چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اخبار ویژه روزنامه‌های چهارشنبه:پیشنهاد وزیر آموزش و پرورش درباره کشته شدگان راهیان نور

danesheroz2 تیر ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
اخبار ویژه روزنامه‌های چهارشنبه:پیشنهاد وزیر آموزش و پرورش درباره کشته شدگان راهیان نور

دانش روز: مهاجرانی: مطهری گزینه خوبی برای ارشاد است،گنجی خاطرخواه گوگوش شده است؟،ادعای فیگارو درباره سفر مخفی حسن روحانی به فرانسه،وضعیت حضور قالیباف در کابینه روحانی،سر زدن به والدین اجباری شد،پیشنهاد رحیمی به دولت یازدهم،گلایه نهادهای نظارتی از یک ارتباط عجیب در توزیع دارو،دورخیز مدیران احمدی نژاد برای حضور در دولت روحانی ،از مهمترین اخبار ویژه روزنامه های امروز هستند

به گزارش دانش روز،
*کیهان

استفاده از چتر عارف برای احیای دو حزب منحله

اعضای افراطی دو حزب منحله مشارکت و سازمان مجاهدین (انقلاب) عارف را فاقد ظرفیت تشکیل حزب می‌دانند اما ایجاد حزب از سوی وی را فرصتی برای تجدید فعالیت‌های ساختارشکنانه خود تلقی می‌کنند.

اخیراً در برخی رسانه‌های زنجیره‌ای خبری درباره احتمال تشکیل حزب موسوم به امید ایرانیان از سوی محمدرضا عارف منتشر شد. جعفر توفیقی که رئیس ستاد انتخاباتی عارف پیش از اعلام انصراف بود، در این باره به تسنیم گفته است: دوستان در حال کار بر روی کلیات هستند و هر زمان به نتایج مشخصی برسند اطلاع‌رسانی می‌شود.

او می‌گوید صحبت‌های مقدماتی با برخی از گروه‌های اصلاح‌طلب برای پیوستن به این حزب فراگیر انجام شده است.در همین حال خبرگزاری آریا در خبری نوشت: پس از کنار رفتن توأم با نارضایتی عارف البته نه به سود روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری، اکنون خبرهایی از تأسیس حزب فراگیر توسط او و اطرافیانش به گوش می‌رسد.

آریا افزود: در محافل مشارکتی و مجاهدین انقلاب گفته می‌شود که عارف فاقد ظرفیت لازم برای تشکیل و رهبری حزب فراگیر اصلاحات است ولی تحت پوشش حزب او می‌توان حزب مشارکت و نشست‌های آن را احیا کرد و از فشار نیروهای امنیتی خارج نمود.

گفته می‌شود خاتمی نیز مایل است در پوشش فعالیت‌های عارف، به صحنه برگردد. خاتمی از متهمان اصلی فتنه‌گری و آشوب‌انگیزی در سال ۱۳۸۸ است و می‌کوشد بدون پرداخت هزینه، به فضای سیاسی بازگردد.

اخیراً برخی صحنه‌سازی‌ها از سوی طیفی از تندروها به بهانه قدردانی از نامزدی و انصراف محمدرضا عارف تدارک شده و این در حالی است که طیف مذکور ۴-۵ ماه پیش به هنگام قطعی شدن نامزدی عارف، وی را اصلاح‌طلب تقلبی و بدلی معرفی کردند.

اسرائیل: درایت سیدحسن نصرالله بسیار هراس‌انگیز است

یک روزنامه صهیونیستی از آمادگی رزمی بالای حزب الله لبنان خبر داد و نوشت: موشک‌های حزب‌الله اکنون به ۸۰ هزار فروند رسیده است.
جروزالم پست در گزارش خود نوشت: حزب‌الله در حال آماده‌سازی خود برای جنگ قریب‌الوقوع با اسرائیل است. این گروه برخی از مناطق شیعه‌نشین در جنوب لبنان را به انبارهای سلاح و پناهگاه‌هایی برای رزمندگان خود تبدیل کرده و این امر نشان‌دهنده این است که حزب‌الله خود را برای جنگی نزدیک با اسرائیل آماده می‌کند.

جروزالم پست نوشت: نیروهای حزب‌الله با لباس شخصی، موشک‌های زیادی را که تعداد آنها به ۸۰ هزار می‌رسد، به مناطق شیعه‌نشین در نزدیکی مرز اسرائیل منتقل کرده‌اند.جروزالم پست تصریح می‌کند که این گزارش از سوی یگان اطلاعاتی نورس طی ماه‌های اخیر تهیه شده است.

محافل امنیتی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی سال گذشته، توان موشکی حزب‌الله را ۶۰ هزار فروند برآورد می‌کردند.
آخرین مصاف حزب‌الله و ارتش رژیم صهیونیستی مربوط به ۷ سال پیش یعنی سال ۲۰۰۶ میلادی است.

در همین حال یدیعوت آحارونوت دیگر روزنامه چاپ فلسطین اشغالی از فعالیت یک تیم تحقیق و بررسی ویژه متشکل از تحلیلگران امنیتی، مستشرقین و روان‌شناسان برای تحلیل شخصیت سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان خبر داد و نوشت: این ۱۵ نفر شامل تحلیلگران امنیتی، شرق‌شناس و روان‌شناس در تلاشند شخصیت سیدحسن نصرالله را تحلیل کنند. آنها دائما پروفایل او را به روز می‌کنند حتی تحرکات دست و بدن او را زیر نظر دارند. کارشناسان مذکور می‌کوشند تا بفهمند در ذهن دبیرکل حزب‌الله چه می‌گذرد.

