چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اختراع کفش ورزشی با متغیرهای جدید و بی‌ نظیر

danesheroz1 بهمن ۲۷, ۱۳۹۲ ۰
اختراع کفش ورزشی با متغیرهای جدید و بی‌ نظیر

دانش روز: دانشجوی کارشناسی ارشد بیومکانیک ورزشی دانشگاه مازندران موفق به اختراع زیره کفش ورزشی با متغیرهای جدید و بی‌ نظیر با نمونه‌ های مشابه خارجی شد.

 به گزارش دانش روز، دانشجوی مخترع دانشگاه مازندران با بیان اینکه این زیره در راستای بهبود ویژگی‌های بیومکانیکی کفش‌های ورزشی صورت گرفته است، تصریح کرد: یک سری از متغیرهای بدن انسان وابسته به کفش هستند و به دلیل اینکه کفش نخستین نقطه بدن انسان است که با زمین برخورد می‌کند در تعدیل نیروها نقش موثری دارد.

زهرا بصیری با اشاره به اینکه در دنیا برای بهبود امر ورزش به سمت کفش‌هایی با ویژگی‌های برتر حرکت شده است، گفت: یکی از این ویژگی‌های شکل هندسی زیر کفش است به گونه‌ای که ماده مورد استفاده در زیره کفش مورد بررسی قرار گرفت که در صورت تغییر آن کفش‌هایی با ویژگی‌های برتر حاصل می‌شود.

وی ادامه داد: زیره کفشی که تولید کردیم نسبت به موارد مشابه ۵/۷ درصد کاهش وزن دارد و در یک زیره ۳۵۰ گرمی در حدود ۴۰ گرم وزن کفش را کاهش می‌دهد.

این دانشجوی دانشگاه مازندران افزود: این میزان کاهش استفاده از ماده موثر به لحاظ اقتصادی نیز در قیمت کفش تاثیر دارد.

وی بیان داشت: در این محصول وزن کفش و سختی آن تغییر نکرد اما خاصیت راحت‌پذیری به وجود آمد که نسبت به نمونه‌های مشابه موفق‌تر بود که به عنوان مثال امروز یک کفش خوب ۱۲۰ هزار قدم می‌زند که نمونه تولید شده ما ۱۳۳ هزار قدم را در دستگاه زد و بعد آن را بیرون آوریم.

بصیری گفت: این خاصیت کفش موجب می‌شود که میانگین نیروهای عکس‌العملی ایجاد شده در بررسی‌های صورت گرفته تا چهار درصد نیروی پیش‌روندگی را بهبود می‌دهد و عاملی می‌شود برای بهبود اجرای رکوردها به این معنی که در دوی ۱۰۰ متر ۱۰ ثانیه رکورد را جابه‌جا می‌کند که انقلابی در ا ین زمینه به شمار می‌رود.

این دانشجوی اهل شیراز خاطرنشان کرد: در بررسی حرکات زاویه‌ای با این کفش، میزان بسیار مهمی از آسیب‌های وارد شده به پا نیز کاهش یافت و در مجموع در بررسی ۶۰ متغیر مربوط به کفش ورزشی این نمونه موفقیت‌آمیزتر از نمونه‌های موجود بود.

وی با بیان اینکه این زیره کفش نمونه خارجی ندارد و در اداره ثبت اختراعات به شماره ۲۹۳۳۲ به ثبت رسیده است، گفت: این اختراع در اداره اختراعات آمریکا نیز در حال ثبت است.

منبع: فارس

 

یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۶:۱۳
کد خبر : 93930
بازدیدها: 390

پاسخی بگذارید »