سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آنلاین کد پستی درخواست کنید + لینک

danesheroz1 آذر ۲۵, ۱۳۹۲ ۰
آنلاین کد پستی درخواست کنید + لینک

دانش روز: یکی از مشکلات سکونت در خانه یا محل کار جدید دسترسی به کدپستی آن مکان است

 به گزارش دانش روز، اداره کل جغرافیایی و کدگذاری پستی شرکت پست به منظور جلوگیری از سفرهای غیر ضروری به ادارات پست و سهولت دریافت کدپستی ده رقمی اماکن مسکونی و تجاری امکان درخواست آنلاین آنها را برای کاربران فضای مجازی فراهم نموده است.

در این سامانه با وارد نمودن مشخصات و آدرس ملک و مشخصات فردی یا شرکت و کارگاه محل فعالیت کد رهگیری به فرد متقاضی داده شده و ظرف ۲۰ روز کدپستی ملک مورد نظر تعیین و به درخواست کننده اعلام می گردد.

همچنین در بخشی از این سامانه می توان با وارد نمودن کد رهگیری آخرین وضعیت تخصیص کدپستی به متقاضی را مشاهده نمود.

کدپستی چیست و چه کاربردی دارد؟

افزایش حجم داد ستدهای پستی نقاط مختلف کشور با یکدیگر و با خارج از کشور، گسترش شهرها و روستاها، هم نامی بسیاری از نقاط (مثل نور آباد فارس و لرستان)، تشابه نوشتاری (مثل نوشهرو بوشهر)و از همه مهمتر توجه به سه عامل دقت، سرعت وصحت موجب گردیده پست ایران مانند بسیاری از کشورهای دیگر ناچار به استفاده از سیستم کد گذاری به روش سنتی شود.

کدپستی در ایران با استفاده از اعداد ۹،۱،۳،۴،۵،۶،۷،۸، تشکیل شده است. در این سیستم ازعدد صفر بعلت تشابه با ۵ و عدد ۲ به دلیل تشابه با ۳ استفاده نمی گردد.

این سیستم ابتدا بر اساس ۵ رقم تعریف گردید که این ۵ رقم شامل دو جزء بود. جزء اول کد شناخت مقصد و جزء دوم کد توزیع و از عدد یک بعنوان حد فاصل این دو جزء استفاده شده است. فقط شهر تهران و توابع آن از این روش مستثنی هستند بطور کلی تعداد آحاد کد توزیع بستگی به تراکم و جمعیت وتعداد اماکن هر منطقه دارد. بطوریکه کد رهسپاری تهران عدد یک و کد رهسپاری هفت کلان شهر بزرگ کشور شامل شهرهای شیراز، مشهد، اصفهان، تبریز، اهواز، رشت وکرج دو رقم، کد رهسپاری ۴۹ شهر درجه دو۳ رقم و کد رهسپاری ۳۴۳ شهر ۴ رقم و کد رهسپاری سایر شهرهای کوچک و نقاط روستای ۵ رقم میباشد. بطور مثال کد رهسپاری شیراز ۷۱ کازرون ۷۳۱، شهرستان قائمیه ۷۳۳۱ و دهستان خشت این استان ۷۳۳۴۱ می باشد.

در این سیستم آخرین عدد کد رهسپاری در کلیه نقاط عدد یک است. اعداد بعد از یک در هر شهر نشان دهنده کد توزیع یعنی در واقع یک قطعه یا گشت نامه رسانی درهر شهر می باشد. مثلاً شیراز دارای ۱۹۶ گشت نامه رسانی، شهر کازرون دارای ۲۸ گشت نامه رسانی ودهستان خشت فقط دارای یک  گشت نامه رسانی است.

در مرحله دوم پست تصمیم گرفت با اضافه نمودن ۵ رقم به رقمهای قبلی سیستم کد گذاری را به۱۰رقمی تبدیل نماید که در این روش به هر مکان یک کد پستی منحصربه فرد تعلق می گرفت به این صورت که هر گشت به ۸ جزء تقسیم و رقم ششم به این اجزا اختصاص پیدا می کند و چهار رقم بعدی کد مکان مورد نظر است . در این روش به راحتی میتوان از همین اعداد نشانی مورد نظر را پیدا کرد بطور مثال کدپستی مغازه ای در شیراز ۷۳۱۳۶۴۳۱۷۳  میباشد که اعداد ۷ آن نشان دهنده مرکز تجزیه شیرازو کرمان شامل استانهای فارس بوشهر وکهگیلویه، بویراحمد، کرمان و هرمزگان است.

عدد ۳۱ بعد از ۷ نشان دهنده شهر کازرون؛ عدد ۳۶ یک گشت یا منطقه از شهر؛ عدد ۴ نشاندهنده یک جزء از آن منطقه وعدد۳۱۷۳ نشان دهنده مکان مورد نظر می باشد. البته هر جزء خود به چند بلوک تقسیم می شود که بلوک تجمعی از چند مکان می باشد که از هر طرف به معبر(کوچه، خیابان، بلوارمیدان و…) محدود شده باشد که ممکن است منظم یا نامنظم باشد و ترتیب کد گذاری درهر بلوک از سمت راست بلوک شروع و با گردش در اطراف بلوک به نقطه اولیه ختم میشود.

شماره گذاری چهار رقم آخر که کد مکان نامیده می شود طوری انجام می شود که شماره ها پشت سرهم نباشد وعدد خالی بین آنها وجود داشته تا در صورت تخریب مکان و ساخت مکانی با واحد های بیشتر با کمبود کد مواجه نشود. مثلاً بعد از عدد ۳۱۷۳ به مکان بعدی بجای عدد ۳۱۷۴ ممکن است با توجه به موقعیت محل ۳۱۷۹ تخصیص داده شود.

برای مشاهده منبع خبر اینجا را کلیک کنید و سپس وارد سامانه شوید.

منبع: صبحانه آنلاین

دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۲ - ۰۱:۳۳
کد خبر : 80447
بازدیدها: 568

پاسخی بگذارید »