جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ابتلای ۱۵۰ دانشجوی شیرازی به یک بیماری ناشناخته

danesheroz1 مهر ۲۱, ۱۳۹۲ ۰
ابتلای ۱۵۰ دانشجوی شیرازی به یک بیماری ناشناخته

دانش روز: معاون دانشجویی دانشگاه شیراز با برگزاری نشستی خبری درباره سرایت یک بیماری ناشناخته در میان دانشجویان خوابگاهی جدیدالورود این دانشگاه، توضیحاتی را ارائه داد

به گزارش دانش روز، غلامرضا رخشنده رو بعد از ظهر امروز در نشست خبری، درباره علت بیماری ۱۵۰ دانشجوی دانشگاه شیراز، گفت: در تاریخ ۱۵ مهرماه، ۹ دانشجوی دختر با علائم ضعف عمومی و حالت تهوع به بیمارستان شهید فقیهی شیراز مراجعه کرده و تعداد از آنان بستری شدند، اما طی چند روز بعد تعداد این افراد به ۱۵۰ نفر رسید که البته اکثریت آنها به طور سرپایی مداوا شدند.

وی ادامه داد: از تاریخ ۱۶ مهر ماه اقدامات پیشگیرانه را شروع کردیم و تا به امروز مباحث بسیار زیادی را مدنظر قرار دادیم. در ۱۵ نفر نمونه روز اول تنها سه نفر دارای اسهال خونی و عفونت روده ای بودند و یک نفر نیز التهاب روده بزرگ را داشته است.

وی با بیان اینکه شخصا با حضور در محل بیمارستان در جریان موضوع قرار گرفته و با دانشجویان بیمار صحبت کرده‌ام، گفت: با توجه به اینکه غذای دانشگاه در هر وعده دو نوع است،‌ از میان مراجعه کنندگان به بیمارستان تعدادی از یک نوع و تعدادی از نوع دیگر غذا استفاده کرده بودند.

معاون دانشجویی دانشگاه شیراز، ادامه داد: از روز ۱۶ مهر ماه که بر تعداد دانشجویان بیمار افزوده شد با تجهیز مرکز درمانی در خوابگاه‌های دانشگاه، کمتر از ۱۳۰ دانشجو در دو روز به‌ شکل سرپایی ویزیت و درمان شدند و بیش از ۲۰ نفر آنان به بیمارستان ارجاع داده شدند که تنها یکی از آنان نیاز به دو شب بستری پیدا کرد و عمدتا بعد از دریافت درمان‌های سرمی، ترخیص شدند.

به گفته وی، با مکاتباتی از مرکز بهداشت والفجر کمک درخواست کرده و اقدام به بررسی تمام سه واحد آشپزخانه و امکان انتقال از طریق غذاهای سلف سرویس کردیم که پاسخ کارشناسان بهداشتی آن مرکز نشان‌دهنده این بود که علت اصلی غذا نبوده است.

معاون دانشجویی دانشگاه شیراز با بیان اینکه تمام اقدامات لازم برای جلوگیری از ابتلاء سایر دانشجویان انجام شده و این اقدامات تداوم دارد، خاطرنشان کرد: عمده دانشجویان مبتلا از میان دانشجویان جدید‌الورود خوابگاهی هستند، اگرچه بیماری در میان برخی پرسنل دانشگاه و حتی فرزند یکی از پرسنل نیز دیده شده است.

وی با اشاره به اینکه شاید این بیماری در سطح جامعه در شیراز نیز ظهور و بروزی داشته باشد، تاکید کرد: به‌ اعتقاد بنده گرفتن انگشت اتهام به سمت یک عامل یا یک دستگاه خاص، اقدامی صحیح نبوده و خارج از اصول حرفه‌ای کار رسانه‌ای است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در اخبار درج شده برخی رسانه‌ها، علت بروز بیماری، خوردن ساندویچ عنوان شده است،‌ گفت: در دانشگاه، ساندویچ به‌ عنوان غذا سرو نمی‌شود، بلکه تنها یکی از دو نمونه غذای ارایه شده به دانشجویان در روز یکشنبه ۱۴ مهرماه یعنی یک شب قبل از آغاز تظاهر بیماری، خوراک سوسیس بندری بوده که همه دانشجویان مبتلا هم از آن مصرف نکرده‌اند.

رخشنده‌ رو ابراز امیدواری کرد که ضمن متوقف کردن روند ظهور و بروز این بیماری،‌ علت اصلی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز به‌عنوان متولی سلامت جامعه، مشخص شده و به شکل کامل از بین برود.

معاون دانشجویی دانشگاه شیراز در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه “دلیل وجود چنین بیماری در دانشگاه شیراز چیست؟”، گفت: نمی توان نوع بیماری مشخصی را عنوان کرد زیرا دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز نوع بیماری خاصی را برای ما عنوان نکرده و هیچ چیز ثابت نشده است.

وی تاکید کرد: روزانه ۱۵ هزار پرس غذا توسط سه پیمانکار در سه آشپزخانه جداگانه پخت می شود و درب غذاخوری های ما برای بازدید همگان باز است زیرا نظارت کامل بر وضعیت بهداشتی آشپزخانه را انجام می دهیم.

منبع:مهر

یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۲ - ۱۹:۵۹
کد خبر : 66972
بازدیدها: 200

پاسخی بگذارید »