یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اختصاصي دانش روز:

آنچه دبیران ریاضی پایه ی هفتم باید بدانند

danesheroz1 دی ۲۰, ۱۳۹۲ ۰
آنچه دبیران ریاضی پایه ی هفتم باید بدانند

دانش روز: کتاب ریاضی هفتم تلفیقی از کتاب ریاضی پایه های ششم ابتدایی، اوّل و دوم راهنمایی است

به گزارش دانش روز،

کتاب  ریاضی هفتم تلفیقی از کتاب ریاضی پایه های ششم ابتدایی، اوّل و دوم راهنمایی است.

لازم است همکاران گرامی، حتماً کتاب پایه ششم را به شکلی دقیق مورد مطالعه قرار دهند، چرا که بسیاری از مطالب موجود در کتاب جدید، بر  پایه ی آموخته های دانش آموزان در سال قبل بنا شده و برخی از مطالب سال ششم در لا به لای این کتاب تکرار گردیده است.

 سبک و شیوه نگارش کتاب بسیار مشابه کتاب پایه ششم است، از جمله این که در هر فصل ۴ درس با تعداد صفحات مشخص قرار گرفته و در انتهای فصل بخشی برای مرور فصل در نظر گرفته شده است.

آموزش این کتاب، شیوه های تدریس فعال و گروهی را می طلبد و بدون انجام فعالیت ها و پیمودن مراحل کشف توسط خود دانش آموزان، رسیدن به اهداف مورد نظر مؤلفین غیر ممکن به نظر می رسد.

در این کتاب، تأکید بسیاری روی مهارت های ضروری ریاضی گردیده و بنابراین ضروری به نظر می رسد که همکاران محترم حتماً بخش های اغازین کتاب های راهنمای معلم فعلی را مجدداً مطالعه نمایند.

در جای جای این کتاب، حل مسئله و شیوه های آن نقشی اساسی را بازی می کند. بر این اساس بازخوانی شیوه های حل مسأله در کتاب های قبلی و نیز حل مسأله های مطرح شده در پایه ششم، پیش نیازی ضروری برای تدریس این کتاب می باشد.

تأکید شده تا در ارزشیابی های پایانی، از هر فصل سؤالاتی مطرح گردند که نیاز به استفاده ازشیوه های حل مسأله دارند. (برای ارزشیابی ریاضی پایه ششم، مرکز سنجش و ارزشیابی وزارت آموزش و پرورش پیشنهاد داده بود تا حداقل ۸ نمره از کل آزمون پایانی به حل مسأله اختصاص داده شود!)

استفاده از ماشین حساب در این کتاب به طور رسمی مورد تأکید قرار گرفته و استفاده ی آن حتی در بخش هایی از آزمون های پایانی بلامانع است. (برای ارزشیابی ریاضی پایه ششم، مرکز سنجش و ارزشیابی وزارت آموزش و پرورش پیشنهاد داده بود تا در صورت امکان سؤالات مربوط به حل مسأله در برگه ای جداگانه در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد و این بخش از آزمون ۱۰ الی ۱۵ دقیقه پس از اتمام بخش قبلی برگزار گردد و استفاده از ماشین حساب در این بخش مجاز باشد

تغییر نگرش اساسی در شیوه های ارزشیابی از آموخته های دانش آموزان امری بسیار ضروری است. بنابراین مجدداً تأکید می گردد صفحات آغازین کتاب های راهنمای معلم فعلی حتماً مورد مطالعه قرار گیرند. ضمن اینکه ارزشیابی های گروهی، آژمون های چند بخشی و … (برخی از این موارد در بندهای قبلی به اطلاع رسید) نیز مورد تآکید  برای این پایه است.

از موضوعاتی که دراین کتاب مورداستفاده قرار گرفته می توان به: عملیات روی اعداد صحیح، آمار و احتمال، مختصات و انتقال، مساحت و حجم و … اشاره کرد؛ ضمن اینکه باز هم تأکید می گردد مهارت های ضروری ریاضی نه به عنوان درسی مشخص، بلکه به عنوان یک ضرورت در جای جای کتاب مورد استفاده قرار گرفته است، از  جمله: شمارش، تقریب و تخمین، الگویابی، کشف-استدلال، استفاده از ابزار و … .

سیدمحمد ویسی(سرگروه ریاضیات) – مهدی هادیان

riazidelfan.blogfa.com

جمعه ۲۰ دی ۱۳۹۲ - ۲۰:۱۵
کد خبر : 86741
بازدیدها: 828

پاسخی بگذارید »