پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

احتمال تغییر سیاست ها در قبال سوریه

danesheroz1 تیر ۲۳, ۱۳۹۲ ۰
احتمال تغییر سیاست ها در قبال سوریه

دانش روز: سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در قطر با اظهار اینکه با جابه جایی قدرت در قطر انتظار تغییر در سیاست خارجی این کشور وجود دارد گفت: پیش بینی می شود در مسائل سوریه نیز قطری ها با انتخاب امیر جدید با عقلانیت و درایت بیشتری عمل کنند و اجازه دهند مردم سوریه خود نسبت به سرنوشتشان تصمیم گیری کنند.

به گزارش دانش روز، عبدالله سهرابی  با بیان اینکه با توجه به شرایط پیش آمده پس از بیداری اسلامی انتظار تغییراتی در کشورهای منطقه وجود داشت، گفت: یکی از کشورهایی که با توجه به جایگاه اقتصادی و داشتن معادن نفت و گاز به آن سیاست خارجی جدید دیکته شد قطر بود.

وی ادامه داد: قطر کشوری سبکبال است که جمعیتی حدود یک میلیون هفتصد هزار نفر دارد که تنها ۳۵۰ هزار نفر آنها قطری هستند و دارای درآمد سرانه ملی بالایی است.

سهرابی با بیان اینکه غربی ها در تقسیم کار منطقه ای خود برای سه کشور عربستان، قطر و امارات نقش ویژه ای در نظر گرفته اند، بیان کرد: قطر در جنگ لیبی در راستای هم پیمانی با ناتو شش فروند میراژ به پایگاه عقبه ناتو در یونان اعزام کرد که نشان از تلاش این کشور برای حضور فزاینده همراه با سیاست غرب است.

سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در قطر اظهار کرد: قطر با سرمایه گذاری در بخش های مختلف سعی در تاثیرگذاری در کشورهای مختلف دارد.

وی با بیان اینکه قطر امروز در حوزه های مختلف در مرکز توجه است، بیان کرد: نقش آفرینی بین دستورات غرب و خواست های اسلامی موردی عمده در این خصوص است.

سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در قطر تاکید کرد: از حدود دو سال پیش در خصوص جابه جایی قدرت در قطر پیش بینی هایی شده بود.

سهرابی با اظهار اینکه بعد از بیداری اسلامی قطر با پشتیبانی از اخوان المسلمین خود را دچار چالش هایی کرده بود، اظهار کرد: قطر در سوریه نیز دچار اشتباهات جدی شد و توصیه های جمهوری اسلامی ایران را در خصوص عدم دخالت در این کشور جدی نگرفت.

وی با تاکید بر اینکه این مورد یکی از علت های کنار گذاشته شدن امیر سابق قطر می باشد، اظهار کرد: موضوع دیگر این است که مردم دنیا نسبت به نقش یک کشور کوچک برای سیاست گذاری های منطقه ای و دخالت در امور کشورها وجهه خوبی قائل نیستند.

سهرابی تاکید کرد: علاوه بر اینها، مسائل داخل خانوادگی در میان خاندان حاکم بر قطر و نیز توافقی پشت پرده و ضمنی با عربستان در این زمینه وجود داشته است.

سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران با اظهار اینکه با شناختی که از امیر جدید قطر داریم انتظار می رود وی در سیاست خارجی با عقلانیت بیشتری عمل کند، گفت: قطر به دولت جدید در مصر تبریک گفت که این در تعارض با مواضع قبلی این کشور است.

سهرابی افزود: پیش بینی می شود در مسائل سوریه نیز قطری ها با انتخاب امیر جدید با عقلانیت و درایت بیشتری عمل کنند و اجازه دهند مردم سوریه خود نسبت به سرنوشتشان تصمیم گیری کنند.

منبع:مهر

یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۳
کد خبر : 37377
بازدیدها: 272

پاسخی بگذارید »