جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آنچه باید در مورد عینک‌های آفتابی بدانید

danesheroz خرداد ۲, ۱۳۹۲ ۰

هدف اصلی استفاده از عینک آفتابی این است که از ورود اشعه‌های مضر و ایجاد بیماری های مختلف چشمی از جمله آب مروارید و مشکلات شبکیه جلوگیری کنیم

هدف اصلی استفاده از عینک آفتابی این است که از ورود اشعه‌های مضر و ایجاد بیماری های مختلف چشمی از جمله آب مروارید و مشکلات شبکیه جلوگیری کنیم.
به گزارش فارس، هدف اصلی استفاده از عینک آفتابی هم این است که از ورود این اشعه های مضر و ایجاد بیماری های مختلف چشمی از جمله آب مروارید و مشکلات شبکیه جلوگیری کنیم. با توجه به اینکه ما در کشوری پر آفتاب زندگی می کنیم. خرید عینک آفتابی مناسب و استاندارد برایمان بیشتر اهمیت دارد تا از این آسیب ها در امان بمانیم و نور قابل رویت کمتری هم به چشم مان وارد شود.برای آگاهی بیشتر از عینک استاندارد دکتربختیارحسینی جراح و چشم پزشک گفتگویی با خبرنگار قدس آنلاین داشته که با هم می خوانیم.

با توجه به نزدیک شدن فصل گرماوآفتاب چه توصیه ای برای جلوگیری از آسیب های چشمی ناشی از اشعه مضرخورشیددارید؟

نورخورشیدکه برای بسیاری از فعل و انفعالات جهان هستی لازم و ضروری است دارای اشعه های متفاوتی نظیر فرابنفش (اولتراویولتultraviolet)و مادون قرمز می باشد که برای چشم بسیار مضر هستند.اشعه مادون قرمز که یکی ازعوامل گرم کننده زمین نیز به شمار می رود در صورت تابش مستقیم به چشم می تواند دید آن را ۸۰تا۹۰درصد از بین ببرد.بخصوص صبح هنگام که خورشید در حال طلوع کردن است اشعه آن برای چشم بسیار مضر است.بهترین روش های جلوگیری از آسیب های چشمی استفاده از کلاه های لبه دار و استفاده از عینک های آفتابی مناسب است.بخصوص برای آن دسته از افرادی که مدت زیادی زیرنورخورشیدهستندمانند دروگرها ،دریانوردان ویاکسانی که مدت طولانی در برف راه می روند.بیماری کاترات یکی از انواع مختلف بیماری های چشمی است که در آن عدسی چشم کدر می شودومنجر به کم بینایی ونا بینایی می شود.دیگری بیماری آب مروارید که یکی از رایج ترین بیماری های چشمی است ویکی از عوامل ایجادکننده آن اشعه اولتراویولت یا همان فرابنفش است.

یک عینک آفتابی استاندارد باید چه ویژگی های داشته باشد؟

عینک آفتابی از نظر رنگ باید به گونه ای باشد که رنگ ها را به صورت طبیعی نشان دهد به عنوان مثال معمولا عینک های آفتابی خاکستری رنگ اجسام را به رنگ طبیعی خودشان نشان می دهند.

ازنظراندازه عینک نباید خیلی کوچک باشد،اندازه آن باید به گونه ای باشد که مانع از ورود اشعه های خورشیدی به چشم از اطراف شود.

عینک نباید خیلی نزدیک یا خیلی دور از چشم باشد که میدان دید را محدود نکند مخصوصا به هنگام رانندگی.

یک عینک خوب بایدaunti uvباشد.

تفاوتanti uv وپولاریزه چیست؟

– Uvکه همان اشعه فرابنفش یا(ultraviolet )می باشد نوری است که از خورشید متصاعد می شود و نزدیک به ۶۰ درصد از آن جذب زمین می شوداما باقیمانده آن می تواند به چشم آسیب برساندوصدماتی که به قرنیه ی چشم وارد کند به همین دلیل باید از عینک های ضدیووی (anituv)استفاده کرده که معمولا یووی ۴۰۰ و۴۰۰ به بالا توصیه می شود.