در گزارش یدیعوت آحارونوت به نقل از یکی از محققان عضو تیم ویژه آمده است: سیدحسن نصرالله شخصا اخبار روزمره‌اش را از رسانه‌ها می‌گیرد و تمایل بسیاری دارد تا ظهور علنی داشته باشد. نصرالله به طرز بسیار وحشتناکی فهیم است، به هیچ وجه از مرگ نمی‌ترسد، کاملا معتقد است که آینده از آن آنهاست، اما در عین حال اعتقاد دارد که باید بر احتمالات ناگهانی و پیش‌بینی نشده غلبه کرد. برخلاف تصورات، او خیلی در پناهگاه به سر نمی‌برد.

دانی رابنشتاین، مستشرق اسرائیلی در این باره می‌گوید: نصرالله دارای شخصیت عظیمی است بر رویکرد فلسطینی‌ها و افکار عمومی اعراب کاملا تسلط دارد. اشراف او بر جامعه عربی و افکار عمومی اعراب حتی فراتر از عبدالناصر است. عبدالناصر فقط شش روز توانست اسرائیلی‌ها را نگران کند اما سیدحسن نصرالله چهار سال، یک چهارم اسرائیلی‌ها را به خاطر جنگ ۲۰۰۶ زندانی کرد. نصرالله بزرگترین صندوق اسرار حزب‌الله محسوب می‌شود.

مهاجرانی: مطهری گزینه خوبی برای ارشاد است

وزیر ارشاد متواری دولت اصلاحات می‌گوید علی مطهری بهترین گزینه برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
مطهری اخیرا گفته که اگر رئیس‌جمهور منتخب به او پیشنهاد وزارت ارشاد بدهد، تعهد آن را خواهد پذیرفت.
مطهری در گفت‌وگو با شبکه العالم، گفت یکی از نزدیکان آقای روحانی به او گفته که در کار گروه تعیین وزیران، اسم او برای وزارت ارشاد مطرح شده است.

مطهری درباره احتمال معرفی او به عنوان وزیر ارشاد گفت: اگر نظر خود آقای روحانی باشد و ایشان اصرار داشته باشد، بنده می‌پذیرم، البته باید با خود ایشان دیدار کنم و مواضع خودم را با ایشان روشن کنم و کاملا به صورت شفاف وارد بشویم و البته این مسئله هنوز به طور جدی مطرح نشده است.

وبسایت بی‌بی‌سی دراین‌باره نوشت: مطهری از حامیان جدی حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری بود و اعتقاد داشت که اصلاح‌طلبان باید با محوریت اکبر هاشمی‌رفسنجانی و محمد خاتمی حضور فعالی در انتخابات داشته باشند. با این حال بسیاری از اصلاح‌طلبان با او در زمینه مسائل فرهنگی و هنری هم سو نیستند و معتقدند ممکن است که با حضور او در راس وزارت ارشاد، حوزه‌های فرهنگی و هنری وارد فضایی بسته شود.

بی‌بی‌سی می‌افزاید: با این حال معدود کسانی نزدیک به طیف اصلاح‌طلبان هستند که علی مطهری را گزینه مناسبی برای تصدی وزارت ارشاد دانسته‌اند. از جمله عطا‌الله مهاجرانی، وزیر ارشاد در نخستین دولت محمد خاتمی در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی فارسی گفت که آقای مطهری «بهترین گزینه» برای این وزارتخانه است.

مهاجرانی گفت: «فرض کنید آقای دکتر علی مطهری وزیر فرهنگ و ارشاد شود؛ به نظر من بهترین گزینه است. حالا ممکن است عده‌ای بگویند ایشان جزو اصلاح‌طلبان نبوده‌اند؛ اما به نظر من فردی عاقل، خردمند و شجاع است. خب اگر این فرد وزیر فرهنگ شود اصلاح‌طلبان چه مشکلی خواهند داشت؟»

شبکه بی‌بی‌سی در ادامه خاطر نشان می‌کند: آقای مطهری که از مدافعان سرسخت رعایت حجاب اسلامی در جامعه است، بارها از دولت احمدی‌نژاد انتقاد کرده که حجاب اسلامی و موازین شرعی آن‌طور که در شأن یک جامعه مذهبی است رعایت نمی‌شود و وضعیت حجاب در جامعه را «اسفناک» دانسته است. او همچنین بارها به آسان‌گیری حجاب به خصوص در سینما، تئاتر و تلویزیون نیز انتقاد کرده است. مطهری در تازه‌ترین موضع‌گیری خود در این خصوص از پخش تصاویر «نامناسب» در پخش مستقیم مسابقات ورزشی از صداوسیما انتقاد کرده و گفته است که به رئیس این سازمان نیز تذکر داده است.

او روز دوشنبه، ۱۰ تیر در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت: «نشان دادن این گونه تصاویر از رسانه‌ملی این معنی را تداعی می‌کند که عفاف و حجاب چندان برای نظام جمهوری اسلامی اهمیت ندارد و نمایش بی‌محابای زنان بدون پوشش ایرانی در خارج کشور موجب رسمیت یافتن بی‌حجابی در داخل کشور می‌شود.»

