یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آنچه باید از خواص گِل سرشوی بدانید

danesheroz2 تیر ۲۰, ۱۳۹۲ ۰
آنچه باید از خواص گِل سرشوی بدانید

دانش روز: از آنجا که شستشوی موها با گل سرشوی و قرار دادن آن روی سر عارضه ای به همراه ندارد و موجب جذب مواد معدنی به واسطه پوست نمی شود، منع مصرف خاصی ندارد اما دانستن نکات زیر به استفاده بهتر از این گل کمک می کند

به گزارش دانش روز،  اگرچه این روزها با مراجعه به فروشگاه های محصولات بهداشتی به انواع و اقسام شامپوها و لوسیون های مو و پوست دسترسی داریم و به راحتی می توانیم متناسب با نوع و جنس موهایمان از شامپوی چرب، خشک و مناسب برای موهای معمولی استفاده کنیم اما هنوز هم به ویژه در میان قدیمی ترها و مادربزرگ ها افرادی پیدا می شوند که ترجیح می دهند از مواد طبیعی و گیاهی برای شستشوی یا تقویت موهایشان استفاده کنند. گل سرشوی یکی از این مواد طبیعی است که در گروه مواد معدنی در طب سنتی و دیگر روش های طبیعی درمان جای می گیرد. در متون طب سنتی فواید و خواص مختلفی برای این گل نام برده شده که برخی از آنها را با هم مرور می کنیم.

گل سرشوی؛ ضد موخره و ضد جوش

شستشوی سر با گل سرشوی علاوه بر آنکه می تواند به تقویت مو و افزایش سرعت رشد تارهای مو کمک کند، اثر ترمیم کنندگی نیز دارد و می تواند بسیاری از آسیب های وارد شده به ساقه مو را نیز برطرف کند و نیز خاصیت ترمیم کنندگی مو دارد. در کتاب ها و متون طب سنتی نسخه های طبیعی مختلفی در مورد خواص درمانی گل سرشوی مطرح شده که از میان آنها می توان به خاصیت تقویت کنندگی مو، ترمیم کنندگی موها و زخم ها، درمان جوش ها و برخی از کهیرها و خاصیت ضد موخره، ضد جوش و نرم کننده گل سرشوی اشاره کرد.

چند نسخه طبیعی برای گل سرشوی

در متون طب سنتی نسخه های طبیعی متنعی درباره گل سرشوی و خواص درمانی آن مطرح شده که برخی از کاربردی ترین آنها را با هم مرور می کنیم:
ـ تهیه خمیری از گل سرشوی با ماست و آب و ماسک کردن آن بر پوست به افراد مبتلا به جوش سر، خارش پوست سر و افراد مبتلا به کهیر پیشنهاد می شده است. برای تهیه این خمیر گل سرشوی و ماست را ترکیب می کردند و برای آماده شدن آن به تدریج آب را اضافه می کردند تا خمیری یک دست و مناسب به دست آید.
ـ درمانگران طب سنتی برای درمان موخره و افزایش نرمی پوست ترکیب گل سرشوی و آب خیسانده گل ختمی تجویز می کردند. برای این منظور آنها گل ختمی را به مدت یک روز در آب خیس می کردند و بعد از صاف کردن، این آب را با خاک سرشوی مخلوط و از آن برای شستشوی سر استفاده می کردند یا آن را روی پوست ماسک می کردند.

چرا با گل سرشوی موها می ریزد!

در صورتی که گل سرشوی بیش از اندازه لازم روی سر قرار گیرد با خیس شدن موها و جذب آب سنگین و سنگین تر می شود و این حالت موجب کشش تارهای مو شده و با سستی ریشه مو احتمال ریزش موها زیاد می شود. این عارضه در شرایطی که موها بلند باشد، زیادتر است به همین دلیل درمانگران به افرادی که موهای بلند دارند به هیچ وجه استفاده از گل سرشوی را توصیه نمی کنند. افراد باید به میزان کافی گل سرشوی را برای شستشو انتخاب کنند و خیلی آرام و آهسته گل را با کمک آب از روی سر بشویند، زیرا شستشوی سریع موها احتمال کشش و سستی ریشه مو را افزایش می دهد و فرد با هر بار شستن سر با گل سرشوی بخشی از تارهای موی خود را از دست می دهد. یکی دیگر از عواملی که موجب ریزش مو بعد از شستن سر با گل سرشوی می شود، افزودن مواد دیگر مانند سد، کتیرا، حنا و دیگر گیاهان دارویی برای تقویت سر است. به گفته درمانگران بهت راست گل سرشوی به تنهایی برای شستشوی موها استفاده شود و استفاده از ترکیب های گیاهی مثل کتیرا یا سدر برای تقویت موها بعد از شستشوی یا در زمان دیگری انجام شود.

