پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اجتناب از آفتاب سوختگی با مچ بند UV

danesheroz1 فروردین ۵, ۱۳۹۳ ۰
اجتناب از آفتاب سوختگی با مچ بند UV

دانش روز: محققان دانشگاه کویین مری لندن، روش جالبی را برای اجتناب از آفتاب سوختگی و دریافت میزان لازم از پرتوهای UV توسط پوست ابداع کرده اند

به گزارش دانش روز، محققان مچ بندی را ساختند که میزان دریافت اشعه UV را اندازه گیری کرده و از این طریق امکان دریافت UV لازم برای تولید ویتامین D را در بدن از تابش مستقیم نور خورشید بر پوست فراهم می کند.

با وجود این که کرم های ضد آفتاب، اثرات نا مطلوب نور خورشید بر پوست بدن را کاهش می دهند و از جذب پرتو های UV توسط پوست نیز جلوگیری می کنند؛ وجود این پرتو ها برای تولید ویتامین D در بدن ضروری است. این در حالی است که تابش بیش از حد نورآفتاب به پوست می تواند موجب سوختگی یا بروز سرطان پوست شود.

در واقع مشکل در اینجاست که به سادگی نمی توان میزان تابش نورآفتاب به پوست را اندازه گیری کرد. اما مچ بند UVA+B Sunfirend این مشکل را حل کرده است. کافی است میزان حساسیت پوست بر اساس عددی بین ۱ تا ۱۱ در این مچ بند وارد شود و در مقابل تابش مستقیم پرتو خورشید قرار بگیرید. این ابزار میزان UV تابیده به پوست را اندازه گیری کرده و پس از دریافت میزان لازم و پیش از سوختن پوست، هشدار می دهد.

پرتو های UVB موجب تولید ویتامین D می شوند اما پرتوهای UVA عامل سرطان هستند. این مچ بند با اندازه گیری میزان تابش این پرتو ها و با توجه به حساسیت پوست فرد، امکان استفاده حداکثری از UVB و جلوگیری از آسیب های UVA را فراهم می کند.

امروزه کمبود ویتامین D به یک عارضه همه گیر در سراسر زمین بدل شده است. وجود این ویتامین برای جذب کلسیم در بدن و حفظ سلامت استخوان ها ضروری است. همچنین اخیرا اثر مثبت این ویتامین در کاهش خطر بیماری هایی همچون دیابت، آرتروز و انواع سرطان ها به اثبات رسیده است.

منبع: ایرنا

سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۸
کد خبر : 100687
بازدیدها: 114

پاسخی بگذارید »