*وطن امروز

مالکی ادعای جورج کیسی علیه ایران را تکذیب کرد

نخست‌وزیر عراق اتهام‌زنی فرمانده اسبق نیروهای آمریکایی در عراق مبنی بر نقش ایران در انفجار حرمین عسکریین در سال ۲۰۰۶ را تکذیب کرد. به گزارش فارس به نقل از روزنامه عراقی الصباح، نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق ادعای جورج کیسی، فرمانده اسبق نیروهای آمریکایی در عراق مبنی بر دخالت ایران در جنایت انفجار حرمین عسکریین سامرا در سال ۲۰۰۶ را تکذیب و اعلام کرد تحقیقات رسمی انجام شده ثابت کرد القاعده این جنایت را مرتکب شده ضمن اینکه این شبکه ‌تروریستی، در همان زمان نیز با صدور بیانیه‌ای، مسؤولیت این انفجار ‌تروریستی را برعهده گرفته بود.

در بیانیه دفتر نخست‌وزیری عراق آمده است: مالکی ادعای کیسی را که طی مراسم جشن اعضای گروهک ‌تروریستی منافقین در پاریس طرح شد، تکذیب کرد. وی در این مراسم مدعی شده بود مالکی به وی خبر داده که سپاه قدس ایران در پشت انفجارهای عراق است.

در این بیانیه تاکید شده است: تحقیقات ویژه نشان داده القاعده در پشت پرده انفجار حرمین عسکریین در سال ۲۰۰۶ بوده و در بیانیه القاعده نیز در همان زمان این امر تایید شده بود. در این بیانیه نخست‌وزیر عراق از دولت آمریکا خواسته است مقامات مسؤول کنونی و سابق خود در عراق را ملزم کند که از چارچوب صداقت و فعالیت حرفه‌ای خارج نشوند.

دیدار منافقین با ‌تروریست‌های سوری

سند به دست آمده از دستگاه اطلاعاتی اردن نشان می‌دهد هیاتی از گروهک منافقین به این کشور رفته‌اند و برای مشارکت در درگیری‌های سوریه علیه نظام بشار اسد با برخی معارضان سوری دیدار کرده‌اند. به گزارش فارس، منابع آگاه نزدیک به دستگاه اطلاعاتی اردن اعلام کردند طی روزهای گذشته، یک گروه از اعضای گروهک‌تروریستی منافقین با تعدادی از معارضان سوری در اردوگاه‌های آوارگان در اردن دیدار کرده‌اند.

این منابع اعلام کردند سندی از دستگاه اطلاعاتی اردن در دست است که نشان می‌دهد تعداد زیادی از عناصر گروهک ‌‌تروریستی منافقین وارد این کشور شده‌اند تا در نهایت به سوریه بروند و در درگیری با نظام حاکم در این کشور مشارکت کنند. در این سند که به امضای سرتیپ فواز الشهوان، رئیس اداره اطلاعات اردن رسیده و در خطاب به سپهبد فیصل الشوبکی، رئیس دستگاه اطلاعات عمومی اردن نوشته شده، آمده است تعداد زیادی از اعضای گروهک منافقین موسوم به «مجاهدین خلق» وارد اراضی اردن شده‌اند و برای نفوذ به سوریه با برخی شخصیت‌های معارض سوری دیدار و رایزنی کرده‌اند.

در همین حال عوامل گروهک ‌تروریستی منافقین در اروپا سعی می‌کنند پناهجویان ایرانی در کشور آلمان را با روش‌های مختلف جذب کنند. به گزارش موسسه راهبردی دیده‌بان، بر پایه این خبر با توجه به وضع زندگی اسفبار پناهجویان در کشور آلمان و در کمپ‌های پناهندگی که شامل ۲ وعده غذای سرد و یک جای خواب کثیف برای چند ساعت در شب است، منافقین قصد دارند از این شرایط اسفبار سوء‌استفاده کرده و ایرانی‌های حاضر در این کمپ‌ها را جذب کنند.

بر همین اساس با توجه به اعتصاب غذای برخی پناهندگان در کمپ پناهندگی شهر مونیخ، اخیرا گروهک‌ تروریستی منافقین از طریق شورای ملی مقاومت که عنوان دست‌ساز این گروه است، به انتشار بیانیه‌ای مبادرت کرده و به حمایت از این پناهندگان پرداخته است. در این بیانیه از دولت آلمان خواسته شده اقامت اجباری این افراد در منطقه محل پناهندگی لغو شده تا آنها بتوانند بدون دریافت مجوز آزادانه به دیگر مناطق آلمان رفت و آمد کنند.

