شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آیا دیپلماسی روحانی یخ های آژانس را می شکند؟

danesheroz1 تیر ۳۰, ۱۳۹۲ ۰
آیا دیپلماسی روحانی یخ های آژانس را می شکند؟

دانش روز: همزمان با ادامه گمانه زنی ها درباره گروه مذاکره کننده هسته ای حسن روحانی رییس جمهوری منتخب ایران که با اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد، یکی از پرسش های مطرح این است که آیا دیپلماسی هسته ای روحانی یخ های آژانس بین المللی انرژی اتمی را می شکند؟


به گزارش دانش روز، یوکیو آمانو مدیرکل آژانس در نخستین اظهار نظر پس از پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران بر آمادگی آژانس برای ادامه مذاکره با تهران تاکید کرد.
این اظهارنظر آمانو در حالی مطرح شد که وی در نشست قبلی شورای حکام گفته بود که مذاکرات ایران و آژانس به یک دور باطل افتاده است.
روحانی نیز در نخستین نشست خبری پس از پیروزی در انتخابات، با تاکید بر این نکته که برنامه های هسته ای ایران کاملا شفاف است، گفت: البته حاضریم شفافیت بیشتری در چارچوب مقررات و موازین بین المللی انجام دهیم و برای همه دنیا روشن کنیم که اقدامات جمهوری اسلامی کاملا در چارچوب های بین المللی است.
رییس‌جمهوری منتخب ایران در پاسخ به اینکه آیا تصمیم دارید غنی‌سازی اورانیوم را تعلیق کنید؟ تصریح کرد که دوره تعلیق گذشته است.
روحانی در عین حال افزود: با آقای ژاک شیراک سال ۲۰۰۵ در مذاکراتی به توافق نهایی رسیدیم که چگونه اعتماد بین المللی برای همه جلب شود و در ایران غنی سازی ادامه پیدا کند. این توافق ها می توانست راه حل نهایی باشد که البته آلمان با این موضوع موافقت کرد، ولی متاسفانه انگلیسی ها با فشار آمریکایی ها موافقت نکردند و کار ناتمام ماند.
رییس جمهوری منتخب با بیان اینکه در این راستا راه حل های بسیاری وجود دارد، گفت: یکی از آنها توافق بین من و آقای شیراک است که می تواند یکی از راه حل ها باشد.
طبق گزارش ها، طرح شیراک که روحانی به آن اشاره کرده است شامل بالاترین سطح شفافیت در برنامه هسته ای ایران در مقابل به رسمیت شناختن حقوق جمهوری اسلامی براساس پیمان ان پی تی بود.

** خوش بینی به دور آتی گفتگوهای ایران و آژانس
هرچند که هنوز زمان برگزاری دور یازدهم مذاکرات ایران و آژانس مشخص نشده است ولی به عقیده کارشناسان، پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری می تواند بر مذاکرات آتی تاثیر بگذارد و قفل آن را باز کند و در پی آن درهای گفت وگوی تهران و ?+? نیز گشوده شود.
رودولف چیملی صاحبنظر سوییسی در این زمینه معتقد است: روحانی برای توانمندی باز کردن گره های کور سیاسی در ایران به شیخ دیپلمات معرفی شده است.
چیملی با اشاره به اینکه رییس جمهوری منتخب بر حقوق هسته ای ایران تاکید دارد و حاضر نیست غنی سازی اورانیوم را متوقف کند، گفت: البته غربی ها با توجه به تجربه چند ساله روحانی به عنوان مذاکره کننده هسته ای، وی را سیاستمدار مدبری می دانند که حقیقتا این قابلیت را دارد تا موضوع هسته ای را به سود طرفین، به سرانجامی مطلوب برساند.
کارشناس سوییسی به غرب توصیه می کند که این فرصت مناسب را از دست ندهد و خود را با وضعیت موجود در ایران هماهنگ کند.
ایران و آژانس از حدود ۱۸ ماه پیش درباره تدوین مدالیته ای که روشن کند تهران چگونه به پرسش های آژانس درباره موضوع PMD (ابعاد احتمالی نظامی) پاسخ دهد، در حال مذاکره هستند و تهران، مدالیته۲۰۰۷ را الگوی خوبی برای تدوین مدالیته جدید می داند.
طبق مدالیته یا برنامه عمل سال ۲۰۰۷ یا همان سند INFCIRC/۷۱۱، شش مساله باقیمانده آزمایشات پلوتونیوم، سانتریفیوژهای پی ۱ و پی۲، منشا آلودگی، سند اورانیوم فلزی ، پلونیوم ۱۱۰ و معدن گچین در تاریخ ۲۰۰۸ حل و فصل شد و مدیرکل قبلی آن را به شورای حکام گزارش کرد.
پیشنهاد تدوین مدالیته جدید برای نخستین بار توسط علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران مطرح شد.
صالحی تیرماه ۱۳۹۰ در سفر به وین و دیدار با یوکیا آمانو پیشنهاد کرد که اگر آژانس مدالیته اوت ۲۰۰۷ را کامل اعلام کند، آنگاه ایران آماده خواهد بود وارد مذاکره برای تدوین مدالیته جدیدی در مورد مطالعات ادعایی شود.?
هرچند آمانو، مدالیته ۲۰۰۷ را کامل اعلام نکرد ولی ایران برای نشان دادن حسن نیت خود وارد مذاکراتی شد که هدف آن دستیابی به مدالیته جدید بود.
با توجه به اینکه گفته می شود، صالحی یکی از نیروهای اصلی تیم هسته ای حسن روحانی رییس جمهور منتخب است و با توجه به شناخت دقیق از آژانس، پیش بینی می شود یخ های آژانس در قبال ایران در آینده نه چندان دور بشکند.
هرچند همکاری در زمینه PMD(ابعاد احتمالی نظامی) نه طبق پادمان و نه حتی طبق پروتکل وظیفه ایران نیست، ولی تهران به جهت اطمینانی که نسبت به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود دارد در این زمینه آماده همکاری با آژانس شده است.

منبع:ایرنا

یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ۲۲:۲۰
کد خبر : 40886
بازدیدها: 272

پاسخی بگذارید »