دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آیا گیاه آلوئه ورا برای پوست مفید است؟

danesheroz1 فروردین ۳, ۱۳۹۳ ۰
آیا گیاه آلوئه ورا برای پوست مفید است؟

دانش روز: جواب این سوال بستگی به حاد بودن یا سطحی بودن مشکل پوستی فرد دارد

به گزارش دانش روز، از این گیاه شگفت انگیز در سوختگی پوست ، آفتاب سوختگی ، ترک های پوستی و … استفاده می شود. امروزه در اکثر محصولات بهداشتی و مراقبت پوست از این گیاه یافت می شود. جالب اینجاست که مصریان باستان ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح از آلوئه ورا استفاده می کردند!

این گیاه به اسم ” گیاه نامیرا” معروف بوده است.

 امروزه از این گیاه به وفور استفاده می شود و این در حالی است که پزشکان نظرهای متفاوتی در مورد این گیاه دارند. اگر این سوال را از آنها بپرسید جوابشان این است :” شواهد پزشکی و علمی وجود ندارد که آلوئه ورا برای هرگونه درمانی مناسب باشد”. البته جواب پزشکان به این معنا نیست که اصلا آلوئه ورا کارآمد نیست. در واقع دو ماده اصلی از آلوئه ورا گرفته می شود که در مصارف پزشکی از آنها بهره می برند: ژل و لاتکس

ژل که در گیاه آلوئه ورا حالت ژله ای دارد ، شفاف است و در مرکز برگ های آلوئه ورا یافت می شود. در اطراف ژل ، درست در زیر پوست گیاه ماده ای زرد رنگ وجود دارد که به لاتکس معروف است. در بعضی از دارو ها از ترکیب دو ماده استفاده می شود.

 ژل آلوئه ورا دارای گلیسرو پروتئین  و پلی ساکارید است. گلیسو پروتئین تورم را کاهش می دهد و باعث از بین رفتن درد می شود. پلی ساکارید به رشد پوست و ترمیم آن کمک می کند. متخصصان معتقدند این دو ماده موجب تحریک سیستم امنیتی بدن نیز می شوند. پزشکان قبل از تجویز دارو شدت بیماری را می سنجند و بر همین  اساس مقدار معینی از داروی حاوی آلوئه ورا را تجویز می کنند.

آنها دو مزیت را در آلوئه ورا یافته اند:

یکی استفاده از لاتکس به عنوان یک ملین (ضد یبوست) ، که مصرف زیاد آن به توصیه متخصصان جایز نیست و دیگری استفاده از ژل این گیاه برای سوختگی ها و خراش های سطحی است .

 متخصصان استفاده از این گیاه را برای زخم های عمیق و جراحی شده توصیه نمی کنند.

جالب است بدانید ۴۰۰ نوع از این گیاه در جهان وجود دارد. آلوئه ورا آب زیادی در خود ذخیره می کند و ۹۹ درصد این گیاه را آب تشکیل می دهد. آلوئه ورا یی که در باغچه خانه تان ممکن است داشته باشید با آلوئه ورایی که برای مصرف دارویی استفاده می شود ، قدری متفاوت است.

این گیاه در ایران از زمان های گذشته با نام ( صبر زرد ) استفاده می شده است .

منبع: نوجوان ها

 

یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۳ - ۲۳:۴۶
کد خبر : 100214
بازدیدها: 167

پاسخی بگذارید »