شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آیا استرس یک بیماری است؟!

danesheroz دی ۲۷, ۱۳۹۱ ۰

یک عده از افراد، وقتی می خواهند شخصی را از استرس و نگرانی رها کنند، سوالاتی می پرسند که نه فقط مشکل را حل نمی کند، بلکه تا حدی اضطراب و نگرانی های آن شخص را افزایش نیز می دهد

مواردی از بدترین سوالاتی که می توان از یک فرد نگران یا مضطرب پرسید، عبارت است از:
چرا اینقدر ساکت هستی؟
اگر چه این سوال ممکن است از نظر سوال کننده به قدر کافی دلسوزانه باشد، اما یکی از نامناسب ترین پرسش ها از شخص مضطرب و ناراحت است. با این سوال نه فقط پرسشگر ناخودآگاه انگشت روی کسی می گذارد که نمی خواهد مرکز متوجه باشد، بلکه توجه دیگران را نیز به او جلب می کند.

چرا مثبت اندیش نیستی؟
اغلب مردم تصور می کنند استرس یا هر نوع تنش دیگر، با اندکی تفکر مثبت درست می شود، یا حتی برای همیشه از بین می رود. کسی که یک مشکل حاد و اضطراب و نگرانی دارد، مبتلا به یک بیماری روحی شده که با دقایقی تفکر مثبت و خوش بینی، مشکل او رفع نمی شود و چه بسا که گاهی این پرسش می تواند حکم سرزنش کردن او را نیز داشته باشد.

چرا از مشکل فرار می کنی؟
این پیشنهاد درست مثل همان «چرا مثبت فکر نمی کنی» است، شخصی که دلخوش استرس شده و از چیزی هراس دارد، همانند یک زندانی است که نمی تواند به خوبی از زندگی لذت ببرد و در حقیقت ترس، اختیار زندگی را از دست او می گیرد، اما لازم است به تدریج این رفتار تغییر کند. گاهی اوقات نگرانی و استرس به قدری شدید است که روبرو شدن با ترس می تواند به جای کاهش دادن مسئله، مشکلات فرد را بیشتر کند.

مگر استرس بیماری است؟
این یک نگرش اشتباه است که اغلب مردم استرس را بیماری نمی دانند به این جهت، دنبال درمان آن نمی روند. استرس چیزی فراتر از یک رفتار خجالتی و اختلالی است که روی تمام ابعاد زندگی فردی و اجتماعی شخص تاثیر می گذارد. بهتر است ما تا زمانی که هیچ چیزی درباره اختلالات روحی نمی دانیم، اظهار نظر نیز نکنیم و اگر کسی نزد ما از مشکلات رفتاری خودش حرف زد، فقط شنونده خوبی باشیم و نشان دهیم به او علاقمند هستیم، اما اگر تخصص داریم اشکالی ندارد به او راهکار ارائه بدهیم و در غیر این صورت بهتر است به او یک مشاور خوب معرفی کنیم.

فکر می کنی نمی دانم چه احساسی داری؟
هیچ چیز بدتر و دردناک تر از این نیست که شخصی وانمود کند از احساس شما خبر دارد، در حالی که نمی داند ممکن است من و شما تجربه کمی استرس و نگرانی را قبل از امتحان، سخنرانی، گرفتن جواب یک آزمایش و… داشته باشیم، اما نمی توانیم به کسی که نمی داند فرزندش زنده است یا مرده، بگوییم که احساس او را درک می کنیم.

چرا اینقدر قرمز شده ای؟
به طور معمول تمام اتفاقات قابل پیش بینی نیست. اگر شخص با شنیدن خبری دور از انتظار رنگ صورتش بپرد و مشخص باشد دلیلش استرس و هیجان است به جای توصیف آنچه می بینید، صبور باشید و نقش یک دوست همراه را ایفا کنید. چون هیچکس دوست ندارد از زبان دیگری بشنود که رنگ صورتش پریده یا قرمز شده است.

چرا دست هایت می لرزد؟
وقتی کسی ناراحت است و موقع حرف زدن دست هایش می لرزد، اطلاع از اینکه دیگران متوجه لرزیدن دست او شده اند همه چیز را بدتر می کند. بهتر است در چنین مواردی، به جای دیدن کاستی ها و ضعف ها، ویژگی های مثبت و نکات قوت فرد مضطرب را ببیند.

چرا کارها را به من واگذار نمی کنی؟
اگرچه این جمله می تواند برای شخص مضطرب و نگران وسوسه کننده باشد، اما به عنوان یک دوست خوب و حامی بهتر است با فرد مضطرب درباره توانمندی هایش حرف بزنید و فقط در صورتی که از شما درخواست کمک داشت، برای کمک به او اقدام کنید. در غیر این صورت، رفتار شما مداخله محسوب می شود.

منبع: خانواده جوان

چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۱ - ۱۸:۱۰
کد خبر : 4355
بازدیدها: 267

پاسخی بگذارید »