سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ابتلای زنان باردار به آنفلوانزا خطر بروز اختلال دو قطبی را در فرزند افزایش می‌دهد

atena92 اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۲ ۰

پژوهشگران اعلام کردند ابتلای مادر به آنفلوانزا در دوران بارداری خطر ابتلای فرزند وی را به اختلال روانی دو قطبی افزایش می‌دهد

به گفته پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، ابتلای مادر به آنفلوانزا در دوران بارداری خطر بروز اختلالات روانی-رفتاری دو قطبی را در فرزند وی تا چهار برابر افزایش می‌دهد.
اختلال دو قطبی نوعی اختلال روانی-رفتاری است که به تغییر شدید روحیه فرد منجر می‌شود و گاهی ممکن است تا یک ماه طول بکشد؛ این تغییر شدید روحیه از احساس ناراحتی و افسردگی شدید تا احساس شعف و شادمانی، بیش‌فعالی و عدم کنترل رفتاری متغییر است.
پژوهشگران در این تحقیقات پرونده پزشکی ۸۱۴ زن باردار را بررسی کردند و دریافتند حتی در صورت تشخیص بیماری روانی اختلال دو قطبی در دوره نوجوانی و یا در سنین بیست سالگی، بازهم ابتلا به این بیماری با شرایط مادر در دوران بارداری ارتباط دارد.
پروفسور آلان براون سرپرست این محققان اعلام کرد از هر صد کودک، یکی به اختلال دو قطبی مبتلا است و در بسیاری از موارد ابتلا، مادر در دوران بارداری به آنفلوانزا مبتلا نبوده؛ اما در عین حال، ابتلای مادر به آنفلوانزا خطر بروز این بیماری را در کودک سه تا چهار درصد افزایش می‌دهد.
وی افزود استفاده از واکسن آنفلوانزا که اکنون در بسیاری از کشورها به زنان باردار توصیه می‌شود راهکار مناسبی برای کاهش خطر ابتلای فرزند به اختلال دو قطبی است.
پژوهشگران در تحقیقات پیشین از ارتباط مشابهی بین ابتلای مادر به آنفلوانزا و افزایش خطر ابتلای کودک به بیماری روانی شیزوفرنی خبر داده بودند؛ اما تا کنون مشخص نشده است که ابتلای مادر به آنفلوانزا چه تاثیراتی بر مغز کودک بر جای می‌گذارد که به بروز اختلالات روانی منجر می‌شود.
در این حال، پژوهشگران بر این باورند آنفلوانزا تاثیر مستقیمی بر جنین ندارد و واکنش دستگاه ایمنی بدن مادر به این بیماری است که بر رشد جنین تاثیر می‌گذارد.
به گزارش بخش اخبار سلامت پایگاه اینترنتی شبکه خبری «بی‌بی‌سی»، نتایج این تحقیقات در نشریه روان‌شناسی «جاما» منتشر شد.

شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۷:۱۴
کد خبر : 16523
بازدیدها: 216

پاسخی بگذارید »