جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آیت الله سید محمد مهدی دستغیب درگذشت

danesheroz1 فروردین ۵, ۱۳۹۳ ۰
آیت الله سید محمد مهدی دستغیب درگذشت

دانش روز: آیت الله سید محمد مهدی دستغیب متولی سابق آستان حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ (ع) و برادر شهید محراب آیت الله سید عبدالحسین دستغیب، شامگاه دوشنبه دعوت حق را لبیک گفت و به رحمت ایزدی پیوست

به گزارش دانش روز، آیت الله سید محمد مهدی دستغیب هنگام زیارت قبر حضرت علی (ع) در نجف اشرف، دچار ایست قلبی شد و فوت کرد.

پایگاه اطلاع رسانی حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ (ع) روز سه شنبه اعلام کرد : روح پر فتوح عالم ربانی، فقیه عالیقدر و عارف روشن ضمیر حضرت آیت الله حاج سید مهدی دستغیب قدس الله نفسه الزکیه برادر ارجمند شهید محراب آیت الله دستغیب (ره) دار فانی را وداع گفته و به جوار رحمت حق پیوسته است.

برای همه ارادتمندان آن مرد بزرگ، این مصیبتی سنگین و ضایعه ای جبران ناپذیر است ˈثلم فی الاسلام ثلمه لا یسدها شیئˈ آن بزرگوار که از علمای معاصر به شمار میرفتند، معلم بزرگ اخلاق و عرفان و سرچشمه فیوضات معنوی بی پایان نیز بودند.

دل نورانی و مصفای آن پارسای پرهیزگار، آیینه ی روشن و صیقل یافته ی الهام الهی و کلام معطر او راهنمای اندیشه و عمل رهجویان و سالکان بود.

آیت الله سید محمد مهدی دستغیب سال۱۳۰۳ خورشیدی در شیراز متولد شد و با حکم امام راحل از سال ۱۳۶۰ تا هجدهم اسفند ۱۳۹۲ تولیت حضرت شاهچراغ (ع) را به عهده داشت.

محمدمهدی دستغیب علوم دینی را در نجف نزد آیت الله خویی و سید عبدالهادی شیرازی و سپس در قم نزد آیت الله بروجردی و اراکی فراگرفت و در علوم معنوی ازآیت الله سید علی قاضی طباطبایی، انصاری همدانی و حسنعلی نجابت بهره برد.

این عالم ربانی سال ها مشغول تدریس دروس خارج فقه و اصول بود و در مدرسه حکیم درس خارج فقه ایشان سالها دایر بود.

عالم وارسته مرحوم دستغیب به دلیل نزدیکی به شهید دستغیب و وجود روحیهٔ مبارزاتی ایشان علیه رژیم پهلوی و حمایت از امام خمینی(ره) از این مبارزات بی نصیب نماند و همواره به فعالیت های مبارزاتی تا زمان پیروزی انقلاب پرداخت.

علم النفس (نقش انسانی و خودسازی) ، نغمه های عارفان (نقد و تفسیر دعای سحر)، انتشار در سال ۱۳۸۹ ، معراج الخاشعین (شرح و تفسیر فریضه نماز) انتشار در سال ۱۳۹۱ از جمله تالیفات این عالم وارسته است .

براساس اعلام برخی منابع، برنامه تشییع و تدفین این عالم روحانی پس از انتقال پیکر وی از عراق به ایران، در شیراز و احتمالا جمعه هفتم فروردین ۹۳ برگزار خواهد شد.

منبع: ایرنا

سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۷
کد خبر : 100711
بازدیدها: 271

پاسخی بگذارید »