پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آیا میتوان کرج را یک شهر با فرهنگ دانست!؟

danesheroz1 شهریور ۲, ۱۳۹۲ ۰
آیا میتوان کرج را یک شهر با فرهنگ دانست!؟

دانش روز: امروزه در شهر ها و کلانشهر های بزرگ تحلیلگران مشکلات آن جوامع را ضعف فرهنگی آن مجموعه می دانند و کلید بسیاری از مشکلات جوامع بشری امروزه از طریق فرهنگ سازی حل می شود

 به گزارش دانش روز، فرهنگ در اصطلاح به مجموعه ی پیچیده از دانش ها، باور ها، هنر ها، قوانین، اخلاقیات، آدات و هرچه که فرد به عنوان عضوی از جامعه، از جامعه خویش فرا می گیرد گویند.

امروزه در شهر ها و کلانشهر های بزرگ تحلیلگران مشکلات آن جوامع را ضعف فرهنگی آن مجموعه می دانند و کلید بسیاری از مشکلات جوامع بشری امروزه از طریق فرهنگ سازی حل می شود. به همین دلیل در برنامه و بودجه های شهر های بزرگ برای حل این بحران و مشکلات بودجه های کلانی برای این موضوع در نظر گرفته می شود.اما آیا این بودجه ها و سرما یه ها در راه خود برای امر فرهنگ سازی استفاده می شود یا نه؟ سوالی است که باید بیشتر در آن تامل کرد.
امروزه شهر کرج با جمعیت حدود سه میلیون نفری جز کلانشهر هایی است که از سو فرهنگ در برخی موارد رنج می برد و یکی از دلایلی که موجب این امر شده است ۷۲ ملت بودن این کلانشهر در کنار پایتخت می باشد و مهاجرت بی رویه اقوام مختلف به دلیل وجود ۴ زندان بزرگ در سطح کشور در این شهر می باشد.وجود قومیت های مختلف در این کلانشهر باعث جذابیت خاصی در این شهر شده است اما با وجود این جذابیت این شهر از سو فرهنگ رنج می برد.امروز در شهر کرج به دلیل وجود اقوام و قومیتهای مختلف که به همراه آنها هنرمندان و نخبگان به این شهر در سال های گذشته آمده اند وجود دارد که برخی از آنها در سطح ملی و بین الملل دارای سوابق و افتخاراتی می باشند.امروز در شهر کرج در بخش های مختلف هنری،ورزشی و علمی این شهر در رده اول کشور و بین المللی می باشد اما با وجود این موارد این شهر از برخی موارد دیگر بسیار رنج می برد به عنوان مثال می توان به سو فرهنگ حجاب و عفاف در این شهر اشاره کرد که متاسفانه روز به روز در شهر کرج شدید تر می شود.با وجود برخی گشت های اخلاقی که عملا و صرفا فقط امر تذکر را در شهر اجرا می کنند هیچ مورد دیگری به چشم نمی خورد که بخواهد به صورت تخصصی به این مورد و معضل بی فرهنگی در حجاب کار کند.در مجموعه های مختلفی کار هایی در حل انجام است اما امروزه در مقابل این جمعیت در این کلانشهر بزرگ آیا این کار های نسبتا کوچک اثر گذار می تواند باشد؟

یکی دیگر از مشکلاتی که در کلانشهر کرج بیشتر با آن رو برو هستیم و همیشه گریبانگیر ما می باشد مشکل سو فرهنگ در امر رانندگی است.

تقریبا میشود گفت که این مساله ریشه ای اساسی در مملکت ما دارد. کلانشهر کرج با توجه به تبدیل شدن شهرستان کرج به استان در دولت نهم و همچنین رشد بی رویه و مهاجرت به این استان و موقعیت جغرافیایی این استان که در مرکز شاهراه ارتباط شمال به جنوب و غرب به شرق قرار دارد، لکن حجم انبوه اتومبیل های گذری از این استان و اتوبان های این کلانشهر، بسیار زیاد و بیش از حد ظرفیت بوده است و با توجه به بافت قدیمی داخل کلانشهر کرج و خیابان های نسبتا کوچک نسبت به این حجم و رشد جمعیت، این خیابان ها جوابگوی این حجم وسیله نقلیه نمی تواند باشد.