گل سرشوی طبیعی و کم عارضه

گل سرشوی یکی از گل هایی است که در طب سنتی از آن برای درمان و بهبود برخی از بیماری ها استفاده می شود و در متون طب سنتی از آن با عنوان طین یاد می شود. طین همان خاک است که در گروه داروهای با منشا معدنی قرار می گیرد و خواص و جنبه های درمانی متعددی دارد. یکی از انواع این خاک ها، گل سرشوی است که یکی از معروف ترین کاربردهایش حفظ بهداشت مو و پوست سر است. به باور درمانگران و متخصصان طب سنتی استفاده از این مواد طبیعی که منشاء طبیعی دارند، مثل خاک ها که منشاء معدنی دارند یا حنا و صدر که منشاء گیاهی دارند، مناسب ترین انتخاب برای حفظ سلامت و نشاط و شادابی موهاست زیرا این مواد طبیعی هستند و با طبیعت انسان تناسب و سازگاری بیشتری دارند و در مقایسه با مواد شستشو دهنده شیمیایی مفیدتر و کم عارضه ترند.

روش مصرف گل سرشوی را بشناسید

یکی از بهترین روش های شستشوی موی سر با گل سرشوی آن است که ۲ تا ۳ قاشق از این خاک را درون ظرفی بریزید و به تدریج به آن آب اضافه کرده و آن را به آرامی مخلوط کنید تا قوام پیدا کند و به صورت گل در آید. غلظت این گل باید به گونه ای باشد که وقتی آن را روی سر می گذارید جاری نشود و نریزد. مدت زمان مناسب برای استفاده از این گل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه است و سپس آن را به آرامی بشویید. اگرچه شستشوی سر با گل سرشوی آلودگی ها و چربی ها را از مو و پوست سر می شوید و از بین می برد اما می توانید بعد از شستشو با گل سرشوی، موهایتان را با شامپو به خصوص شامپوهایی که منشاء گیاهی دارند، بشویید.

نکاتی که نباید فراموش کنید

از آنجا که شستشوی موها با گل سرشوی و قرار دادن آن روی سر عارضه ای به همراه ندارد و موجب جذب مواد معدنی به واسطه پوست نمی شود، منع مصرف خاصی ندارد اما دانستن نکات زیر به استفاده بهتر از این گل کمک می کند.

ـ از آنجا که ماده موثره گل سرشوی در خون بالا نمی رود و این خاک از طریق پوست جذب نمی شود بنابراین خطری برای مصرف کننده ندارد اما توصیه شده زنان در دوره بارداری از آن استفاده نکنند.
ـ درمانگران طب سنتی توصیه می کنند افرادی که دچار ریزش مو هستند بهتر است هر ۱۰ روز یا هر دو هفته یک بار از گل سرشوی استفاده کنند.
ـ برای تهیه گل سرشوی حتماً باید از علایق افراد و مراکز معتمد و مطمئن اقدام کرد. گاهی دیده شده افراد سودجو هر نوع خاکی را به عنوان گل سرشوی به مردم ارائه می کنند؛ خاک هایی که احتمال آلودگی آنها زیاد است و ممکن است عوارض نامطلوبی را بر پوست، مو و سلامت مصرف کننده به همراه داشته باشد.
ـ خاک سر یا گل ارمنی از جمله خاک هایی است که در طب سنتی برای درمان مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از پرکاربردترین خاصیت های این خاک خاصیت ضد خونریزی آن است.
ـ علاوه بر خاصیت درمانی خاک ها برای شستشوی مو و پوست برخی از درمانگران از برخی از گل ها مثل گل ارمنی برای درمان واریس و کاهش دردهای آن استفاده می کنند.

منبع: افکار نیوز

پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۲ - ۱۸:۲۷
کد خبر : 36664
بازدیدها: 787

پاسخی بگذارید »