سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آهن‌ یاری برای ساختمان بدن

danesheroz1 آذر ۱۳, ۱۳۹۲ ۰
آهن‌ یاری برای ساختمان بدن

دانش روز: وجود عنصر آهن در بدن و تامین آن در نوزادان و کودکان اهمیت بسیار زیادی دارد تا آنجا که کمبود آن علاوه بر مشکلات جسمی و علائم مربوط به کم خونی سبب تغییرات خلقی و رفتاری نیز می شود

  به گزارش دانش روز، مثلا اگر کودکی بیقرار است و در طول شب خواب کافی ندارد و مدام از خواب می پرد، ممکن است ناشی از فقر آهن باشد. کم خونی ناشی از فقر آهن معمولا با افزایش سن ایجاد می شود. از علل ایجاد کننده ی کم خونی می توان کمبودهای تغذیه ای، خون ریزی، ناهنجاری های ژنتیکی، بیماری های مزمن و مسمومیت های دارویی را نام برد. یکی دیگراز علل کم خونی ناشی از فقر آهن، شرایط جغرافیایی است به گونه ای که در مناطق شمالی کشور به دلیل وجود یک نوع انگل -که به انگل خون خوار معروف است- شیوع بیشتری دارد.
با توجه به علایم این کمبود، باید نحوه ی تغذیه ی کودکان مورد توجه قرار گیرد. کودکان و دانش آموزانی که دچار کم خونی ناشی از فقر آهن هستند همیشه احساس ضعف و خستگی می  کنند. این افراد اغلب از ورزش و فعالیت های بدنی دوری می کنند. در آنها تغییرات رفتاری به صورت بی حوصلگی و بی تفاوتی ایجاد می شود. کم خونی به علت تاثیر بر قدرت یادگیری و کاهش آن، موجب افت تحصیلی دانش آموزان می شود و این دانش آموزان باید از سنین ۱۲ سالگی به بعد هفته ای ۴ الی ۵ وعده از گوشت قرمز یا جایگزین های آن در رژیم غذایی خود استفاده کنند.
مادران باردار نیز باید از ماه چهارم بارداری خود تا رسیدن فرزندشان به سن یک سالگی، برای پیشگیری از کم خونی مصرف قرص آهن را در کنار اسید فولیک ادامه دهند. از آنجا که شیر مادر فاقد آهن کافی است لازم است نوزادان شیرخوار نیز بنا به تشخیص پزشک از قطره مکمل آهن استفاده کنند.
معمولا کودکان در سن دو سالگی به دلیل این که در معرض رشد قرار دارند و نیازهای بدنشان به خوبی تامین نمی شود، می توانند دچار کم خونی های حاد تغذیه ای شوند. منظور از کم خونی تغذیه ای، کم خونی ای است که بر اثر دریافت ناکافی مواد مغذی ایجاد می شود و برای درمان آن، بهترین و کم خطرترین راه، استفاده از مکمل های خوراکی است. درمان با نمک های ساده ی آهن -همچون سولفات آهن خوراکی- کاملا موثر بوده و به شکل قرص، کپسول یا مایع است که مصرف آنها باید تا چند ماه ادامه یابد. چنانچه این قرص ها با معده خالی مصرف شوند، جذب آنها بهتر صورت می گیرد ولی در این حالت می تواند موجب تحریک معده و بروز مشکلات گوارشی شود. عوارض گوارشی ناشی از مصرف نظیر تهوع، دل پیچه، سوزش قلب، اسهال یا یبوست را می توان به حداقل رساند؛ به شرطی که آهن را به میزان کم مصرف کرده و به تدریج به میزان آن افزود تا به حد مورد نیاز بدن برسد.
بهتر است قرص آهن آخر شب قبل از خواب استفاده شود تا عوارض آن کاهش یابد. همچنین مادرانی که حتی قبل از بارداری دچار کم خونی نیستند، باید مصرف آهن را در طول بارداری در برنامه ی غذایی-دارویی خود جای دهند. البته باید توجه داشت که مصرف خودسرانه ی آهن بدون تجویز پزشک و آزمایش خون در بزرگسالان سبب رسوب آهن در بافت های بدن از جمله کبد شده و عوارض خود را به همراه خواهد داشت.

منبع: مفاآنلاین

 

چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۶
کد خبر : 77721
بازدیدها: 416

پاسخی بگذارید »