جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

یک نماینده مجلس

اختلاف نظر نمایندگان درباره زمان و نحوه اجرای فاز دوم هدفمندی

danesheroz دی ۱۶, ۱۳۹۱ ۰

ر حالی که چندی پیش علی لاریجانی، قانون ممنوعیت افزایش حامل های انرژی را در سال ۹۱ و در پی تاخیر احمدی نژاد به جای وی ابلاغ کرد، خبر ها حاکی از جلسه مشترک رئیس جمهور و وزراء در خصوص میزان ذخیره کالا های اساسی و احتمال اجرای فاز دوم هدفمندی است. مجلس پیش از [&hellip

ر حالی که چندی پیش علی لاریجانی، قانون ممنوعیت افزایش حامل های انرژی را در سال ۹۱ و در پی تاخیر احمدی نژاد به جای وی ابلاغ کرد، خبر ها حاکی از جلسه مشترک رئیس جمهور و وزراء در خصوص میزان ذخیره کالا های اساسی و احتمال اجرای فاز دوم هدفمندی است.

مجلس پیش از این با ممنوعیت افزایش قیمت حامل های انرژی دست دولت را برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها بست و دلیل آن را افزایش نرخ تورم در نتیجه اجرای نامناسب این طرح دانست.

محمود احمدی نژاد اما در آخرین اظهارات خود از عزم دولت در خصوص اجرای کامل طرح هدفمندی و امکان پنج برابر شدن مبلغ یارانه ها سخن گفته است.
در همین رابطه رئیس مجلس در اظهاراتی سال ۹۲ را هم برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها نامناسب دانسته است.
با توجه به اینکه دولت می تواند از راه های دیگر به اجرای فاز دوم هدفمندی دست بزند نظر دو تن از نمایندگان مجلس را در خصوص اجرای فاز دوم هدفمنی یارانه ها جویا شده ایم. از ایشان پرسیده ایم که آیا دولت تصمیم دارد که مصوبه مجلس را در خصوص ممنوعیت حامل های انرژی نادیده بگیرد یا اینکه در نظر دارد تا از راه های دیگری به اجرای این طرح دست بزند.
مخالفت احتمالی مجلس با افزایش قیمت حامل های انرژی در ۶ ماهه اول سال ۹۲
ایرج ندیمی عضو کمیسیون اقتصادی با “هم اندیشی” خواندن جلسه اخیر دولت در گفتگو با فرارو گفت: «رئیس جمهور در شرایط مختلف اقدام به برگزاری جلسات هم اندیشی با اعضای دولت می کند و در این جلسات لزوما از اجرای یک طرح سخن به میان آورده نمی شود.»
ندیمی با اشاره به عزم دولت در خصوص اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها افزود: «در این جلسه این موضوع بررسی شد که در صورت اجرای فاز دوم هدفمندی کشور دارای چه توانایی ها و چه کمبود هایی است و یا در حوزه اجرا با چه موانعی مواجه است. البته دولت می داند که در چند ماه باقی مانده می بایست تصمیماتی اخذ کند که با مصوبات مجلس مغایرتی نداشته باشد.»
وی با اشاره به موضع مجلس در خصوص اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها گفت: «مسلم است که مجلس به طور کلی موافق اجرای این طرح است. اما نمایندگان در خصوص نحوه اجرا و زمان آن در شش ماهه اول سال ۹۲ اختلافاتی دارند. تاکنون نمایندگان در خصوص پیشنهاد احتمالی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه در شش ماه اول بودجه سال ۹۲ آمادگی ای از خود نشان نداده اند. برخی نمایندگان معتقدند که هنوز شوک افزایش قیمت ها از میان نرفته و ارزش پول ملی به حالت واقعی خود برنگشته است.و با توجه به بودجه انقباضی نمی تواند تا این حد افزایش قیمت داشت.»
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سوال که در صورت مخالفت مجلس با افزایش قیمت حامل های انرژی در سال ۹۲ دولت مصوبه مجلس را نادیده خواهد گرفت یا سعی می کند تا از راه های دیگری مانند حذف دهک های بالای جامعه از دریافت یارانه به اجرای این طرح دست بزند گفت: «مجلس با دولت در خصوص پرداخت یارانه به دهک های مختلف جامعه اختلاف نظری ندارد. بنابراین در صورتی که دولت تصمیم به حذف تعدادی از دریافت کنندگان یارانه نقدی بگیرد مجلس مخالفتی نخواهد داشت.»
ندیمی در پایان تصریح کرد: «بنابراین آنچه باقی می ماند این است که دولت می بایست تا پایان دوره ریاست جمهوری با آنچه که در دست دارد به اجرای فاز دوم هدفمندی دست بزند وگرنه با توجه به موضع نمایندگان مجلس در خصوص افزایش قیمت حامل های انرژی، حداقل در شش ماهه اول سال ۹۲ دولت نمی تواند به اجرای فاز دوم از این طریق چشم داشته باشد.»
دولت تصمیمی برای حذف افراد از دریافت یارانه ندارد
محمدعلیپور سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس هم در گفتگو با فرارو گفت: «بر اساس مصوبه مجلس تا سه ماه آینده افزایش حامل های انرژی ممنوع شده است.بنابراین اگر دولت غیر از این مصوبه انجام دهد، خلاف قانون کرده است. اما برای سال ۹۲ مجلس تصمیم جدید اتخاذ نکرده است. بنابراین دولت می تواند به اصلاح قیمت ها بپردازد.»
علیپور در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه احتمال این موضوع وجود دارد که دولت با حذف دهک های بالای اقتصادی جامعه از دریافت یارانه به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها دست بزند گفت: «به شخصه چنین عزمی در دولت نمی بینم. چرا که بر اساس گفته های رئیس جمهور یارانه ها متعلق به تمام مردم است و پرداخت آن می بایست به صورت عادلانه اجرا شود. البته در ابتدای اجرای این طرح نظر مجلس بر این بود که مبلغ یارانه به عموم مردم تعلق نگیرد و تنها به دهک های پایین اقتصادی جامعه پرداخت شود.
وی با اشاره به تصمیم دولت در پرداخت عمومی یارانه ها در این طرح گفت: «هنوز هم هرگاه دولت بخواهد بخشی از دهک ها را از دریافت یارانه ها حذف کند، مجلس مخالفتی نخواهد داشت. همچنین دولت می تواند به اصلاح قیمت ها و افزایش نسبی مبلغ یارانه ها به عنوان راهکار دیگری برای اجرای فاز دوم نگاه کند.»
وی با اشاره به قیمت پایین حامل های انرژی از جمله گازوئیل و قاچاق آن در مرز های کشور پیش بینی کرد: «یکی از راه های تامین منابع دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در سال ۹۲ می تواند اصلاح قیمت گازوئیل باشد و جلسه اخیر دولت را نیز در رابطه با اجرای طرح در سال آینده می دانم.»
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۱ - ۱۳:۵۶
کد خبر : 2739
بازدیدها: 338

پاسخی بگذارید »