دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آیا کاهش فیلترینگ محقق خواهد شد؟

danesheroz بهمن ۱۵, ۱۳۹۱ ۰

به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی فیلترینگ شبکه اجتماعی فیس بوک در کوتاه مدت به هیچ وجه برداشته نمی‌شود اما رفع محدودیت فیس بوک در بلند مدت قابل بررسی است

کاهش حجم فیلترینگ و بررسی رفع محدودیت فیس بوک دو وعده مهم دبیر شورای عالی فضای مجازی است که به کاربران شبکه‌های مجازی امید داده تا در ماه‌های آینده شاهد تغییرات مهم در حوزه تصمیم گیری‌های اینترنتی باشند.

فیلتر شکن‌ها سوژه داغ دیگری است که این روزها بسیار با آن مواجه هستیم و به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی، کمتر از ۱۰ درصد کاربران از فیلتر شکن استفاده می‌کنند و تعداد کاربران ایرانی داخل کشور فیس بوک نیز بسیار کمتر از ۲۰ میلیون نفر است…

* تغییر در اجرای روند فیلترینگ

یکی از دغدغه‌های که در خصوص موضوع فیلترینگ وجود دارد، مربوط به این است که بعضا اعتراض‌هایی را می‌شنویم که دسترسی به برخی از سایت‌هایی که از نظر نظام می‌توانند مجاز تلقی شوند به دلیل نحوه اعمال فنی فیلترینگ امکان پذیر نیست و برای حل این مشکل طرحی برای هوشمند سازی فیلترینگ کشور شروع شده که امیدواریم به نتیجه برسد.

در حال حاضر فیلترینگی که در داخل کشور اعمال می‌شود فیلترینگ روی URL- آدرس- است که سعی می‌کنیم این فیلترینگ هوشمند کنیم؛ روش فعلی فیلترینگ جز روش‌های مقدماتی و ابتدایی است و هر چه مکانیزم نرم افزار فیلترینگ از نظر فنی پیشرفته‌تر شود احتمال خطا و اشتباه در تصمیم گیری کمتر خواهد شد.

* کاهش سایت‌های فیلتر شده

براساس این طرح درصد خطای سامانه فیلترینگ کشور کاهش پیدا می‌کند به عنوان مثال هم اکنون اگر درون سایتی که دارای چندین صفحه است یک محتوای مجرمانه وجود داشته باشد با استفاده از نرم افزار فعلی فیلترینگ ناگزیر کل سایت فیلتر می‌شود اما اگر این هوشمند سازی اجرایی شود می‌توان تنها بخش مد نظر را فیلتر کرد و دسترسی به مابقی محتوای سایت امکان پذیر باشد؛ براین اساس این موضوع باعث کاهش قابل توه حجم فیلتر خواهد شد اجرای کامل این پروژه زمانبر است اما شروع کار از چند روز گذشته آغاز شده و امیدواریم فاز مقدماتی آن در سه ماه آتی به بهره‌برداری برسد.

* فیلترینگ ضروری است

۱- اصل وجود فیلترینگ داخل کشور ضروری و حتمی است و اگرچه انتقاداتی به این موضوع در اجرا وجود دارد اما اصل وجود فیلترینگ برای کشور لازم است و نمی‌توانیم اجازه دهیم که به هر نوع محتوایی مضر برای فرهنگ کشور بدون هیچ محدودیتی دسترسی وجود داشته باشد؛ هر کشوری از کیان خود صیانت می‌کند و این هم یکی از حوزه‌ها است اگر کاربری به مسدودیت سایتی اعتراضی داشته با شد یا باید از طرف حاکمیت و آن کاربر پاسخ داده شود که به این دلیل این سایت فیلتر است و یا باید سایت مورد نظر رفع فیلتر شود.