در کنار تمام این معضلات و مشکلاتی که به اختصار نام و شرح داده شد متاسفانه سو فرهنگ در رانندگی در بین شهروندان ما به چشم می خورد.به عنوان مثال می توان به نوع رانندگی شهروندان که به هیچ عنوان به علائم رانندگی در هنگام رانندگی،ایجاد آلودگی صوتی و . . . نام برد.دیگر عوامل این معضلات یعنی سو فرهنگ در رانندگی که متاسفانه در کلانشهر کرج به چشم می خورد تک سر نشینه بودن اکثر وسایل نقلیه در سطح شهر می باشد که خود این موضوع تاثیر بسیار زیادی در ترافیک شهری و همچنین آلودگی هوا و صوتی در سطح شهر را دارد.خود همین مساله تک سرنشینی بودن وسایل نقلیه در سطح شهر ریشه ای در بحث نبود متروی داخلی در سطح شهر و همچنین نبود اتوبوس های BRT و کم بودن اتوبوس های داخل شهری نسبت به جمعیت شهر می باشد.

همانطور که اشاره شد نبود فضای کافی در سطح شهر و تنگ بودن اکثر خیابان های شهر این موقعیت را برای ایجاد فضای BRT را گرفته است ولی موضوع تک سرنشین بودن وسایل نقلیه در کرج را نباید فقط به نبود این موضوعات ربط داد بلکه این روز ها تفریح جوانان در سطح شهر به نوعی تبدیل به چرخیدن با اتومبیل های گران قیمت و گشت زنی تفریحی در شهر شده است که این خود به نوعی سو فرهنگ در رفتار و فرهنگ تفریح است.

خود همین موضوع و معضل هم نیاز مند چاره اندیشی دستگاههای گوناگون برای تفریح جوانان می باشد.اینکه برنامه ای سالم و اسلامی در شان جوانان این استان موجود باشد که اینگونه موضوعات به اشتباه به تفریح و سرگرمی برای جوانان جا نیافتاد.این معضل نیازمند برنامه ریزی دقیق دستگاههای مختلفی اعم از شورای شهر،شهرداری ، سازمان ورزش و جوانان ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد.

کلانشهر کرج با توجه به موقعیت جغرافیایی خود دارای مناطق طبیعی وسیعی می باشد که می توان در آنها ایجاد فضا ها و مکانهای ورزشی برای اوقات جوانان فراهم نمود به عنوان مثال می توان به آتشگاه ، برغان، جاده چالوس،منطقه کردان و چهار باغ اشاره نمود.دستگاههای دولتی با برنامه ریزی دقیق با کمک بخش خصوصی می تواند در این مناطق به نحو احسنت فضا هایی را برای ورزش سالم و اسلامی برای جوانان فراهم نمایند.به عنوان مثال می توان به ورزش اسب سواری و نیازمند بودن این استان به سرمایه گذاری در این ورزش اشاره نمود.با توجه به پتانسیل موجود در بخش فضاهای کافی برای اینگونه ورزشها و همچنین وجود فضاهای ارزشمند دیگر برای ایجاد ورزش های سالم از قبیل کوهنوردی، گلف، اسکی،فوتبال،ورزشهای مختلف رزمی،اسب سواری و . . . بیش از پیش نیازمند بودن این استان را برای فراهم نمودن تفریحات سالم برای جوانان را ایجاد می کند. در کل برای این حل این بحران ها و مشابه اینها نیازمند مشارکت همگی مردم و نهاد ها ی دولتی و خصوصی می باشد.
یعنی اینکه با برنامه ریزی بخش های دولتی و کمک به بخش خصوصی و همچنین با ایجاد فضا های تبلیغاتی مربوطه این معضلات را تبدیل به فرهنگ صحیح ایرانی اسلامی در خور و شان شهروندان نمود چرا که شهروند کرجی و خود شهر بیش از پیش نیازمند اینگونه برنامه ها و تفریحات می باشد. بهتر است که مدیران شهری ما با شرکت و همراه شدن بیشتر با مردم و مشخص کردن روز مشخصی برای اینکه همگی آن روز را با وسیله دوچرخه به سر کار بروند و از این قبیل کارها کمکی به رفع این مشکلات نمود و این قبیل کار ها را به فرهنگ تبدیل کنند.

منبع:تیتریک

شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۲ - ۲۲:۰۱
کد خبر : 53859
بازدیدها: 367

پاسخی بگذارید »