گنجی خاطرخواه گوگوش شده است؟

اکبر گنجی، روزنامه‌نگار فراری در مقاله‌ای که روز گذشته در یکی از سایت‌های اپوزیسیون منتشر شد به حمایت و چرب‌زبانی از فائقه آتشین پرداخت. به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران، اکبر گنجی که به دلیل نوشتن مجموعه مقالات قرآن محمدی که در آن مدعی شده است «قرآن یک کلام بشری است» توسط آیت‌الله مکارم‌شیرازی مرتد اعلام شده است روز گذشته طی مقاله‌ای در خبرنامه گویا که وابسته به اپوزیسیون خارج از کشور است از گوگوش به عنوان بخشی از تاریخ معاصر ایران یاد کرده و در این باره گفت: «سال‌ها پیش یک جامعه‌شناس آمریکایی در مقاله‌ای به نقش «مدونا» در جنبش فمینیستی آمریکا پرداخته و نشان داده بود چه نقش مهمی در گسترش فمینیسم در آمریکا ایفا کرده است. این کار را با گوگوش هم می‌توان کرد و باید محققان به نقش او در این باره بنگرند. تا حدی که من می‌فهمم، گوگوش بخشی از تاریخ معاصر ایران است.

همه ما کودکی، نوجوانی، جوانی و بزرگی خود را با او طی کرده‌ایم. می‌دانم که از این سخن دلخور خواهد شد.» این روزنامه‌نگار با اشاره به نام گوگوش که به عنوان نماینده ایران در جوایز موسیقی جهان به فهرست بهترین خواننده زن و بهترین اجرای کنسرت اضافه و به رای گذاشته شده، گفت: «اینک نام «گوگوش» به عنوان نماینده ایران در جوایز موسیقی جهان به فهرست بهترین خواننده زن و بهترین اجرای کنسرت اضافه و به رای گذاشته شده است. حالا همه ما باید به او رأی دهیم. تحریم هر انتخاباتی موجه باشد، تحریم این انتخابات قطعا ناموجه و غیرمسؤولانه است!

*آرمان

طرح جدید ماهواره‌ای برای نشر معارف اسلامی

شنیده شد که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص قطع برنامه‌های شبکه‌های ایرانی از ماهواره شرکت خدمات ماهواره‌ای اینتل‌ست گفت: اقدام شرکت خدمات ماهواره‌ای اینتل‌ست در جلوگیری از پخش شبکه‌های ایرانی از نظر قانونی توجیه ندارد. محمدحسن نامی تصریح کرد: قطع برنامه‌های پرس تی‌وی و العالم نشان می‌دهد که این شبکه‌ها در جذب مخاطب و انتقال مفاهیم و تاثیرگذاری موفق عمل کرده‌اند.

وی ادامه داد: اکنون ما نیز باید امکاناتی را به وجود آوردیم که محتوای این شبکه‌ها به دست علاقه‌مندان آشنایی با معارف اسلام و جمهوری اسلامی ایران برسد و در این رابطه طرح‌های جدید ماهواره‌ای در دستور کار است که زمینه انتشار معارف جمهوری اسلامی ایران را بی‌نیاز از خارجی‌ها فراهم می‌کند.

سر زدن به والدین اجباری شد

شنیده شد که شهروندان چینی با یک قانون جدید رسما موظف شده‌اند که به والدین خود سر بزنند. تخطی از این قانون می‌تواند به جریمه و حبس منجر شود. فرارو نوشت؛ قانون «حقوق سالخوردگان» از روز دوشنبه اول ژوئیه در چین اعمال می‌شود و ‌قرار است با مشکل رو به فزونی تنهایی و انزوای سالخوردگان در چین برخورد کند. قانون جدید می‌گوید شهروندان بزرگسال باید به «نیازهای معنوی» والدین خود توجه کنند و «هرگز به آنان کم‌توجهی نکنند».

استاندار تهران بستری شد

شنیده شد که استاندار تهران به دلیل شکستگی دست راهی اتاق عمل جراحی شد. مهر نوشت؛ مرتضی تمدن در حاشیه برنامه‌های بازدید خود از طرح‌های در حال اجرای پایتخت دچار حادثه شکستگی دست شد. بعد از این حادثه او را به بیمارستان پارسیان منتقل کردند و پزشکان تشخیص دادند مچ دست استاندار شکسته و نیاز به عمل جراحی دارد.

ممنوعیت ارائه یافته‌های پرونده آمیا به کنگره آمریکا

شنیده شد که مسئول رسیدگی به پرونده آمیا از ارائه یافته‌های مربوط به این پرونده به کنگره آمریکا منع شد. پایگاه اینترنتی «بونیس آنیس هرالد» گزارش داد: آلبرتو نیسمان، دادستان مسئول رسیدگی به پرونده آمیا از فرصت افشای یافته‌هاش در این خصوص که در آن ایران را به انجام این حمله در آرژانتین متهم می‌کند، به کنگره آمریکا منع شد.

الخانورا گیلزکاربو، دادستان کل آرژانتین یک بار دیگر از صدور مجوز دادستانی در این باره خودداری و اعلام کرد که نیسمان اجازه ارائه نتایج تحققات مربوطه به کنگره آمریکا را ندارد. نیسمان مدعی است که ایران در برخی کشورهای منطقه از طریق مراکز اطلاعاتی نفوذ کرده است. در انفجار مرکز یهودیان در آرژانتین در سال ۱۹۹۴ حدود ۳۰۰ تن زخمی و ۸۵ تن کشته شدند. ایران هرگونه ارتباط با این انفجارها را تکذیب کرده است.

