پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آیا صدا و سیما مخالف مشارکت حداکثری است؟

danesheroz دی ۳۰, ۱۳۹۱ ۰

طی روزهای اخیر رسانه ملی سیاست خبری را دنبال کرده است که به نظر می رسد با این تدبیر رهبر انقلاب فاصله داشته باشد. پنج شنبه گذشته بود که بخش خبری ۲۰:۳۰ در گزارشی که اهداف آن زیاد مشخص نبود به حضور متعدد کاندیداها در انتخابات حمله کرد

انتخابات را بهار رسانه ها می دانند چرا که وفور اخبار و تحلیل ها به اندازه ای است که در برخی مواقع رسانه های متعدد هم در پوشش آنها جا می مانند و در کشور ما هم به مدد مردم سالاری حاکم و برگزاری هر ساله انتخابات، رسانه ها در نوک پیکان فعالیت های انتخاباتی قرار می گیرند.

اما در این میان چه انتظاری از رسانه ها می رود؟ این را در انتخابات های گذشته، رهبر فرزانه انقلاب بارها و بارها مطرح فرموده اند و چشم انداز حرکت همگان را مشخص کرده اند و آن چیزی نیست جز تلاش برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات.

ایشان در سفر اخیر خود به خراسان شمالی درباره انتخابات سال آینده ریاست جمهوری گفتند:” شرکت عظیم مردم در انتخابات مصون کننده است و از هم اکنون تمام تلاش دست‌اندرکاران باید بر این مسئله مهم متمرکز شود که حضور مردم، در انتخابات خرداد ۹۲، حضوری گسترده باشد.”

این توصیه یعنی همه آنهایی که دستی در کار دارند باید به دنبال تحقق چنین هدفی باشند و این مقصود نیز حاصل نمی شود جز اینکه سلایق مختلف در درون نظام مجال حضور در عرصه یابند، همانطوریکه طی ۳۴ سال گذشته چنین اتفاقی افتاده است.

اما طی روزهای اخیر رسانه ملی سیاست خبری را دنبال کرده است که به نظر می رسد با این تدبیر رهبر انقلاب فاصله داشته باشد. پنج شنبه گذشته بود که بخش خبری ۲۰:۳۰ در گزارشی که اهداف آن زیاد مشخص نبود به حضور متعدد کاندیداها در انتخابات حمله کرد و این سوال را مطرح کرد که اینهایی که قصد کاندیداتوری دارند تا حالا کجا بوده اند؟

در حالی که حضور سلایق مختلف در انتخابات همواره خواست نظام بوده و موجبات مردم سالاری و تحقق مشارکت حداکثری را فراهم می کرده است چرا رسانه ملی از این حضور نگران می شود و خود را در جایگاه دیگری می نشاند و برای افراد تصمیم می گیرد؟

اینکه این افراد تاکنون کجا بوده اند و چه می کرده اند به دستگاههای مسئول و تایید صلاحیت شان هم به شورای محترم نگهبان مربوط می شود و این موضوع هم که چرا خواسته های مردم را تاکنون مطرح نکرده اند به خود مردم و انتخابشان باز می گردد و در این میان چه عایداتی از پخش این گونه گزارش ها نصیب این رسانه ملی می شود مشخص نیست.

ای کاش صداوسیما که در انتخابات گذشته نقش بی بدیلی در مشارکت حداکثری داشت، به جای تصمیم گیری به جای نهادهای مسئول و مردم، تنها به رسالت خود عمل می کرد و به عنوان نماینده افکار عمومی، شرایط را برای انعکاس دیدگاههای همه افراد درون خیمه انقلاب(با تعریف رهبر معظم انقلاب نه دیدگاههای محدودنگر) فراهم می ساخت.

شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۱ - ۱۸:۱۹
کد خبر : 4569
بازدیدها: 265

پاسخی بگذارید »