیگر بار تورم برای جامعه ندارد و چرخه حیات پول نقد در مسیر درست قرار می گیرد.

نائب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در خصوص اینکه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در شرایط کنونی جامعه صحیح است یا خیر؟ اضافه کرد: در حاضر جامعه و مردم توان آزاد سازی انرژی را ندارند.

کولیوند افزود: اگر هدفمندی یارانه به صورت قبلی اجرایی شود، گرانی و تورم در سطح جامعه بسیار زیاد می شود و با توجه به اینکه ارائه خدمات با نرخ دستمزدها همخوانی ندارد، خانواده ها فشار اقتصادی زیادی را متحمل می شوند.

پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۳:۳۲
کد خبر : 17909
بازدیدها: 153

پاسخی بگذارید »