استاندار تهران راهی بیمارستان شد

شنیده شد که استاندار تهران به دلیل شکستگی دست راهی اتاق عمل جراحی شد. مهرنوشت؛ مرتضی تمدن در حاشیه برنامه های بازدید خود از طرح های در حال اجرای پایتخت دچار حادثه شکستگی دست شد. بعد از این حادثه او را به بیمارستان پارسیان منتقل کردند و پزشکان تشخیص دادند مچ دست استاندار شکسته و نیاز به عمل جراحی دارد. هم اکنون عمل با موفقیت به پایان رسیده و به اصرار استاندار وی را مرخص کردند.

وضعیت حضور قالیباف در کابینه روحانی

شنیده شد که نماینده مردم تهران در مجلس گفت: اگر محمد باقرقالیباف در کابینه آقای روحانی باشد یکی از بهترین یاران و یکی از نیروهایی خواهد بود که می‌تواند روی او حساب کند و به کمک هم می‌توانند بخشی از مشکلات کشور را حل و فصل کنند. حسین مظفر در خصوص انتشار اخباری مبنی بر اینکه محمدباقر قالیباف به عنوان یکی از وزرای دولت روحانی معرفی خواهد شد، گفت: بنده اطلاع دقیقی در این زمینه ندارم و فکر می‌کنم این حرف‌ها گمانه‌زنی باشد. وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد استفاده از آقای قالیباف و امثال وی که توانمندی بسیار خوبی در عرصه مسائل اجرایی دارند می‌تواند یکی از نقاط قوت دولت آقای روحانی باشد.

ادعای ضد ایرانی رویترز

یک خبرگزاری انگلیسی مدعی شده که ایران مقادیر زیادی اکسید آلومینیوم تصفیه شده از کشورهای اروپایی چون آلمان و فرانسه برای تولید قطعات موشکی و زرهی خریداری کرده است. فارس به نقل از رویترز نوشت؛ این خبرگزاری در گزارشی مدعی شد: که ایران سنگ معدن اکسید آلومینیوم که تا حد بسیار زیادی تصفیه شده را از کشورهای اروپایی از جمله آلمان و فرانسه وارد می‌کند که این اکسید آلومینیوم برای ساخت قطعات زرهی و موشکی قابل استفاده است. رویترز ادامه داد علیرغم تحریم‌های زیادی که علیه برنامه هسته‌ای ایران تحمیل شده، سنگ معدن تصفیه شده از لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا حذف شد.

کشتی‌های چینی ایران را ترک کردند

شنیده شد که دو شرکت کشتیرانی چینی اعلام کردند که به دلیل تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه برنامه هسته‌ای ایران، دیگر با ایران همکاری نمی‌کنند. آفتاب نوشت؛ شرکت خطوط کشتیرانی چین (CSCL) و شرکت کشتیرانی(COSCO)چینی اعلام کردند که همکاری‌های خود با ایران را متوقف کرده‌اند. رویترز می‌نویسد در تاریخ ۲۷ ژوئن(۶ تیر ۱۳۹۲) شرکت کشتیرانی چین (CSCL) به یکی از گروه‌های حامی تحریم ایران در آمریکا(گروه متحد در برابر ایران هسته‌ای = UANI) نامه‌ای نوشته و تاکید کرده که از تاریخ اول ژوئیه (۱۰ تیر) دیگر با ایران همکاری نخواهد کرد.

*خراسان

پیشنهاد وزیر آموزش و پرورش درباره کشته شدگان راهیان نور

حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش با ارسال نامه ای به مسئولان ارشد دولتی پیشنهاد کرده موضوع احراز شهادت و مراتب جانبازی برای حادثه دیدگان در کاروان های راهیان نور مورد تصویب دولت قرار بگیرد که این پیشنهاد فعلا توسط کارشناسان نهاد ریاست جمهوری به دلیل آنکه اطلاق عنوان شهید یا جانباز منوط به مدخلیت یکی از عوامل دشمن و یا وجود تهدیدی ملی یا ماموریت های خاص است، رد شده است.

گلایه نهادهای نظارتی از یک ارتباط عجیب در توزیع دارو

بر اساس بررسی های تعدادی از نهادهای نظارتی که از طریق اخذ گزارش از دانشگاه های علوم پزشکی و داروخانه ها تهیه شده، تعدادی از شرکت های دارویی به بهانه های مختلف از توزیع داروهای مورد نیاز مردم خودداری کرده و همان داروها، مدتی بعد از طریق برخی ابلاغیه ها افزایش قیمت پیدا می کنند که این ارتباط عجیب، باید مورد بررسی و پیگیری دقیق قرار گیرد.

*تهران امروز

آمدنم در کابینه گمانه‌زنی است

حجت‌الاسلام مجید انصاری عضو مجمع روحانیون مبارز درخصوص احتمال انتصاب وی به عنوان وزیر کشور گفت: همانگونه که رئیس‌جمهور منتخب نیز در سخنرانی خود تاکید کرد، این مطالب گمانه‌زنی‌های مطبوعاتی و رسانه‌ای است و در این مورد صحبتی ندارم.به گزارش تسنیم،وی افزود: هیچ صحبتی در این مورد از جانب کسی نشنیده‌ام و پاسخ به این سوال را رئیس‌جمهور محترم داد.

