شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اتصال موفقیت آمیز مغز دو انسان به یکدیگر

danesheroz1 شهریور ۷, ۱۳۹۲ ۰
اتصال موفقیت آمیز مغز دو انسان به یکدیگر

دانش روز: محققان برای نخستین بار موفق شدند که مغز دو انسان را از طریق اینترنت به هم متصل کنند

به گزارش دانش روز،  یک محقق دانشگاه واشنگتن در آمریکا در جریان یک آزمایش به نام اتصال مستقیم مغز به مغز انسان ها موفق شد با ارسال یک سیگنال مغزی از طریق اینترنت به مغز محقق دیگری که در مکان دیگری در محوطه این دانشگاه نشسته بود، دست وی را تکان دهد.
هر دو این محقق که در این آزمایش شرکت داشتند کلاهی به سر گذاشته بودند که دارای یک سیم پیچ تحریک مغناطیسی است که می تواند مغز را بخواند و تحریک کند.
در این آزمایش یکی از محققان سیگنالی به مغز دیگری فرستاد که وی را مجبور کرد انگشت اشاره راست خود را برای فشار آوردن بر دکمه آتش در یک بازی رایانه ای، حرکت دهد.
در این آزمایش محققان دانشگاه واشنگتن با استفاده از الکتروانسفالوگرافی یا EEG، فعالیت مغز را به طور غیر تهاجمی ضبط کردند و سپس با استفاده از فناوری تحریک مغناطیسی ، مغز را تحریک کردند.
سال ها است که دانشمندان در حال ابداع فناوری هایی برای ایجاد واسطه هایی میان مغز و رایانه هستند . این فناوری ها به انسان اجازه می دهد تنها با استفاده از ذهن خود با تلفن های هوشمند و رایانه ها تعامل برقرار کنند.
اوایل سال جاری میلادی دکتر میگوئل نیکولیس دانشمند علوم عصبی در دانشگاه دوک در آمریکا با موفقیت مغز دو موش را از طریق اینترنت به هم متصل کرد. با این اتصال موش ها توانستند با ذهن یکدیگر ارتباط برقرار کنند. به طور مثال زمانی که یک موش یک اهرم را تکان می داد دیگری نیز همین کار را می کرد.
از سوی دیگر دانشمندان دانشکده علوم پزشکی هاروارد در آمریکا نیز در آزمایشگاه یک رابط مغز به مغز ساخته اند که به انسان اجازه می دهد تنها با فکر کردن به حرکت دادن دم موش ، این کار را انجام دهد.

منبع:ایرنا

پنجشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۲ - ۲۲:۱۳
کد خبر : 55403
بازدیدها: 257

پاسخی بگذارید »