شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سپاه باید پروژه‌های بزرگ ملی را بر عهده بگیرد/ برای مبارزه با تحریم‌ها به دولت کمک کنید

danesheroz1 شهریور ۲۵, ۱۳۹۲ ۰
سپاه باید پروژه‌های بزرگ ملی را بر عهده بگیرد/ برای مبارزه با تحریم‌ها به دولت کمک کنید

دانش روز: رییس جمهور با بیان اینکه شایعات در مورد سپاه که می‌خواهند سپاه را رقیب مردم در اقتصاد قرار دهند، قبول ندارم گفت: سپاه باید وارد عمل شود و سه، چهار پروژه بزرگ ملی را بر عهده بگیرد

 

به گزارش دانش روز،حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهور صبح امروز در بیستمین مجمع سراسری فرماندهان و مسئولان سپاه، ضمن تبریک  میلاد امام رضا (ع) و گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: این جلسه یادآور جبهه‌های غرب و جنوب و میانی از سردشت و بانه تا اروندرود و سراسر آن جبهه مقدس که عزیزترین یاران انقلاب فدای شرق و غرب و استقلال این مرز و بوم شدند، است.

وی افزود: بوی همت‌ها، خرازی‌ها، باکری‌ها، کاظمی‌ها، زین‌الدین‌ها و همه بزرگان و سروران و افتخارآفرین‌ها از این جلسه استشمام می‌شود.

روحانی با بیان اینکه شما افتخار بزرگی را بر دوش دارید، گفت: پاسدار بودن نه‌تنها به معنای پاسداری از مرز و بوم کشور، بلکه پشت سر آن “فبشرالمومنین” خواهد بود. سپاه پاسداران فرزند انقلابی است که فاصله زمانی با پیروزی انقلاب ندارد و از اولین ساعات پیروزی انقلاب، پاسداری، ایستادگی و جهاد ویژگی سپاه پاسداران بوده است.

وی با بیان اینکه پاسداران اسلام در همه عرصه‌ها از جان مایه گذاشتند، از ترکمن صحرا تا خرمشهر و قلب ایران تهران جانانه ایستادند و فداکاری کردند، افزود: هر کجا احساس خطر شد، سپاه پاسداران در خط مقدم دفاع از انقلاب حضور یافت، از ترورهای کور آن زمان و ناامنی‌های گوشه و کنار ایران و توطئه‌هایی که استکبار و در راس آن آمریکا علیه انقلاب اسلامی طراحی کرده بود.

به گفته رئیس‌جمهور، سپاه پاسداران یک ارتش و یا یک نیروی نظامی از آنچه که در سایر کشورها وجود دارد، نیست. بلکه سپاه پاسداران که تشکیلش برای حراست و دفاع از انقلاب اسلامی بود، از دو سرمایه ویژه برخوردار است که کمتر نیروی مسلحی در دنیا از چنین سرمایه‌هایی برخوردار است.

روحانی سرمایه انسانی را نخستین ویژگی سپاه عنوان و تصریح کرد: اگر سپاه پاسداران دارای سرمایه انسانی است، به معنای آموزش، تعلیمات و پشت سر گذراندن انواع کلاس‌های نظامی و علم و دانش لازم است.

“اگر سپاه پاسداران دارای سرمایه سخت‌افزار نظامی است، آن را می‌توان در سایر ارتش‌ها و نیروهای مسلح دیگر کشورها نیز دید، اما سپاه پاسداران  از آغاز دارای دو سرمایه بسیار مهم بوده، یکی سرمایه معنوی و دیگری سرمایه اجتماعی است.”

رئیس‌جمهور در تشریح سرمایه معنوی سپاه پاسداران با بیان اینکه سرمایه معنوی همانی بود که در عملیات‌ها و قبل از آنکه به نقشه‌ها نگاه کنند، به خطوط زیارت عاشورا نگاه می‌کردند، گفت: سرمایه معنوی همان بود که قبل از آنکه رمز عملیات را در شب عملیات‌ها بیاموزند، یاحسین و یا زهرا را آموخته بودند و بر زبان جاری می‌کردند.

وی تصریح کرد: سرمایه معنوی به مفهوم ارتش ایدئولوژیک کشورهای شرقی نیست. به معنای انگیزه‌های معنوی و دینی است که عمقش تا ۱۴۰۰ سال قبل و تا کنار سفره‌ای که یاران پیامبر آنجا داشتند و تا صحرای نینوای حسین‌بن علی با یاران کم اما پرافتخار و بی‌نظیرش که در وفا مثال‌زدنی بودند، می‌رود. سرمایه‌معنوی که تا کنار فرات عمق دارد، سرمایه معنوی که تا دادن همه یاران و عزیزان و اسیر شدن همه اهل بیت خود را آماده کرده است.