مراحل واگذاری دولت

حجت‌الاسلام و المسلمین میرتاج‌الدینی در حاشیه مراسم بزرگداشت علامه شیخ حسن شحاته در مسجد ارگ تهران در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره مراحل واگذاری و انتقال دولت به رئیس‌جمهور منتخب، گفت: دولت در مراحل واگذاری و انتقال دولت یکسری اقداماتی را شروع کرده و در همه مراحل انتقال دولت کمک خواهد کرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آقای احمدی‌نژاد گفته در تحویل دادن دولت یکسری ناگفته‌ها دارد، آیا شما از این ناگفته‌ها اطلاع دارید، تصریح کرد: این حرف‌ها مربوط به تحویل دادن دولت نیست. رئیس‌جمهور همیشه با مردم سخن گفته و این بار نیز گزارش عملکرد خواهد داشت و از این حاشیه‌سازی‌هایی که رسانه‌ها می‌خواهند انجام دهند به دور است. وی در پاسخ به این سوال که اگر بخواهید از دولت انتقاد کنید چه خواهید گفت، بیان داشت: تغییر مدیریت‌ها در دولت زیاد بوده که این امر دو طرفه بوده چراکه برخی مدیران باوفا نبودند و از طرف دولت هم تغییرات زیادی انجام شد.

پیشنهاد رحیمی به دولت یازدهم

به گزارش مهر، محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس‌جمهور با تشریح مهم‌ترین مزیت‌ها و برگ برنده‌های ایران برای توسعه صنایع پتروشیمی تاکید کرد: دولت یازدهم راه و روش دولت دهم را برای توسعه صنعتی و اقتصادی کشور ادامه دهد.

ادعای فیگارو درباره سفر مخفی حسن روحانی به فرانسه

«ژُرژ مالبرونو» در نشریه فیگارو مدعی شده است: فرانسه، سال‌های متمادی سعی داشته تا نقش میانجی را برای جمهوری اسلامی و غرب ایفا نماید و این تلاش حتی در آغاز دوران ریاست‌جمهوری سارکوزی به درخواست ایران ادامه یافت.فیگارو در ادامه تاکید می‌کند که فرانسه حسن روحانی را به خوبی می‌شناسد.به گزارش انتخاب بنابر ادعای این نشریه فرانسوی، وی در سال ۲۰۰۵ در یک ماموریت مخفیانه، در حالی‌که مسئولیت مذاکرات پرونده هسته‌ای را برعهده داشت با ژاک شیراک در کاخ الیزه (کاخ ریاست‌جمهوری فرانسه) دیدار کرد.این روزنامه اشاره‌ای به جزئیات این دیدار نکرده است.

روایت برکناری یک وزیر

پرویز کاظمی درخصوص اینکه چه شد از کابینه دولت نهم خارج شد گفت:با توجه به اینکه به مجلس معرفی شدم و با ۱۸۰ رای از فیلتر خانه ملت بیرون آمدم و احمدی‌نژاد هم گفته بود «خدا کاظمی را به من معرفی کرده است»، من خواستم این نعمت را حفظ کنم، اما رئیس دولت این نعمتی که خدا به او داده بود را پس داد.به گزارش دانا،وی گفت: احمدی‌نژاد به من گفت که ما نمی‌توانیم با هم کار کنیم که بنده نیز گفتم من همچنین احساسی دارم و همین امر باعث شد من استعفایم را بنویسم. با توجه به شخصیت احمدی‌نژاد که به‌دنبال استراتژی ژنرال- سرباز می‌گشت، آینده را خطرناک دیدم. ما قصد خدمت داشتیم نه کشیدن ذلت و خوشحال هستم به عنوان اولین نفر تشخیص دادم و از کابینه دولت بیرون آمدم.

جفاست فکر کنیم رهبری نمی‌خواستند موضوع هسته‌ای حل شود

رضا آقازاده رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: در گذشته شاهد بودیم که هر وقت از طرف غربی‌ها علامتی جدی مشاهده می‌شد رهبری در آن موضوع فعال می‌شدند و تلاش می‌کردند موضوع را حل کنند و جفاست که فکر کنیم رهبری نمی‌خواسته است موضوع هسته‌ای حل شود. مقاطعی بود که ما مجریان خوب عمل نکردیم.وی در پاسخ به اینکه چه کسانی یا گروهی معتقدند که رهبری نمی‌خواسته است موضوع هسته‌ای حل شود؟ گفت: برخی مواقع این بحث مطرح می‌شد و در مناظره‌های انتخاباتی به‌ویژه مناظره سوم حرف‌هایی مطرح شد که چنین معنایی در آن وجود داشت.

آقازاده با اشاره به تحولات در بحث هسته‌ای در سال‌ ۸۷، گفت: در آن مقطع نشانه‌هایی از سوی غربی‌ها برای حل موضوع دیده شد و رهبری جلسه‌ای ترتیب دادند که من هم در آن شرکت داشتم و نظراتم را گفتم مبنی بر اینکه می‌توان با رویکرد جدیدی که از سوی غربی‌ها مطرح شده است مسئله را پیش برد و رهبری تصمیم گرفتند که رویکرد غربی‌ها مورد توجه قرار گیرد و ما دنبال مسئله برویم اما برخی زیر بار قضیه نرفتند.

