شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

وضعیت "خرسی" در بازارهای جهانی

آیا قیمت طلا باز هم کاهش پیدا می کند؟

danesheroz فروردین ۲۵, ۱۳۹۲ ۰

خبر فروش طلای قبرس بود که این وضعیت را به بازار آورد. در صورتی که قبرس برای جبران زیان های مالی خود اقدام به فروش طلا کند هر چند

آخرین روز هفته گذشته برای طلا، روز عجیبی بود که از درخشش این فلز زرد کاست و قیمت آن را به طور بی سابقه ای کاهش داد. از دلایل این کاهش می توان به کاهش تنش بین کره شمالی و آمریکا و نیز مهم تر اینکه اعلام فروش بخشی از منابع طلای قبرس برای جبران اوضاع اقتصادی بانک های این کشور دانست. بر همین اساس بهای هر اونس طلا از ۱۵۸۳ دلار در روز شنبه هفته گذشته با بالا و پایین شدن قیمتی به ۱۴۷۸ دلار در روز جمعه(۲۳ فروردین ۹۲) رسید؛ یعنی کاهش حدودا صد دلاری در یک هفته که ۸۴ دلار آن در روز جمعه اتفاق افتاد.

این اتفاق در حالی در بازار طلا رخ می دهد که در سالهای پیشین قیمتها در این دوره زمانی افزایش می یافت و قیمت هر اونس طلا حتی به ۱۹۰۰ دلار در هر اونس هم رسیده بود. در نوع خود می توان گفت این سقوط آزاد ، در بازارهای داخلی نیز تاثیر گذاشت و هر گرم طلا را به ۱۲۹ هزار تومان رساند.
اما سوال اساسی ای که در این مواقع بسیار شنیده می شود این است که آیا بهای طلا در روزهای آتی باز هم کاهش پیدا می کند یا نه؟
“جان ناجاریان” پایه گذار و موسس آپشن مونستر در تشریح وضعیت این روزهای طلا گفته: زمانی که شاخص سهام در بازارهای مالی بین المللی با افزایش روبرو می شود و ارزش دلار افزایش می یابد، قیمت طلا طبیعتا با کاهش روبرو خواهد شد. سرمایه گذاران بین المللی در شرایط کنونی تمایل چندانی برای خرید طلا ندارند و این مساله موجب کاهش تقاضای جهانی طلا شده است.  به نظر من سطح مقاومتی قیمت طلا در شرایط کنونی ۱۴۷۰ دلار خواهد بود. اگر قیمت طلا به کمتر از ۱۴۷۰ دلار در هر اونس برسد احتمال کاهش قیمت آن به کمتر از ۱۳۴۰ دلار نیز وجود خواهد داشت.
همچنین سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی ماینینگ خبری درباره یک نظرسنجی منتشر کرده است. از ۲۱ کارشناس ارشد اقتصادی شرکت کننده در نظرسنجی تازه کیتکو نیوز ۱۰ کارشناس اقتصادی بر این باورند که قیمت طلا در هفته جاری با افزایش روبرو خواهد شد. بر این اساس ۱۰ کارشناس اقتصادی نیز اعلام کردند قیمت جهانی طلا در هفته آینده با کاهش مواجه می شود و یک کارشناس اقتصادی نیز پیش بینی کرد قیمت طلا تغییر چندانی نخواهد داشت.
 پایگاه اینترنتی یو.اس.ای تودی نیز از قول “جفری نیکولس” مشاور ارشد اقتصادی شرکت سرمایه گذاری روسلیند کپیتال نوشته: برخی از صندوقهای تامینی در حال خروج از بازار طلا هستند و به سمت بازار سهام حرکت می کنند. اینها صندوقهای بسیار عملکردگرایی هستند که طلا برای آنها عمل نمی کند. ما انتظار یک انتقال ادامه دار سرمایه از طلا به سوی سهام را داریم. سرمایه گذارانی که روی طلا سرمایه گذاری می کنند، اعتمادشان به طلا به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن در برابر خطرات تورم و بحران در بازار سهام کاهش یافته است.
 می توان گفت برآیند نظرات مطرح شده دیگر کارشناسان اقتصادی هم به سمت کاهش قیمت طلا در روزهای آتی است و می توان گفت بازار طلا برای چهاردهمین بار از سال ۱۹۷۵ تاکنون است در وضعیت خرسی قرار گرفته است. بازار خرسی اصطلاحا به وضعیتی گفته می شود که روند قیمت کاهشی است و سرمایه گذاران بر این باورند که این کاهش قیمت تا مدت زیادی ادامه خواهد داشت.
به عقیده بسیاری از کارشناسان خبر فروش طلای قبرس بود که این وضعیت را به بازار آورد. در صورتی که قبرس برای جبران زیان های مالی خود اقدام به فروش طلا کند هر چند خود این کشور ذخیره طلای زیادی ندارد ولی با این عمل می تواند کشورهایی چون پرتغال که بالاترین ذخیره طلا را دارند به سمت فروش منابع طلای خود ببرد که این اتفاق می تواند افتی اساسی در بهای فلز زرد ایجاد کند.
قیمت طلا در بازارهای داخلی چه وضعیتی خواهد داشت؟
روزی که بازارهای جهانی افت ۸۴ دلاری داشت روز تعطیل رسمی ایران بود. با آغار روز کاری شنبه ۲۴ فروردین در ایران بازارهای داخلی هم به افت قیمت طلا واکنش نشان داد اما چون شنبه و یکشنبه تعطیلات رسمی بازارهای جهانی است بازار داخلی بیشتر چشم انتظار باز شدن بازار های جهانی در روز دوشنبه است.
درباره روند روز دوشنبه، بیشتر پیش بینی ها به سمت کاهش قیمت ها است زیرا در صورتی که فضا تغییر نکند و روند بازار موضع فروش باشد و خرید کم شود مطمئنا این روند کاهشی در بهای طلا ادامه پیدا خواهد کرد.
حتی روز شنبه احمد وفادار رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: قیمت هر گرم طلا از روز دوشنبه تا سقف ۱۰ هزار تومان کاهش می یابد. مشخصا با کاهش جهانی نرخ طلا، از روز دوشنبه قیمت طلا و سکه در بازار ایران نیز کاهش می یابد.
همچنین برخی از کارشناسان بازار نیز معتقدند که «باید منتظر ماند و دید که سقوط بهای اونس تا چه میزان و با چه شتابی در بازار داخل تأثیر خواهد گذاشت و در پایان، این تأثیر منجر به چه اصلاحی در بهای ارز خواهد شد. اگر چنانچه بهای ارز و دلار در برابر سقوط بهای طلا مقاومت نشان دهد، احتمال آنکه بهای طلا ظرف روزهای آینده تثبیت یا حتی تقویت شود وجود دارد … ولی اگر بهای طلا منجر به اصلاح بهای ارز نیز شود، می‌توان گفت حتی بهای سکه طلا تمام بهار در بازار به محدوده یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان نیز برسد.»
یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۶:۰۰
کد خبر : 11660
بازدیدها: 197

پاسخی بگذارید »