روحانی با بیان این مطلب که سرمایه معنوی سپاه، او را محبوب دل‌ها قرار داده است، تصریح داشت: خدای نکرده اگر این سرمایه سپاه سایش یابد که خدا آن روز را نیاورد و اگر دید مردم نسبت به ایثار این نیروی وفادار انقلاب به تردید بیفتد، سپاهی دیگر آن سپاهی نخواهد بود که امام فرمود ای کاش من یک پاسدار بودم.

رئیس‌جمهور برهمین اساس خاطرنشان کرد: سرمایه معنوی که سپاه پاسداران تا امروز آن را حفظ کرده و انشاءالله تا پایان هم حفظ خواهد کرد، به عنوان یک نقطه امتیاز برای این نیروی مسلح نسبت به سایر نیروهای مسلح جهان ترسیم می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه معنویت موجود را باید در همان حدی که در جبهه‌ها بود، داشت، گفت: در جبهه وقتی به فضای معنوی رزمندگان وارد می‌شدیم، همه احساس آرامش و امید می‌کردیم و هم بوی عطر حسینی را استشمام می‌کردیم. معنویت امروز باید همان معنویت، صداقت، خلوص، اقتدار و همان روحیه‌ای کربلای ۵باشد. همان روحیه که رزمندگان به عمق آب زدند و از اروند عظیم عبور کردند و به فاو رسیدند،باید حفظ شود.

روحانی در ادامه خطاب به پاسداران حاضر در مراسم گفت: اگر دشمن امروز از شما می‌ترسد به خاطر هواپیما، موشک، زیردریایی، ناوچه و یا ادوات نظامی نیست، چرا که اینها را ارتش‌های دیگر کشورها کمتر و بیشتر دارند، آن چیزی که دشمن را می‌هراساند انگیزه شما، معنویت و خلوص شماست و اتصال شما با خاندان رسالت و اهل بیت و جبهه بدر و کربلای حسینی است و این‌هاست که دشمن را می‌ترساند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دشمن ویژگی اتصال به آسمان و معنویت را در شما پاسداران می‌بیند و این امتیاز بزرگی است برای شما پاسداران است، گفت: باید این امتیاز را حفظ کرد و قطعا حفظ می‌کنید و حتی آن را ارتقا می‌بخشید. چرا که نه؟ شما تجربه‌های فراوانی را در فراز و نشیب‌های مختلف پشت سر گذاشته‌اید و در طول ۳۵ سال هر روز بر علم و دانش و استقامت شما افزوده شده است.

وی سرمایه اجتماعی را دومین ویژه سپاه پاسداران عنوان و خاطرنشان کرد: سرمایه دیگری که ویژه سپاه پاسداران است و یا به عبارتی متعلق به نیروهای مسلح ایران است، خصوصاً در سپاه پاسداران بیشتر است، سرمایه اجتماعی است. یعنی سپاه در دل مردم، با مردم و کنار مردم قرار دارد و به معنای واقعی “حصول رعیه” هستید.

به گفته رئیس‌جمهور، سپاه پاسداران باید دژ مستحکم و پناه همه مردم باشد و در برابر مسلمان و غیرمسلمان، شیعه و غیرشیعه، مرد و زن، روستایی و شهری “حصول رعیه” باشد.

روحانی با بیان اینکه تمام مردم ایران باید این احساس را پیدا کنند که وقتی سپاه پاسداران را می‌بینند و یا در گوشه‌ای یک پاسدار را می‌بینند، احساس آرامش و امنیت کنند و سپاه دژ مستحکم و مدافع حقوق مردم باشد. یعنی تمام شهروندان‌ حقوق شهروندان و حقوق مسلم جامعه اسلامی خود را در کنار سپاه اسلام و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به ویژه سپاه پاسداران ببینند.

وی با بیان اینکه جاذبه همه بزرگان کشور و زینت نظام با سپاه است، خاطرنشان کرد: سپاه است که وجودش، عملش، ایثارش، فداکاری‌اش، ایستادگی‌اش زینت‌بخش نظام است.

رئیس‌جمهور خطاب به پاسداران حاضر در مراسم گفت: امنیت توسط شما تامین می‌شود، عزت دین و به اهتزار درآمدن پرچم دین با شما عزیزان است.

روحانی با بیان اینکه سرمایه اجتماعی بزرگترین سرمایه سپاه است و آن چیزی که بسیج ۲۰ میلیونی و یا حداقل ۱۰ میلیونی را درست می‌کند، سرمایه اجتماعی سپاه پاسداران است.