وی اظهار کرد: معتقدم لازم نبود هزینه‌های سال‌های بعد از ۸۷ به کشور تحمیل شود. رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان در پاسخ به اینکه چه کسی نخواست و یا به چه دلیلی آن رویکرد عملی نشد، گفت: رئیس‌جمهور نظر موافق با آن رویکرد نداشتند و اختلاف بنده با آقای احمدی‌نژاد هم از همین جا شروع شد. آقای احمدی‌نژاد تحلیل‌هایی داشتند و فکر می‌کردند نباید به سمت آن رویکرد برویم.آقازاده از بیان جزئیات رویکرد و پیشنهاد غربی‌ها در سال ۸۷ خودداری کرد.

وی با بیان اینکه آقای روحانی در جریان جزئیات مسئله هستند و می‌تواند با تیمی که تشکیل می‌دهد این موضوع را با رویکردی صحیح به نتیجه برساند، افزود: ما در سال ۸۷ اعتقاد داشتیم از لحاظ فنی به قابلیت لازم در عرصه هسته‌ای رسیده‌ایم و بعد از آن موضوع ابعاد توسعه‌ای پیدا می‌کند. ظرفیتی که در زمینه هسته‌ای در کشور ایجاد شده است به نقطه قابل قبولی رسیده و دنیا هم متوجه این مسئله شده است. دانش هسته‌ای با تمام مشقت‌هایش بومی شده است و معتقدم می‌توان با مشارکت دیگران در این عرصه پیش برویم و به جای آنکه هزینه بدهیم، پیشرفت کنیم.

روایتی از انتصاب مشاوران ویژه در دولت

محمدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در گفت‌وگو با شفاف با اشاره به عملکرد دولت نهم و دهم در حوزه سیاست خارجی، گفت: دولت با موفقیت‌ها و شکست‌هایی روبه‌رو بود.نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به دستاوردهای دولت احمدی‌نژاد در حوزه دیپلماسی، افزود: مواضع مناسب کشور در مجامع بین‌المللی، نفوذ ایران در آمریکای لاتین، شبه قاره هند و آفریقا، برگزاری جنبش عدم تعهد، مقاومت کشور در برابر زیاده‌خواهی کشورهای استکباری از نقاط قوت دولت نهم و دهم به‌شمار می‌آید.

وی ادامه داد: کاهش تعاملات و ارتباطات ایران با کشورهای منطقه و همسایگان جنوبی، استفاده نکردن از ظرفیت‌های دیپلماسی عمومی و موازی کاری در حوزه ارتباطات خارجی از نقاط ضعف دولت است، که دولت آینده باید نقاط قوت دولت گذشته را تقویت و نقاط ضعف آن را رفع کند.

نقوی‌حسینی با بیان اینکه دولت یازدهم در عرصه سیاست خارجی باید اولویت خود را در بهبود روابط با کشورهای همسایه قرار دهد، تصریح کرد: وزارت خارجه دولت آینده باید جهت گسترش روابط مسالمت‌آمیز با ۱۵ کشور همسایه و کشورهای منطقه برنامه‌ریزی کند.نقوی‌حسینی یکی از نقاط ضعف دولت دهم در عرصه سیاست خارجی را افزایش موازی‌کاری در حوزه وزارت خارجه خواند و افزود: متاسفانه شاهد هستیم که رئیس‌جمهور در دوره دهم، اقدام به انتصاب نمایندگان و مشاوران ویژه منطقه‌ای کرد، که به‌طور حتم این موضوع به عملکرد وزارت خارجه ضربه زد.

سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، با اعلام اینکه دولت با اظهارات عجولانه و طرح موضوعات بی‌فایده در عرصه سیاست خارجی جبهه‌های مخالف جدیدی را در مقابل کشور گشوده است، تصریح کرد: به‌طور حتم با دقت و کنترل سازمان‌های موثر در عرصه دیپلماسی می‌توان فضای بین‌المللی را به نفع کشور تغییر داد.

روحانی، هاشمی و خاتمی را تکیه‌گاه خود می‌داند

حجت‌الاسلام رسول منتجب‌نیا قائم‌مقام حزب اعتماد ملی قرابت گفتمان اعتدال و اصلاحات را چنان می‌داند که مراد روحانی از اعتدال را همان اصلاحات می‌داند.وی در پاسخ یه این سوال که آیا در فضای سیاسی شاهد اعلام موجودیت «جریان» جدیدی خواهیم بود که دو وجه اصلاحات و اعتدال را باز می‌تاباند؟ به عصر ایران گفت:این اتفاق عملا از چند سال پیش شروع شده و به همین دلیل باید گفت که این ائتلاف، اتفاقی مبارک و تاثیرگذار برای حال و آینده سیاسی است.

ضمن اینکه با تشکیل دولت جدید به‌طور رسمی فعالیت جدی‌ خود را شروع خواهد کرد. با توجه به منطق‌مداری و پتانسیلی که حاصل همنشینی اعتدال‌گرا و اصلاحات است، می‌توان امیدوار بود با استقرار دولت روحانی، مشکلات کشور روز به روز کمتر شود و آرامش و آسایش عمومی بیشتر به چشم بیاید.وی می‌افزاید:این واقعیت را نیز در نظر داشته باشیم که در جریان اصلاح‌طلبی نیروهای کارآمد و مجرب زیادی وجود دارند و حضور هر یک می‌تواند کمک شایانی به دولت به حساب بیاید و به همین دلیل قطعا باید از وجود آنها استفاده شود.