۲- با اجرای این طرح جدید از این پس شاهد این نخواهیم بود فردی شکایت کند که به اشتباه سایتی فیلتر شده است و بدون اینکه پاسخی دریافت کند خیلی آرام از کنار این درخواست عبور کنیم؛ البته هم اکنون نیز سامانه‌ای برای این موضوع وجود دارد اما سرعت پاسخ‌دهی آن، آنطور که مد نظر است نبوده و باید این موضوع ارتقا پیدا کند.

۳- در زمینه فیلترینگ سایت‌های اینترنتی سیاست‌گذاری توسط شورای عالی فضای مجازی و تعیین مصداق فیلترینگ مانند گذشته توسط کمیته تعیین مصادیق و اجرای آن توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام خواهد شد.

کمتر از ۱۰ درصد از فیلترشکن استفاده می‌کنند

– به طور قطع تعداد کاربرانی که از فیلتر شکن استفاده می‌کنند تعداد قابل توجهی نیست و براساس بررسی‌های صورت گرفته کمتر از ۱۰ درصد کاربران از فیلتر شکن استفاده می‌کنند.

– عضویت ۲۰ میلیون کاربر ایرانی در شبکه اجتماعی فیس بوک به هیچ وجه صحیح نیست تعدادی کرابران ایرانی داخل کشور به عضو شبکه اجتماعی فیس بوک است کمتر از این تعداد است.

– مسدودیت دسترسی به شبکه اجتماعی فیس بوک در کوتاه مدت به هیچ وجه برداسته نمی‌شود اما رفع محدودیت فیس بوک در بلند مدت قابل بررسی است.

– به شبکه‌های اجتماعی اعتقاد داریم و شبکه‌های اجتماعی داخلی حمایت می‌کنیم و معتقدیم شبکه‌های داخلی اجتماعی  باید تقویت شوند چرا که با تقویت آنها مراجعه مردم به شبکه‌های اجتماعی خارج کمتر می‌شود.

– ما به هیچ وجه آماری که در مورد استفاده کاربران ایرانی از سایت‌های مستهجن و کلید واژه‌های غیر مجاز اینترنت است را تایید نمی‌کنیم چرا که اطلاعاتی که راجع به کاربران ایرانی منتشر می‌شود توسط دستگاه‌ها و شرکت‌های خارجی کاملا مقرضانه است و طبق آماری که در دست است حتی افرادی که از فیلتر شکن استفاده می‌کنند و سامانه فیلترینگ را دور می‌زنند هدف اصلی‌شان دسترسی به سایت‌های مستجهن نیست.

* شورای عالی مجازی چیست؟

در حدود یک سال پیش رهبر انقلاب ضمن صدور دستور تشکیل شورای عالی فضای مجازی به ریاست رئیس جمهور، اعضای حقوقی و حقیقی این شورا تعیین کردند.

این شورا وظیفه پیدا کرد تا مرکزی به نام مرکز ملی فضای مجازی کشور ایجاد کند تا اشراف کامل و به روز نسبت به فضای مجازی در سطح داخلی و جهانی و تصمیم‌گیری نسبت به نحوه مواجهه فعال و خردمندانه کشور با این موضوع از حیث سخت افزاری، نرم افزاری و محتوایی در چارچوب مصوبات شورای عالی و نظارت بر اجرای دقیق تصمیمات در همه سطوح تحقق یابد در خرداد ماه همین امسال نیز محمود احمدی‌نژاد در حکمی دکتر مهدی اخوان بهابادی را به عنوان «دبیر شورای عالی و رئیس مرکز فضای مجازی کشور» منصوب کرد و شورای عالی مجازی از اعضای حقیقی و حقوقی تشکیل شده که برخی اعضای آن به شرح زیر هستند:

رئیس جمهور، فرمانده کل سپاه پاسداران، فرمانده نیروی انتظامی، رئیس مجلس، رئیس قوه قضاییه، رئیس سازمان صدا و سیما، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر اطلاعات، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی.

منبع: هفت صبح

یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۱:۲۰
کد خبر : 5761
بازدیدها: 252

پاسخی بگذارید »