چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آیا برای پول روزنامه خورشید از بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی رضایت گرفتید؟

danesheroz دی ۹, ۱۳۹۱ ۰

دور جدید انتشار روزنامه خورشید وابسته به سازمان تأمین اجتماعی از چند ماه قبل آغاز شده است. سابقه انتشار این روزنامه به سال ۸۷ باز می‌گردد، زمانی که یک روزنامه تمام رنگی با کاغذ گلاسه و یک طراحی و صفحه بندی جدید پا به عرصه مطبوعات گذاشت و ظرف یکی دو ماه، توانست به فروش [&hellip

دور جدید انتشار روزنامه خورشید وابسته به سازمان تأمین اجتماعی از چند ماه قبل آغاز شده است. سابقه انتشار این روزنامه به سال ۸۷ باز می‌گردد، زمانی که یک روزنامه تمام رنگی با کاغذ گلاسه و یک طراحی و صفحه بندی جدید پا به عرصه مطبوعات گذاشت و ظرف یکی دو ماه، توانست به فروش قابل توجهی دست یابد.
 اما تغییرات مدیریتی در سازمان تأمین اجتماعی موجب تغییرات در این روزنامه نیز شد و نهایتا انتشار روزنامه خورشید حدود هفت ماه پس از آغاز فعالیت در پایان سال ۸۷ متوقف شد.

روزنامه خورشید

با انتصاب سعید مرتضوی بعنوان مدیرعامل تأمین اجتماعی بار دیگر خبر از آغاز بکار این روزنامه منتشر شد و تقوی‌فرد مدیرمسئول روزنامه توقیف شده بامداد که در ایام انتخابات مجلس نهم بدلیل انتشار نامه جمعی از طلاب مدرسه معصومیه علیه لاریجانی رئیس مجلس، روزنامه خود را توقیف شده، دیده بود، مأمور راه‌اندازی مجدد «خورشید» شد.

با این حال، در ظرف چهار، پنج ماهی که از انتشار مجدد روزنامه خورشید می‌گذرد، این روزنامه نتوانسته است به سطح قابل قبولی از فروش و تأثیرگذاری دست یابد و به‌رغم انتخاب مطالب جنجالی و تند سیاسی، در میان رسانه‌ها و جریان‌های سیاسی جدی گرفته نشده است.

گفته می‌شود چندی قبل در خصوص دلایل عدم موفقیت روزنامه بحثی میان گردانندگان آن در گرفته است که برخی اظهار عقیده کرده‌اند انتساب روزنامه به تأمین اجتماعی و مدیرعامل آن یعنی آقای مرتضوی از دلایل نبود اقبال عمومی به روزنامه بوده است و در این زمینه حتی برخی پیشنهاد کرده‌اند که بهتر است کمتر از تصویر مرتضوی در صفحه اول استفاده شود و حتی می‌توان مطالب انتقادی در خصوص تأمین اجتماعی و مرتضوی نیز برای رفع این اتهام منتشر کرد.

پیشنهاد فوق البته ظاهرا مورد جمع بندی نهایی قرار نگرفته و به بسته عملیاتی تبدیل نشده است.

اما در کنار ناکامی روزنامه خورشید در حذب مخاطب و اثرگذاری، یک سوال کلیدی که سال ۸۷ و در دور اول انتشار روزنامه خورشید نیز مطرح شد و بی‌جواب ماند، اکنون نیز وجود دارد: «تأمین هزینه روزنامه خورشید از جیب سرمایه‌گذاران اصلی تأمین اجتماعی یعنی بیمه‌شدگان آیا با رضایت آن‌ها همراه است؟»

روزنامه خورشید

روزنامه خورشید اکنون در ۱۶ صفحه تمام رنگی و با قیمت ۲۰۰ تومان یعنی تقریبا کمترین رقم برای فروش مطبوعات در وضعیت کنونی منتشر می‌شود و بسیاری از نسخه‌های آن نیز بطور رایگان در مراکز تأمین اجتماعی در دسترس قرار می‌گیرد. با یک محاسبه سرانگشتی مشخص می‌شود که سالانه باید میلیاردها تومان برای انتشار چنین روزنامه‌ای هزینه کرد و با توجه به اینکه سرمایه سازمان تأمین اجتماعی، از حق بیمه‌ای که بیمه شدگان می‌پردازند، تأمین می‌شود، این سوال جدی وجود دارد که آیا برای انتشار چنین روزنامه بی‌خاصیتی از بیمه شدگان اجازه گرفته شده و رضایت آن‌ها جلب شده است؟

سازمان بازرسی کل کشور بعنوان نهاد نظارتی که وظیفه رسیدگی به چنین مواردی را دارد، باید با ورود دقیق و کارشناسانه به موضوع از این سوال رمزگشایی کند.

منبع: بولتن نیوز
شنبه ۹ دی ۱۳۹۱ - ۱۹:۳۸
کد خبر : 2169
بازدیدها: 358

پاسخی بگذارید »