پس طبیعی است که شخصیت واقع بینی چون روحانی حتما پتانسیل موجود در اصلاحات را در نظر بگیرد. علاوه بر اینها با توجه به تاکید آقای روحانی در سخنرانی‌های خود مبنی بر مشورت با هاشمی و خاتمی، می‌توان پیش‌بینی کرد دولت او کارآمد خواهد بود.وی افزود:طبق اظهارات آقای روحانی، ایشان هاشمی و خاتمی را تکیه گاه و منبع الهام خود می‌داند تا بتواند با استفاده از نظرات آنها کارنامه‌ای پربار ارائه کند.

*ابتکار

دورخیز مدیران احمدی نژاد برای حضور در دولت روحانی

جمع گسترده ای از مدیران اقتصادی فعلی دولت احمدی نژاد با لابی و حضور در محل استقرار رئیس جمهور منتخب و دیدارهای متعدد تلاش دارند در دولت یازدهم جایگاهی برای خود دست وپا کنند.به گزارش آخرین برخی از مدیران اقتصادی دولت دهم و نهم که در حال حاضر نیز مسئولیت‌های مهمی در حوزه اقتصادی دولت دارند با ارتباط و برقراری لابی‌های گسترده و حتی حضور مستمر در محل استقرار رئیس جمهور منتخب تلاش دارند موقعیت خود را در دولت دکتر روحانی تثبیت کرده یا در بخش‌های دیگر کشور مسئولیت دیگری را برای خود دست و پا نمایند.

در این میان حضور مستمر و روزانه دهها مدیر از سازمان‌هایی چون گمرک و سازمان بنادر و وزارت اقتصاد بیش از سایر بخش‌های اقتصادی دولت به چشم می‌خورد که دیدارهای متعددی را با اعضای همراه رئیس جمهور منتخب در محل استقرار و فعالیت آنها داشته و دارند. نکته جالب اینکه برخی از این افراد در حالی تلاش دارند در ترکیب نیروهای اقتصادی دولت قرار گیرند که از حامیان سرسخت برنامه‌ها و اقدامات اقتصادی دولت به شمار می‌روند که این تغییر موضع ناگهانی در آستانه جابجایی دولت محل تامل است.

*جمهوری اسلامی

ادامه جنگ در سوریه و افزایش بی رویه معظلات اخلاقی

* ادامه جنگ در سوریه، مشکلات اخلاقی خانواده‌ها را افزایش داده است بطوری که با افزایش پدیده تجاوز جنسی به دختران سوری در اردوگاه‌های آوارگان، بسیاری از خانواده‌ها دختران خود را در سنین بسیار پایین وادار به ازدواج می‌کنند. به گزارش سی. ان. ان، مادر یک دختر ۱۳ ساله که او را به ازدواج یک جوان ۱۹ ساله درآورده، در توضیح ازدواج دختر خود در این سن کم می‌گوید: به خدا قسم نمی‌توانستم شب‌ها بخوابم، بسیار نسبت به دخترانم نگران بودم. وی می‌افزاید: اگر هنوز در سوریه بودم، این کار را انجام نمی‌دادم.

خالد همسر نجوی نیز می‌گوید: تعداد زیادی از تجاوزهای به عنف در این مناطق صورت می‌گیرد. براساس ارزیابی‌های موجود تعداد ازدواج‌های دختران آواره سوری در سنین پایین ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده است، این موضوعی است که نه تنها در عرصه اجتماعی برای آنها آسیب‌ساز شده، بلکه در وضعیت بهداشتی آن‌ها نیز تأثیر منفی دارد، چرا که بسیاری از آنها هنگامی صاحب فرزند می‌شوند که هنوز توانایی جسمانی این کار را ندارند.

عقبگرد کشورهای جهان در زمینه دستیابی به آرمان‌های توسعه هزاره

*گزارش سازمان ملل درباره میزان پیشرفت کشورهای جهان در زمینه آرمان‌های توسعه هزاره، نشان می‌دهد بسیاری از کشورها از اهداف تعیین شده عقب هستند. سران کشورهای جهان از تقریباً تمامی کشورها که در سال ۲۰۰۰ میلادی در اجلاس مجمع عمومی با عنوان اجلاس هزاره شرکت کرده بودند، اعلامیه هزاره ملل متحد را به تصویب رساندند، سندی که ۸ آرمان بلند پروازانه از آن برگرفته شد.

سال ۲۰۱۵ میلادی به عنوان سال هدف برای دستیابی به این آرمان‌های توسعه هزاره در نظر گرفته شد که عبارت بودند از ریشه کنی گرسنگی و فقر شدید، محقق ساختن آموزش ابتدایی همگانی، ارتقای برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان، کاهش میزان مرگ و میر کودکان، بهبود بهداشت مادران، جلوگیری از گسترش بیماری ایدز، مالاریا و سایر بیماری‌ها، حصول اطمینان از پایداری محیط زیست و ایجاد مشارکتی جهان برای توسعه.

گزارش توسعه انسانی سال جاری نشان می‌دهد کشورها در دستیابی به آن‌ها عقب هستند و این موارد نیاز به توجه فوری دارند. این اهداف عبارتند از بهبود بهداشت مادران، محقق ساختن آموزش ابتدایی همگانی، گسترش دسترسی به سرویس‌های بهداشتی و برابری جنسیتی.

منبع: باشگاه خبرنگاران

چهارشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۵
کد خبر : 34024
بازدیدها: 116

پاسخی بگذارید »