سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اختلافاتی که علنی شده است/ تیتر ارگان رسمی دولت علیه وزیر زن کابینه‬

danesheroz آذر ۲۶, ۱۳۹۱ ۰

برخی از رسانه ها معتقدند که با تیتر امروز روزنامه ایران علیه وزیر بهداشت اختلافات بین وزیر بهداشت و رئیس جمهور و اسفندیار رحیم مشایی علنی شده است.  چند روزی است بحث تغییر وزیر بهداشت در رسانه‌ها مطرح شده است و حتی اولین زن وزیر جمهوری اسلامی به شایعات واکنش نشان داد و گفت:«به دنبال [&hellip

برخی از رسانه ها معتقدند که با تیتر امروز روزنامه ایران علیه وزیر بهداشت اختلافات بین وزیر بهداشت و رئیس جمهور و اسفندیار رحیم مشایی علنی شده است.
 چند روزی است بحث تغییر وزیر بهداشت در رسانه‌ها مطرح شده است و حتی اولین زن وزیر جمهوری اسلامی به شایعات واکنش نشان داد و گفت:«به دنبال اخبار شایعه نباشید. همه ما دیر یا زود باید برویم. اما مهم آن است که این آمدن و رفتن‌ها چه تاثیری بر زندگی دیگران خواهد گذاشت.» وزیر با این سخنان نه ماجرا برکناری را تکذیب که نه تایید! اما تیتر امروز روزنامه ایران، سعی دارد با ادبیات ژورنالیستی به تناقض گویی‌ها دستجردی اشاره کند.حمله بی سابقه ارگان رسمی دولت به یک عضو رسمی قوه مجریه بیانگر این معنا است که سخنان وزیر بهداشت و مخالفتش با مرد محبوب رئیس‌جمهور برای طرفداران جریان خاص   و روزنامه ایران گران تمام شده است و اختلاف در هیئت دولت علنی شده است.

گزارش روزنامه ایران علیه وزیر بهداشت به شرح زیر است:

این روزها عباراتی از زبان برخی مسئولان در سطوح معاون وزیر شنیده می‌شود که نه فقط چندان شایسته جایگاه و مسندی که در آن قرار دارند، نیست بلکه در کل بیان آنها با توجه به آنچه ادب حکم می‌کند از سوی هیچ کس پذیرفته شده، نخواهد بود.
شاهد آن صحبتی است که معاون وزیر بهداشت و درمان و رئیس سازمان غذا و دارو در انتقاد بر آنچه اختصاص نیافتن ارز دارو عنوان می‌کرده گفته است و از عبارت واردات «…بیل» به جای دارو استفاده کرده است. البته جدای استفاده از این ادبیات سبک برای طرح موضوع مهمی چون «اعتراض وزارت بهداشت به نحوه اختصاص ارز دارو»، مسئله اساسی‌تر محل‌های دیگری است که ارز دارو به آن اختصاص یافته است. از آن جمله براساس آنچه از سوی احمدشیبانی، رئیس سازمان غذا و دارو عنوان شده این‌ است که به جای اختصاص ارز به دارو به غذای سگ، زین‌ اسب و … بیل و لوازم آرایشی ارز داده‌اند. قبل از هر چیز بر آن شدیم تا تحقیقی درباره چگونگی اختصاص ارز انجام دهیم.

آنچه مسلم شد این بود که به گفته صمد کریمی، سخنگوی مرکز مبادلات ارزی ۴/۱ میلیارد دلار ارز دارویی از ابتدای سال تا ۲۲ آذر به نرخ مرجع پرداخت شده و از ۱۵ آبان تا ۲۲ آذر هم رقم پرداختی به دارو و اقلام دارویی ۴۰ درصد رشد داشته است. البته همین یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلاری که به گفته کریمی برای واردات اقلام دارویی اختصاص یافته است، همان رقمی است که هفته گذشته مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت و درمان هم به آن اشاره کرده و گفته بود که از شهریور امسال بانک مرکزی یک میلیارد دلار ارز مرجع برای تأمین دارو و ملزومات پزشکی به وزارت بهداشت اختصاص داده است و علاوه بر آن از این مهم اظهار خرسندی کرده بود، از این‌که با همکاری بانک مرکزی قبل از این‌که ترخیص بار آنها در گمرک به ارز مبادله‌ای برسد، ۷۰ میلیون دلار دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی آنها از گمرک ترخیص شده است و حال جای این سؤال می‌ماند که «خانم وزیر! چگونه می‌شود در مدت یک هفته، ارزی که گفتید برای تأمین دارو و ملزومات پزشکی دریافت کردید و ۷۰ میلیون دلار ارزی که داروها و تجهیزات خود را از گمرک ترخیص کرده‌اید، یکباره برای خرید زین اسب رفته است یا به گفته معاونتان صرف اموری چون واردات غذای سگ و … بیل شده است؟!»

