سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اخلاق و مدارا ؛ اساس استواری خانواده

danesheroz1 خرداد ۳۰, ۱۳۹۲ ۰
اخلاق و مدارا ؛ اساس استواری خانواده

دانش روز : زن و شوهر عاقل و واقع گرا اگر متخلق به اصول اخلاقی باشند، با تحمل و شکیبایی و اغماض و چشم پوشی از خطاهای یکدیگر می توانند صفا و صمیمیت گذشته را کماکان حفظ کنند.

به گزارش دانش روز، در پیوند دختر و پسر با یکدیگرعوامل متعددی دخالت دارند. نیاز به انس و الفت و مهر و محبت ، تمایل به بقا و استمرار نسل و ارضای تمایلات جنسی همه از عواملی هستند که اساس زندگی خانوادگی را تشکیل می دهند.

بدون تردید پس از بازگشت مدت زمانی از آغاز ازدواج مسائلی بین زن و مرد بوجود می آید که پیوند آن دو نفر را با یکدیگر کمی دچار تزلزل می سازد و در نتیجه سردی و نقار جایگزین صفا و صمیمیت اولیه می گردد. اما اگر زن و شوهر مقید به اصول اخلاقی که منبعث از ایمان به خداوند متعال است باشند، به جای برخورد با سردی و بی تفاوتی، کماکان صفا و صمیمیت میان آن دو تا پایان عمر استمرار خواهد یافت.

در اغلب ازدواج ها با اینکه دختران و پسران تلاش می کنند اصل کفویت و همانندی را درباره یکدیگر رعایت کنند، با این وجود پس از ازدواج در می یابند که اصلا وجه اشتراکی بین آنها موجود نیست و یا به طور نسبی با یکدیگر مطابقت دارند. بدیهی است که برخورد با این واقعیت یک امر طبیعی است، زیرا رشد دختر و پسر در دو محیط مختلف، با ویژگی های وراثتی گوناگون، برخورداری از روشهای تربیتی متفاوت و سایر عوامل اختلافی که ذکر آنها در اینجه ضرورت ندارد،موجب می گردد که پس از مدتی زن و شوهر احساس کنند با همدیگر بسیار متفاوت هستند. به عنوان مثال زن اجتماعی و مرد منزوی یا یکی دقیق و دیگری سهل انگاراست واضح است که همین عوامل اختلافی از نظر سلیقه ها و منشها زمینه را برای بروزاختلافات بین زن و مرد فراهم می آورد.

زن و شوهر عاقل و واقع گرا اگر متخلق به اصول اخلاقی باشند، با تحمل و شکیبایی و اغماض و چشم پوشی از خطاهای یکدیگر می توانند صفا و صمیمیت گذشته را کماکان حفظ کنند. زن ومرد در می یابند که هیچ کدام از آنان عاری از عیب و نقص نیست و این درک موجب می شود که با یکدیگر به سازش و سازگاری بپردازند و هرگز در برابر هم نایستند. رسول خدا(ص) در فرازی می فرمایند: سازگاری با مردم نیمی از ایمان است و سازگاری با مردم و تحمل سختی ها و دشواری های آنان نیمی از زندگی و حیات است؛ به بیان دیگر اگر سازگاری از بین برود، نام و نشانی از زندگی و حیات به چشم نخواهد خورد و همه افراد گرفتار خصومت و دشمنی با یکدیگر خواهند بود.

نکته دیگری که رعایت اصول خلاقی را در محیط خانوادگی ضروری می سازد این است که زندگی مشترک همانند مسافرات از نقطه ای به نقطه دیگر است و همان گونه که در مسافرت سر بالایی و سرازیری باریک و خطرناک وجود دارد، در زندگی خانوادگی نیز گاهی دشواری ها و شدائد گوناگونی از قبیل فقر و بیماری و غیره پیش می آید و ارکان خانواده را دچار تزلزل می کند، البته باید اعتراف کرد که در چنین مواقعی حفظ صفا و صمیمیت بین زن و مرد کاری دشوار و صعب است و جز در پرتو اخلاق راستین نمی توان شادابی و نشاط خانوادگی را حفظ کرد.

امام سجاد(ع) در روایتی می فرمایند: چهار روحیه است که هر که آنها را دارا باشد در روز رستاخیز، پروردگار متعال از دیدار او خرسند و خشنود می گردد. ایشان روحیه چهارم را این گونه توصیف نمودند؛ یعنی مردی که با همسرش رفتاری ملایم و نیکو داشته باشد و در برابر مشکلات او صبر و شکیبایی کند.

همه واقف هستیم که رمزپیروزی و موفقیت رسول اکرم(ص در نشر فرهنگ اسلامی و توسعه و گسترش آن، اخلاق کریمانه آن حضرت بود، به طوری که خداوند متعال به پیامبر می فرماید: اگر کمی تندی و غلضت داشتی هر آینه همه مردم از اطراف تو پراکنده می شدند. بنابراین عامل پیوند و صممیت بیشتر عمل به اصول اخلاقی است.

با بررسی و مطالعه ادیان الهی به این واقعیت پی می بریم که روح و جوهر همه ادیان تخلق انسانها به اصول انسانی و اخلاقی بوده است. اسلام نیز همانند سایر ادیان الهی با دستورهای خود در این مسیر حرکت می کند که روحیات انسانی و اخلاقی را که به طور فطری در اعماق جان و روان انسانها به ودیعت نهاده شده است شکوفا سازد.

خانواده ها باید توجه داشته باشند که اولین مدرسه کودکان محیط خانوادگی است و اولین معلمان این مدرسه پدران و مادران هستند همه کودکان با سرمایه های فطری و خداداد متولد می شوند و با هیچ نوع انحراف و کژی آشنایی ندارند و اولین نهادی که سبب انحرافات روحیات فطری کودکان می گردد محیط خانوادگی است؛ همان گونه که می تواند موجب رشد و تعالی آنان شود. با توجه به این نکته در می یابیم خانواده ای که فاقد صلاحیت اخلاقی است، بزرگترین ضرر و زیان را متوجه کودکان معصوم و بی گناه می سازد و ابتدا باید پدران و مادران متخلق به اصول اخلاقی گردند و پس از آن صاحب فرزند شوند.

در نتیجه در عصر زندگی ماشینی لطمه ای که به کانون خانوادگی خورده این است که زنان و مردان در محیط شغلی و کاری با همگان به خوشی و ملایمت و اخلاق نیکو برخورد می کنند، ولی یک صدم این تواضع و مهربانی را در محیط خانوادگی در ارتباط با همسر و فرزندان خود ابراز نمی دارند. و این بی توجهی،بی توجهی می آورد، چنانکه مهر ورزیدن هم محبت را گسترش می دهد. فراموش نکنیم که دو سنگ آتش زا با فاصله گرفتن از یکدیگرهرگز نمی توانند نور و حرارت تولید کنند.

منبع: مهر

پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۱:۳۳
کد خبر : 29763
بازدیدها: 280

پاسخی بگذارید »