جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ابعاد جدیدی از پرونده حادثه ۲۲ بهمن قم برملا شد

danesheroz2 تیر ۳۰, ۱۳۹۲ ۰
ابعاد جدیدی از پرونده حادثه ۲۲ بهمن قم برملا شد

دانش روز: این افراد در حمله به سفارت انگلیس هم بودند ونقش داشتند و در داخل گزارش هم آمده است. اینها وارد دفتر سفیر شده و به اموال سفیر آسیب زده بودند. آنجا هم رد پاهایی داشتند. الان در قضیه ۲۲ بهمن گیر افتادند

به گزارش دانش روز، منصور حقیقت پور عضو کمیته حقیقت یاب حادثه ۲۲ بهمن قم در گفتگو با آرمان گفت:


شما به عنوان یک عضو کمیته حقیقت‌یاب مجلس راجع به حوادث ۲۲ بهمن قم حضور داشتید واطلاعات کافی راجع به این قضیه دارید. آقای کریمی قدوسی وبرخی از رسانه‌ها گفته‌اند روح گزارش کمیته بررسی حادثه قم به دنبال متهم کردن نهادهای انقلابی است. شما به عنوان یک عضو کمیته تحقیق آیا حرف واظهارات ایشان را شنیده‌اید و قبول دارید؟

باید نکته‌ای را اشاره کنم وآن اینکه محتوای گزارش دارای طبقه بندی اطلاعاتی است و اجازه نداریم بخش‌هایی یا کل گزارش را جایی مطرح و آن را در رسانه‌ها نشردهیم. گزارش از روز یکشنبه ۲۳تیر ماه در اختیار رئیس مجلس قرار گرفت و این که در صحن علنی مطرح شودٰ در اختیار آقای لاریجانی است. اما آن کسی که بخشی از گزارش را در رسانه‌ها مطرح کرد، مرتکب جرم شده و حتما مقامات مسئول با ایشان برخورد خواهند کرد.

مگر اسم چه کسانی یا چه نهادهایی دراین گزارش آمده است؟ در صحبت‌های آقای نقوی حسینی بحث حلقه پرتو مطرح شده است. حوادث اخیر تا چه حد با افراد نزدیک جریان در ارتباط است؟

در این گزارش رد پای چندین شخصیت مطرح شده است؛ ازجمله شخصیت‌هایی که به لحاظ حقوقی بالای سر دستگاه‌های سیاسی نشستند. این گزارش از هیچ کس هم نگذشته است. این که آن شخصی که اطلاعات کمیته تحقیق را به صورت ناقص در اختیار رسانه‌ها قرارداده که البته تخلف کرده و به تخلفش هم در آینده رسیدگی خواهد شد، بگوید یک دستگاه انقلابی در این جریان مورد اتهام زنی قرار گرفته است، اولا باید گفت ما نه با این نهاد غرضی داریم و نه به دنبال اتهام زنی به اشخاص هدایت کننده این مجموعه هستیم و نه غرض خاصی داریم که ایشان می‌گوید به یک مرجع تقلید و روحانی مورداحترام اتهام زنی شده است. ۱۰ جریان و گروه در جریان حادثه ۲۲ بهمن قم نقش داشتند که گزارش آماده شده توسط کمیته حقیقت‌یاب مجلس نقش هرکدام را به تفصیل اشاره کرده است. اولا صحبت‌های ما اتهام زنی نیست وهمه چیز بر مبنای سند ومدرک است. اسناد ومدارک بسیار زیادی داریم از آن اشخاصی که هدایت کننده ماجرا بودند و آن اشخاصی که پشت تریبون‌ها در مسجد اهل‌البیت صحبت می‌کردند و مردم و حامیانشان را تحریک به آشوب در این جریان می‌کردند و حتی آن افرادی که درگزارش نقش آشوبگر را برعهده داشتند و به ارتباط بین هدایت‌کنندگان و اجرا کنندگان در این گزارش اشاره شده است. ما هیچ گونه غرض‌ورزی برخلاف تصور کسی که این صحبت‌ها را کرده، نداشته‌ایم. فیلم تمام وقایع به صورت گزارش شده و مکتوب در اختیار مقامات قضایی و مقام معظم رهبری از طریق رئیس کمیسیون قرار گرفته است. ما تمام صحبت‌ها و اظهارنظرها را روی نمودار برده و اینکه هرشخصی چقدر درواقعه اخیر نقش داشته، مشخص کردیم. اگر رئیس مجلس صلاح بداند گزارش درصحن مطرح خواهد شد، افراد سعی نکنند با غوغا سالاری روند پرونده را منحرف کنند. نقش هر کسی و هرگروهی به تفکیک در گزارش منعکس شده است. مسئولان ارشد به شدت از این جریان، مکدر ونگران هستند و به دونفر از افراد دخیل توصیه کرده‌اند که بیانیه بدهند و ارتباط خود را با این جریان تکذیب کنند.

