پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ابتکار یک مداح در تلفیق اشعار عاشورایی با وقایع روز انقلاب

danesheroz1 آبان ۱۷, ۱۳۹۲ ۰
ابتکار یک مداح در تلفیق اشعار عاشورایی با وقایع روز انقلاب

دانش روز: در سال‌های اخیر مداحان و شعرای جوان در اشعارشان به مسائل روز انقلاب و جهان توجه ویژه‌ای دارند که نمونه آن مداح جوان میثم مطیعی است که با همکاری محمدمهدی سیار و میلاد عرفان‌ پور اشعاری در این زمینه سروده‌اند

به گزارش  دانش روز، رهبر معظم انقلاب اسلامی در چند سال اخیر در دیدارهایی که با مداحان و شعرا داشته‌اند از آنان خواسته‌اند که در اشعارشان به معارف دینی و مسائل روز توجه ویژه‌ای داشته باشند:

«به برخى از موضوعات در شعرهاى آئینى کم پرداخته میشود؛ از جمله موضوعات مربوط به مسائل انقلاب، مسائل جنگ و دفاع مقدس. البته در یک دوره‌اى خیلى خوب بود. همین آقاى مؤید در زمان جنگ وقتى جنازه‌هاى شهدا را به مشهد مى‌آوردند، شاید هر روزى یا هر چند روزى یک غزل میگفت و مداحها اینها را میخواندند. دیگران هم میگفتند. الان جاى این اشعار خالى است. هشت سال دفاع مقدس از لحاظ زمانى هشت سال بود، اما از لحاظ استمرار معنوى و فکرى و فرهنگى ممکن است قرنها ادامه داشته باشد. حماسه‌اى که در دفاع مقدس به وجود آمد، انگیزه‌اى که پشت سر این حماسه وجود داشت، ریز حوادثى که در این مدت اتفاق افتاد، اینها چیزهائى نیست که در ظرف ده سال و پانزده سال و بیست سال تمام شود. یکى از امانتدارها شما هستید؛ باید این امانت را حفظ کنید، باید منتقل کنید.

البته حوادثِ روز به روز و نو به نو در انقلاب هست که باید به همه‌ى اینها رسید، لیکن آن را هم نبایستى فراموش کرد. بیانات در دیدار جمعى از شعراى آئینى۱۳۹۰/۰۳/۲۵»

«شما دیدید در آن محرّم سال ۵۷، دستجات سینه‌‌زنى ما در بعضى از شهرستانها مثل یزد و شیراز و جاهاى دیگر شروع شد و بعد هم گسترش پیدا کرد به همه‌‌ى کشور؛ سینه مى‌زدند و حقایق روز را در نوحه‌‌هاى خودشان بیان مى‌کردند؛ با ارتباط دادن و اتصال دادن این‌ها به ماجراى عاشورا، که درست هم هست. مرحوم شهید مطهرى سالها قبل از انقلاب در این حسینیه‌ى ارشاد فریاد میکشید که: واللَّه – قریب به این مضمون – بدانید شمر، امروز – اسم نخست‌وزیرِ آن روز اسرائیل (صهیونیست) را مى‌آورد – اوست. واقع قضیه هم همین است. ما شمر را لعنت میکنیم، براى اینکه ریشه‌ى شمر شدن و شمرى عمل کردن را در دنیا بکنیم؛ ما یزید و عبیداللَّه را لعنت میکنیم، براى اینکه با حاکمیت طاغوت، حاکمیت یزیدى، حاکمیت عیش و نوش، حاکمیت ظلمِ به مؤمنین در دنیا مقابله کنیم. حسین‌بن‌على قیامش براى این بود که بینى حاکمیتهاى علیه ارزشهاى اسلامى و انسانى و الهى را به خاک بمالد و نابود کند؛ و همین کار را هم امام حسین با قیام خود کرد.

مجالس ما؛ مجالس حسینى، یعنى مجالس ضد ظلم، مجالس ضد سلطه، مجالس ضد شمرها و یزیدها و ابن‌زیادهاى زمان موجود، زمان حاضر، معنایش این است. این استمرار ماجراى امام حسین است. بیانات در دیدار مردم قم در سالروز قیام ۱۹ دی‌ماه‌۱۳۸۶/۱۰/۱۹»

به گزارش فارس،در سال‌های اخیر نیز برخی مداحان و شعرا به این رهنمود رهبری توجه کرده و در اشعارشان به مسائل روز انقلاب و جهان توجه ویژه‌ای دارند و که نمونه آن دکتر میثم مطیعی است که با اشعار نغز خود و با تلفیق حادثه عاشورا با مسائل روز باعث شور و حالی در این عرصه شده است. قریب ۸ سال است که دو شاعر جوان دکتر محمدمهدی سیار و میلاد عرفان‌پور خصوصا در ایام محرم و فاطمیه، با این مداح خوش صوت و خوش‌فکر در سرایش اشعار و نوحه‌ها همکاری می‌کنند.

برای نمونه در شب اول محرم امسال در اشعار استفاده شده (که توسط محمدمهدی سیار سروده شده) مباحثی چون سازش‌ناپذیری و مقاومت در برابر استکبار و ذلت ناپذیری در مقابل دشمنان مطرح شده است:

شده آسمان خیمه غم/ زمین و زمان غرق ماتم

دوباره افق، رنگ خون است/ سلام ای هلال محرم

دوباره محرم رسید و / حسینیه شد سینه هامان

دل اهل دل سینه زن شد /نفسهایمان مرثیه خوان

به هر خط مقتل/ بیا خون بگرییم

که منزل به منزل/ چو مجنون بگرییم

(یاحسین یابن الزهرا)

بخوان روضه خوان بار دیگر/ بیا شرح آن ماجرا کن

بیا بغض یک ساله مان را/ به یک روضه حاجت روا کن

روایت کن از دشت ماتم/ بخوان خط به خط روضه هایت

ولی بگذر از خط آخر/ که سربسته ماند حکایت

بیا ای دل امشب/ به پابوس این غم

بیا تا بباریم/ چو باران نم نم

(یاحسین یابن الزهرا)

دوباره شده صحن هیأت/ پر از عطر نام شهیدان

دوباره بیا دم بگیریم/ به یاد امام شهیدان

که ما مرد راه حسینیم/ نبیند کسی ذلت ما

بمیریم و هرگز نگیریم/ امان نامه دشمنان را

که میثاق ما جز/ به عشق ولی نیست

که فریاد ما جز/ علی یا علی نیست

(یاحسین یابن الزهرا)

صوت در این آدرس http://misaq.basijisu.com/2780/  با این عنوان

واحد: سلام ای هلال محرم

منبع:فارس

جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۲ - ۲۳:۴۳
کد خبر : 72788
بازدیدها: 366

پاسخی بگذارید »