یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ابداع شیوه نوینی برای کاهش مصرف کودهای کشاورزی

danesheroz1 مرداد ۶, ۱۳۹۲ ۰
ابداع شیوه نوینی برای کاهش مصرف کودهای کشاورزی

دانش روز: استاد دانشگاه ناتینگهام با کشف سازوکار طبیعت، شیوه نوینی برای کاهش مصرف کودهای کشاورزی مصنوعی ارائه کرده است

به گزارش  دانش روز، کودهای کشاورزی مصنوعی منبع بزرگی از آلودگی هستند. این امر آن زمان واقعیت بیشتری می یابد که این کودها از مزارع شسته شده و وارد مسیرهای آبی می شوند. متاسفانه اغلب محصولات کشاورزی تجاری به کود نیاز دارند چرا که نیتروژن لازم برای زنده ماندن گیاه را تامین می کند.

اکنون پژوهشگر دانشگاه ناتینگهام انگلیس دست به ابتکاری زده که به ادعای وی یک فرایند دوستدار محیط زیست است و امکان دست یابی هر نوع گیاهی را به نیتروژن طبیعی موجود در اتسمفر می دهد.

تنها چند نوع اندک از گیاهان (عمدتا حبوبات مانند سویا و نخود فرنگی) وجود دارد که می توانند نیتروژن را از هوا بگیرند. این گیاهان با کمک باکتری های هم زیست تثبیت نیتروژن، این کار را انجام می دهند. این باکتری ها به گیاه کمک می کنند تا نیتروژن را از هوا گرفته و به طور طبیعی  قندسازی کند.

اکثر دیگر گیاهان باید نیتروژن را از خاک بگیرند و وقتی تعداد زیادی از گیاهان در کنار یکدیگر کاشت می شوند باید با استفاده از کود، محتوای نیتروژنی خاک را افزایش داد.

باکتری های تثبیت نیتروژن در برخی از ارقام نیشکر برزیلی ( محصولات غیر حبوباتی) این کار را انجام می دهند و به همین دلیل است که با وجود مصرف میزان بسیار اندکی از کودهای نیتروژنی مصنوعی، محصول بسیار زیادی را می توان از زمین های زراعی برداشت کرد.

پروفسور ادوارد کوکینگ، سویه ای از این باکتری ها را کشف کرده است که به تمام سلول های محصولات کشاورزی عمده دست می یابد.

کوکینگ بر اساس کشف خود فرایندی موسوم به N-Fix  ابداع کرده است. دراین فرایند دانه ها با پوشش غیر سمی پوشانده می شوند که حاوی این باکتری است.

وقتی دانه جوانه می زند و گیاه رشد می کند این باکتری وارد ریشه می شود و در نهایت به تمامی سلول های گیاه می رسد. این به آن معناست که هر یک از این سلول ها می توانند نیتروژن را از اتمسفر بگیرند درست مانند نیشکر.

N-Fix طی ۱۰ سال گذشته آزمایش های آزمایشگاهی و زراعی را از سر گذرانده و اکنون برای توسعه بیشتر و تولید تجاری مجوز گرفته است. بر اساس این گزارش این باکتری می تواند ۶۰ درصد از نیاز نیتروژن گیاه را تامین کند. پژوهشگران امیدوارند این فناوری طی دو تا سه سال آینده در سراسر جهان قابل دسترسی باشد.

منبع:مهر

یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۴:۳۸
کد خبر : 43583
بازدیدها: 171

پاسخی بگذارید »