غذای سگ یا غذای حیواناتی که ما را مجبور کرد به سراغ مراکز فروش و نگهداری حیوانات اهلی و تأمین غذای آنها برویم و در نهایت با پیگیری از چند مرجع معتبر مهر تأییدی بر این مهم بزنیم که اساساً واردات این محصولات یعنی غذای حیوانات به کشور ممنوع است و هر آنچه وارد می‌شود به نوعی از مبادی غیررسمی است و حال باید از وزیر و معاون وی پرسید برای محصولاتی که واردات آن غیررسمی است، چگونه ارزی اختصاص یافته است؟ ضمن این که مگر ما در کشور چه میزان اسب و پرورش اسب و غیره داریم که مبلغ هنگفت ارز دارو برای واردات زین اسب رفته باشد؟ جدای از همه اینها، در نگاهی گذرا به فهرست واردات کالاها به کشور در ۷ ماهه سال جاری، هیچ رد پایی از زین اسب، غذای سگ، بیل و امثال آن دیده نمی‌شود. در جزئیات فهرست واردات از کودهای حیوانی، گوشت مرغ و خروس، روغن خام، شیره کائوچو، خمیر چوب و کاغذ روزنامه دیده می‌شود تا ماشین‌های چاپ، قطعات مینی‌بوس و اتوبوس، لوله‌های حفاری، لودرهای مستعمل، دوربین‌های تلویزیونی، واحدهای حافظه ماشین‌های خودکار داده‌پرداز، تایر بادی، ماشین‌های چاپ و حتی «بیل‌های مکانیکی» نو با قدرت ۱۵۵ اسب بخار و در کنار آن واردات داروهای خرده‌فروشی که تولید داخل ندارند و مکمل‌های غذایی دارویی، شیر خشک صنعتی و مواد اولیه دارویی هم دیده می‌شود. بر این اساس و با توجه به آنچه از سوی مینو کیانی‌راد، معاون ارزی بانک مرکزی عنوان شده مبنی بر این که رقم بانک مرکزی یعنی اختصاص ۴/۱ میلیارد دلار ارز دارو از ابتدای سال تاکنون، صحیح است. به نظر می‌رسد آنچه در زمینه اختصاص ارز دارو و انجام مساعدت‌های لازم وظیفه دولت بوده، به درستی انجام شده و حال این که آیا هزینه‌کرد این ارز در جای خود به درستی انجام شده یا نه، وظیفه‌ای است که نظارت بر آن برعهده مسئولان و معاونان مربوطه در وزارت بهداشت است. از سویی دیگر، بررسی دقیق‌تر هجمه‌های وزارت بهداشت و درمان به عنوان بخشی از دولت به دولت، نشان از آن دارد که خانم وزیر به عنوان نخستین وزیر زن در دولت احمدی‌نژاد به جای وفاداری به اعتماد رئیس‌جمهور، در مسیری افتاده است که به نظر می‌رسد معاونان و مشاورانش برای او هموار می‌کنند.

وزیر بهداشت:ارز دارو را به شرکت‌های دارویی بدهند
وزیر بهداشت از بانک مرکزی خواست اگر مدعی است که ارز دارو برای ورود لوازم آرایش صرف شده بررسی کند که آیا ارز موردنظر را به شرکت های دارویی داده است یا خیر ؛ اگر نداده است باید پاسخگو باشند.

 چند روز پس از اظهارنظرهای متعدد مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت مبنی بر عدم اختصاص ارز کافی برای واردات دارو، یک مقام مسئول در بانک مرکزی ادعا کرد که بخشی از ارز تخصیص یافته برای واردات دارو جهت درمان بیماران، به واردات لوازم آرایشی و بهداشتی اختصاص یافته است.

مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت‌وگو با  تسنیم اینگونه اظهارنظر‌ها را نشان‌دهنده ناآگاهی افراد مدعی ورود لوازم آرایش به جای اقلام دارویی دانست و گفت که بانک مرکزی باید بررسی کند که آیا ارز را به شرکت‌های دارویی می‌دهد یا خیر و  اگر نمی‌دهد باید در این زمینه پاسخگو باشند.

وی گفته که “از مجموع ۲٫۵میلیارد دلار ارز مورد نیاز برای دارو، تاکنون فقط ۸۵۰میلیون دلار ارز تأمین شده است”

پیشتر وزیر بهداشت گفته بود که ۱۵۰میلیون دلار ارز نیز برای تهیه ملزومات و تجهیزات پزشکی مورد نیاز تأمین شده است که در مجموع می‌توان گفت از شهریورماه امسال به این طرف بانک مرکزی یک میلیارد دلار ارز مرجع برای تأمین دارو و ملزومات پزشکی به وزارت بهداشت اختصاص داده است.

وی با انتقاد از روند اولویت‌بندی اختصاص ارز مرجع به صنایع مختلف گفته بود که تجهیزات پزشکی و دارو آنطور که لازم است در این اولویت بندی‌ها لحاظ نشده است. متأسفانه حتی در ویرایش‌های مختلف فهرست اولویت‌بندی‌ها، نقش وزارت بهداشت جدی گرفته نشده است.

با این حال اخیراً “یک منبع آگاه” در بانک مرکزی در گفتگو با برخی سایت‌های خبری با رد اظهارات وزیر بهداشت تصریح کرده بود که به اندازه سال‌های گذشته، ارز برای واردات دارو تخصیص یافته است.

خانم دستجردی در این گفتگو به این مقام آگاه توصیه  کرد که در مباحثی که به او ارتباط ندارد اظهار نظر نکند و دامنه اطلاعات خود را افزایش دهد.

وزیر بهداشت تأکید کرد که ما به جدیت پیگیری می‌کنیم که ارز مورد نظر را فقط به شرکت‌های دارویی بدهند و امیدواریم عزیزان بانک مرکزی هم در این زمینه با همکاری داشته باشند.

منبع: فارس
یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۱ - ۰۸:۳۴
کد خبر : 1104
بازدیدها: 237

پاسخی بگذارید »