به نظر می‌رسد واقعه ۲۲ بهمن قم اولین و تنهاترین حرکت این گروه نبوده است. شما اشاره به وقایع ۲۰ سال اخیر کردید. می‌شود بگویید ابعاد این ماجرا تا چه حدی است؟

ما رفتیم در رابطه با وقایع ۲۲ بهمن قم با مراجع صحبت و درددل‌های آنها را گوش کردیم، آنها معتقد بودند که اگر۲۰سال پیش دخالت می‌شد کار به اینجا نمی‌کشید، برخی از مراجع می‌گفتند همیشه روسای دفاتر ما در طی این چند سال به ما می‌گفتند مبادا صحبتی یا اظهار نظری شود که اینها دست به تجمع مقابل دفتر بزنند. دل مراجع از اقدامات اینها در این سال‌ها خون است. ما در گزارش خود ۱۲۰عبارت را از مراجع تقلید در جریان گزارش آوردیم که لزوم برخورد با این گروه را به نظام یادآور می‌شد. اگر جلوی این وقایع گرفته نشود آبروی قم می‌رود. بسیاری از مراجع به طور مستقیم در صحبت‌های خود خواستار برخورد با این گروه وجریان شدند. اولا کسانی که می‌گویند، این یک جریان سازماندهی شده نبوده است، غرض ورزی دارند و قصد اتهام‌زنی دارند. به عنوان یک عضو کمیته تحقیق باید بگویم که این جریان برنامه‌ریزی شده بوده واتفاقی وخودجوش نبوده و نیست.

آیا این حلقه و گروه در ۲۰ سال اخیر خارج از قم و تهران هم اقداماتی انجام داده است. می‌توانید به مواردی اشاره کنید؟

بله سوابق زیادی بوده است مثلا ماجرای حمله به سفارت انگلیس. این افراد در حمله به سفارت انگلیس هم بودند ونقش داشتند و در داخل گزارش هم آمده است. اینها وارد دفتر سفیر شده و به اموال سفیر آسیب زده بودند. آنجا هم رد پاهایی داشتند. الان در قضیه ۲۲ بهمن گیر افتادند. اسناد و مدارکی که از آنها به دست آمد، بهترین فرصت برای برخورد با این گروه تند رو است. این گروه تند رو براساس خود اجتهادی عمل می‌کنند. فعلا به علت محرمانه بودن اسناد نمی‌توانیم راجع به جزئیات ونحوه مدیریت وسازماندهی آنها صحبت کنیم ولی باید با سران این جریان برخورد کرد.

درمورد حوادث ۱۴و۱۵ خرداد سال ۸۹ قم که درآن به حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی نوه بنیانگذار انقلاب اسلامی که در جریان مراسم به ایشان توهین شد حتما اطلاع کافی دارید. به نظر شما این گروه وجریان در جریان این حادثه وحوادث مشابه دست داشته است؟

من اظهارنظری در این مورد انجام نمی‌دهم. گزارش دراختیار رئیس مجلس قرار گرفته است. ایشان هر مطلبی را لازم بدانند در مورد گزارش بیان خوهند کرد. گزارش در صورت لزوم به صورت علنی در مجلس قرائت خواهد شد. برخی از افراد که در جریان حادثه قم وحوادث مشابه دخیل بوده‌اند در تلاش هستند که با سر وصدای رسانه‌ای مسیر گزارش را منحرف کرده ومانع از مطرح شدن گزارش به صورت علنی شوند.

در اظهارات یکی از همین افراد اتهاماتی علیه برخی از نمایندگان مثل علاءالدین بروجردی و اعضای کمیته حقیقت‌یاب مطرح شد.نظر شما درباره این اظهارات چیست؟

قطعا با فرافکنی‌ها واین اظهارات برخورد خواهد شد، گفتم امثال اینها با کمک رسانه‌های خود که اتفاقا قوی هم هستند به دنبال انحراف مسیر گزارش هستند. به زودی با فردی که اسناد محرمانه را منتشر کرده برخورد قانونی خواهد شد. این قضیه سه نفری هم که ایشان مطرح کرده اینجور نیست، بلکه یک جریانی است که این قضایا را سازماندهی وپیگیری می‌کند ما یکشنبه گذشته گزارش خود را تقدیم رئیس مجلس کرده‌ایم. متاسفانه رسانه‌هایی مثل شما دیر اقدام به یافتن حقیقت کردید. این افراد نقش شان مشخص است فیلمی که مسجد اهل‌البیت دارد و الان در حال توزیع است گواه کارهای این مجموعه است. آن چیزی که سایت صراط منتشر کرد وجلسه‌ای که درمسجد اهل البیت داشتند، قضیه را بیشتر مشخص می‌کند. حالا این افراد می‌خواهند با غوغاسالاری رسانه‌ای خود منکر همه چیز شوند و مسیر گزارش را منحرف کنند. در فیلم‌ها وبحث‌های مطرح شده که اسنادش موجود است توهین‌هایی به یکی از سران نظام شده است. مشخص است که مجلس اجازه انحراف جریان تحقیق را نخواهد داد.

منبع: نامه

یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۵
کد خبر : 40643
بازدیدها: 245

پاسخی بگذارید »