وی در بخش دیگر سخنانش با اشاره به جمله امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه نیروهای مسلح باید از بازی‌های سیاسی به دور باشند، تصریح کرد: سپاه مافوق جریانات سیاسی است و نه در کنار جریانات سیاسی، بلکه برتر از آن است و جایگاهش چیز دیگری است. جایگاهش در کنار مردم است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه جایگاه سپاه پاسداران بالاتر از آن است که خود را درگیر این گروه و این تشکل و آن تشکل و حزب کند، تصریح کرد: اینکه امام در این نکته که آن هم نه در پایان جنگ، بلکه در همان بحبوحه جنگ تاکید داشتند که سپاه پیروز وارد سیاست نشود، اما سیاست را بفهمد و خوب هضم کند را لمس کنیم، می‌بینیم امام از همان روز اول این راه را نشان داد. چرا که سپاه پاسداران باید متعلق به کل ملت ایران باشد و اگر روزی نیاز به حضور همه مردم در صحنه باشد، به نام بسیج و زیر پرچم اسلام و کشورمان به این هدف نائل شود و این از وظایف سپاه است.

روحانی تصریح کرد: اگر خدای نکرده روزی حادثه‌ای پیش آید، سپاه باید بسیج اقلیت‌های دینی و مذهبی را هم دعوت کند. حتی غیرشیعه و غیرمسلمان و هرکسی که آماده دفاع از وطن است را به جبهه‌ها بیاورد.

وی با تاکید بر آنکه نباید جایگاه سپاه را کوچک، کوچک و کوچک کنیم، افزود: ما بیابان بزرگ می‌خواهیم در برابر دشمنان نه کوچه‌های تنگ که جای مقاومت در آن نباشد بنابراین نگذارید که ما را به کوچه‌های تنگ ببرند، بلکه باید در یک میدان باز ایستادگی کنیم.

رئیس‌جمهور  با بیان اینکه شرایط امروز منطقه و ایران حساس است خاطرنشان کرد: همه می‌دانند که من اهل تعارف نیستم و همه دوستانم مرا می‌شناسند. وقتی حرفی می‌زنم حرف دلم است و الان می‌گویم و به آن اعتقاد دارم و آن نیرویی که امروز در خط مقدم و اولین نفرها در برابر توطئه‌ها ایستاده و باید بایستد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این مطلب که شما بهتر از من می‌دانید که اولین قدم در مقابل تهدیدات، شناخت آن است، و این تهدیدات هر روز به شکل جدیدی بیان می‌شود، گفت: آن روز که در ۳۱ شهریور ۵۹ دشمن به سرزمین ما تجاوز کرد، عمدتاً یک تهدید نظامی بود و سپاه پاسداران نیز در آن زمان از یک نیروی امنیتی شکل خود را عوض کرد و به یک نیروی مسلح شبه کلاسیک تبدیل شد. شرایط و تهدیدات متفاوت است. تهدید آن زمان عمدتا تهدید نظامی بود البته معتقدیم که پشت سر تهدید نظامی یک تهدید سیاسی هم خوابیده است، اما یادمان نرود هدف صدام از حمله به ایران با حمله به کویت متفاوت بود.

روحانی با اشاره به جایگاه والای سپاه پاسداران در انقلاب اسلامی، گفت: سپاهی بودن افتخاری است که نصیب شما شده است.

وی با بیان اینکه سپاه با همه ارتش های کلاسیک دنیا فرق دارد، گفت: دلیل ترس دشمنان از سپاه داشتن موشک، بمب، زیر دریایی و تجهیزات نظامی نیست، بلکه این ترس به دلیل معنویت، اخلاص و ارتباط پاسداران با اهل بیت است.

روحانی افزود: سپاه فرزند انقلاب اسلامی است که با فاصله ای کوتاه از پیروزی انقلاب شکل گرفت و هرجا احساس خطر شد، سپاه در خط مقدم دفاع از انقلاب بود.

رئیس جمهور تصریح کرد: این نهاد مقدس در مسائلی همچون ترورهای کور و ناامنی‌های اول انقلاب و همچنین توطئه هایی که استکبار جهانی علیه انقلاب طراحی کرد، همیشه در عرصه بوده است.

وی با بیان اینکه شایعات در مورد سپاه که می‌خواهند سپاه را رقیب مردم در اقتصاد قرار دهند، قبول ندارم گفت: سپاه باید وارد عمل شود و سه، چهار پروژه بزرگ ملی را بر عهده بگیرد. سپاه باید وارد میدان شود و بخشی از بار دولت که همان بار نظام است بر عهده بگیرد.

روحانی ادامه داد: از سپاه می‌خواهم در بحث مقابله با تحریم و مبارزه قاچاق کالا به دولت کمک کند.

وی تاکید کرد: حماسه اقتصادی رقم خواهد خورد.

تکمیل می‌شود…

دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۱
کد خبر : 60432
بازدیدها: 296

پاسخی بگذارید »