سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

به بهانه حذف صبا از آسیا

آیا لیاقت موفقیت در آسیا را داریم؟

danesheroz بهمن ۲۷, ۱۳۹۱ ۰

فاصله آه آه و به به را از مرز یک دقیقه به صدم ثانیه تقلیل داداه ایم و بی توجه به رمز و رموز فوتبال،اجازه داده ایم که عده ای از پر پول شدن فضای فوتبال،به طمع افتاده و کاری بکنند که نمونه های بارز آن در سنوات اخیر به کرات رویت شده است

کامران منزوی / زمانی نه چندان دور که در اینگونه رقابتها و یا سایر پیکارهای بین المللی چه در فوتبال و چه در سایر رشته شکست می خوردیم فوری علل ریز و درشت قطار می کردیم که:امکانات انها را ببین،سرمایه گذاری انها را مورد بررسی قرار بده،چقدر به تیمهای پایه توجه دارند،داور حق ما رو خورد،آماده نبودیم،بازیکن انها چقدر میگیرد و ما چقدر،تغذیه آنان چه بود و ما چه؟! ، برنامه نداشتیم واگر در فیفا و فیلا و ای اف سی کرسی داشتیم چنان نبود و چنین نمیشد و……….!

اما امروز که تا حداقل امکانات را نداشته باشی ،حق شرکت در رقابتها را نداری و بازی سهمیه بندی،از این موضوع سرچشمه میگیرد،پولی که در فوتبال خرج میشود برای راه اندازی پنجاه کارخانه طراز اول و فوق مدرن صنایع غذایی کافیست و عامل اشتغال حدود پنج هزار نفر و راه اندازی پنجاه تیم فوتبال حرفه ای خواهد شد،در پایه شاهد پیشرفت های خوبی هستیم وبازیکنان خدا رو شکر مبلغی را سالیانه میگیرند که دود از کله هر آدم درگیر در اقتصاد بلند میشود و…..

پس ایراد کجاست؟چرا ساده شکست میخوریم؟البته نظر من کلی است و صبا بهانه ای است برای طرح موضوع!

به فراز و فرود صبا نگاه کنید.

صمد مرفاوی به درستی گفته که تیم ما به جوانی و بی تجربگی اش باخت،حرف درستی است زیرا تیمی که در خانه نتواند فقط چند دقیقه کوتاه دوام بیاورد قطعا از این نقصان در رنج است،ولی سوال این است که چه کسی مانع ان شده که صبا یارهای باتجربه نگیرد؟خوب میرفتید و این گونه یار میگرفتید! البته میدانیم مرفاوی در بستن این تیم هیچ نقشی نداشته و اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم هم خوب بازی میکنند و هم در لیگ، بد نتیجه نگرفته اند. اما رفتن ویسی و آمدن گل محمدی و بعد عود کردن بیماری قلبی به خاطر عشق کهنه(عشق به پرسپولیس)و کناره گیری یحیی و آمدن مرفاوی و عدم امکان تغییر اسکلت تیم هم به دلایل منطقی و هم به علت محدودیتهای اعمال شده در قوانین ،دست صبا را بست،نیمی از بازیکنان با سلیقه ویسی در تیم بودند ، بعضی هم با انتخاب گل محمدی به تیم اضافه شدند و در نیم فصل هم مرفاوی یار جدید مطابق طرح تاکتیکی خودش گرفت!براستی در این مدت کم باید از این تیم با این شیوه حضور کادر فنی و به کار گماری بازیکنان توقع موفقیت باید داشت؟اصلا فرصت دیکته کردن تاکتیک مورد نظر به تیم هست؟
در مبحث مدیریت ،این تیم در حساسترین زمان ممکن،مدیرعاملی که برای تیم زحمت میکشید را از دست داد،مدتها در بلاتکلیفی محض قرار گرفت و سردرگمی عجیبی در کادر تیم اعم از مربی و بازیکن بوجود آمده و تا انتخاب نفر جدید،زهر لازم به کالبد تیم ریخته شده بود و مدیر جدید هم صرفا وراث مسایل برشمرده فوق بود.

در سوی دیگر پدیده جدید در فوتبال کشور به عنوان امکان هدایت سکوها به سمت و سوی دلخواه هر شخص و با هر منافع است.
بازیکنی از تیم به هر دلیل توسط سرمربی کنار گذاشته میشود،کاری متداول در تمام دنیا که امه ژاکه در باره کانتونا و ژینولا کرد وقیصر در تیم ملی ژرمنها با اشتین کرد و بوسکه با رایول در تیم ملی اسپانیا کرد و……،با علم به این مهم که سرمربی تیم برای موفقیت تیمش از هر کس مشتاقتر و علاقه مندتر است و همیشه دنبال است که از بهترین بازیکنان بهره بگیرد و عقلش زایل نشده که بازیکن خوب داشته باشد و از او بهره نگیرد،مگر آنکه حضور او را مخل نظم و مبانی تیم بداند.اما همین بازیکن توان ان را دارد که سکو علیه سرمربی بکار گیرد،چگونه و چرا؟!؟من به عنوان کسیکه زیر و بم این فوتبال را میشناسد بخوبی دلیل این کار را میدانم ولی نمیخواهم به این مسایل وارد شوم ولی سوال میکنم که فوتبال زیباست چون برد و باخت دارد و این رمز ماندگاری فوتبال است،چرا باید این موضوع که برای همه تیمها وجود دارد باید دستمایه ای برای تسویه حساب باشد؟چه قدرتی وجود دارد که سکوها تابع خواسته هر کسی که دستش به جیبش میرسد و میرود و پر در می آید بشود؟چرا بعد اتفاقات شوم گذشته،داریم برای فوتبال رشته شغلی جدید تعریف میکنیم،اشتغالزایی در فوتبال از این نوع ضررهای پرشماری را تحمیل کرده و منبعد هم اگر وضع به همین منوال باشد باید منتظر عواقب بدترش باشیم!!!!

فاصله آه آه و به به را از مرز یک دقیقه به صدم ثانیه تقلیل داداه ایم و بی توجه به رمز و رموز فوتبال،اجازه داده ایم که عده ای از پر پول شدن فضای فوتبال،به طمع افتاده و کاری بکنند که نمونه های بارز آن در سنوات اخیر به کرات رویت شده است.

براستی با این همه معضلات که حتی تا انجا پیش رفت که بازیکن اخراجی قصد درگیری فیزیکی با سرمربی تیم را کرده،توقع داریم صبا و یا تیمهای دیگرمان در آسیا موفق باشند؟

این شغل جدید کلک فوتبال را خواهد کرد چون تحولات اگر تابع شعارهای سکو شود که دارد میشود،باید منتظر پدیده ای جدید بود و جابه جایی فراوان و بدون منطق و………..!!!

آرامش کادر فنی و بازیکنان برهم میخورد و چنان میشود و چنین، دست آخر این سوال مطرح میشود که با این همه مشکلات ریز و درشت باید صبا موفق میشد؟

جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۵:۰۰
کد خبر : 6802
بازدیدها: 201

پاسخی بگذارید »