– اماپولاریزه ،نورخورشید از ترکیب نورهای رنگی متفاوتی مانند قرمز،زرد،بنفش و…درست شده که هرکدام طول موج متفاوتی دارندوجهت حرکت آن ها نیز متفاوت است وبه صورت موازی حرکت نمی کنند،عینک های پولاریزه نورهای پراکنده را حذف نموده ویک نور ساده تر را به چشم ما می رساند.

آیابرای عینک آفتابی آنتی یووی ( antiuv)بودن کافیست یاحتما بایدپولاریزه هم باشد؟

-برای مصرف روزانه ( auntiuv)بودن کافی است و احتیاجی به اینکه حتما پولاریزه باشد،نیست،هر چند پولاریزه بودن آن آسیبی به چشم وارد نمی کند.

استفاده از عینک آفتابی رابرای کودکان توصیه می کنید؟

-استفاده از عینک آفتابی در کودکان بیشتر جنبه پرستیژ دارد.از آنجا که کودکان برای مدت زمان طولانی زیرنورخورشید نیستند استفاده از عینک آفتابی برای آن ها ضرورتی ندارد.البته در صورتی که کودک برای مدت زمان طولانی زیرنورخورشید باشد استفاده از عینک آفتابی برای آنها مانعی ندارد.

آیا تفاوت فاحشی بین عینک های که با مارک های گران قیمت عرضه می شوندوعینک های که ضدیووی ( antiuv)هستند وخیلی گران قیمت نیستند وجود دارد؟

– ازدیدپزشکی خیر.همین که عینک استانداردهای ( antiuv)بودن را داشته باشد کفایت می کند و مارک های گران قیمت فقط پول مارک دار بودنشان را می گیرند.

عینک های فوتوکرومیک را به چه دسته از افراد توصیه می کنید؟

– افرادی که چشم های حساس دارندیاازبیماری (بله فاریت)رنج می برند،این بیماری (بله فاریت)که در واقع بیماری لبه پلک است نیاز به درمان طولانی دارد.البته شستشوی سه بار چشم با آب ولرم و شامپوی بچه می تواند به این بیماران کمک کند و باعث کم شدن حساسیت چشم آن ها شود.

آیا گرد و غباری که این روزها در سطح کشور مشاهده می شود اثرات منفی بر چشم می گذارد؟

-خوشبختانه ساختار چشم به گونه ای است که به صورت خودکاربااشک چشم شست و شوداده شده و اثرات احتمالی به جای مانده از این ریزگردها را از بین می برد.مشکلات آثار زیان بار این گردوغبارها بیشتر متوجه بیماران قلبی و تنفسی است.

و توصیه های آخر شما برای خوانندگان؟

-در درجه اول قدر این نعمت بزرگ را که خداوند به ما هدیه کرده را بدانیم وازآن به درستی بهره ببریم و محافظت کنیم زیرا که چشم اهمیت حیاتی در کارهای روزمره دارد.

-دوم اینکه آموزش راازکودکان دلبندمان آغاز کنیم.

اجازه ندهیم که کودکان با اشیاء نوک تیز همچون چاقو،قیچی،خودکارو…بازی کنندزیراکه ما خاطرات تلخی از فرورفتن اشیاء نوک تیز به چشم کودکان داریم که منجربه از دست دادن بینایی یک چشم و بعضا هردوی آنها می شود.

بعداز آن روی صحبت به جوانترها خصوصا خانم هاست.در ارتباط با استفاده از لنزهای رنگی که استفاده نامناسب از آن ها باعث خراشیدگی سطح چشم شده وعدم رعایت بهداشت چشمی عفونت های شدیدتری را ایجادمی کند.

متاسفانه گاها دیده می شود افراد لنزهایشان را به یکدیگر قرض می دهند،دانستن این نکته قابل توجه است که در چشم هر شخص میکروبی هایی وجود دارد که به صورت مسالمت آمیز در چشم او زندگی می کنند که ناسازگار با چشم افراد دیگر است،هنگامی که این لنزها به چشم شخص دیگری منتقل می شوند باکتری ها نیز با آن منتقل شده وباعث ایجاد عفونت های چشمی می گردد.باامیدبه اینکه همگی از این موهبت الهی به درستی بهره بگیریم.

پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۱
کد خبر : 19730
بازدیدها: 134

پاسخی بگذارید »