پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

به مناسبت 30 سالگی:

آموزش رایگان خط توسط انجمن خوشنویسان کرج

danesheroz1 مرداد ۲۹, ۱۳۹۲ ۰
آموزش رایگان خط توسط انجمن خوشنویسان کرج

دانش روز: رئیس انجمن خوشنویسان کرج گفت: ملکی که هم اکنون در اختیار انجمن است طی قراردادی که بین شهرداری و انجمن خوشنویسان کرج منعقد شده است تا پایان سال ۹۵ در اختیار انجمن قرار دارد و دو طرف موظف به اجرای مفاد قرارداد هستند که شهرداری دیگر قائل به مفاد این قرارداد نیست

 به گزارش دانش روز، خوشنویسی برای مسلمانان دارای اهمیت ویژه ای است، به علت اینکه در اصل آن را هنر تجسم کلام وحی می‌دانند. خط زیبا نه فقط در استنساخ قرآن بلکه در اغلب هنرها به‌کار می رود، خوشنویسی یا خطاطی در همه کشورهای اسلامی همواره به عنوان والاترین هنر مورد توجه بوده ‌است.

مردمان این سرزمین‌ها به ‌ویژه ایرانیان در اوج قدرت و نهایت ظرافت در این هنر سرآمد همه جهانیان هستند، این هنر مانند دیگر هنرهای بصری در تمام دوران ها  به صورت محوری ایفای نقش کرده است. خوشنویسی از قرنهای اولیه اسلامی تا حال حاضر در همه کشورهای اسلامی و مناطق تحت نفوذ مسلمانان با حساسیت و قدرت تمام در اوج جریانات هنری بوده‌است.

برای آشنایی با فعالیت های انجمن خوشنویسان و هنرجویان این مرکز  به محل انجمن خوشنویسان کرج واقع در بلوار بلال روبروی شهرداری مرکزی کرج رفتیم. فضای هنری و موسیقی نی که در ساختمان پخش می شد انسان را به شوق می آورد. در حال گشت و گذار در محوطه انجمن بودیم که ناگهان مامور اداره ابفای کرج با ابزار آلات پلمب فلکه آب، ما را از این فضای هنری بیرون کشید، چند دقیقه ای گذشت تا متوجه بشویم که چه اتفاقی افتاده است.

ملک کنونی انجمن خوشنویسان کرج  تحت مالکیت شهرداری مرکزی کرج است، که طی قراردادی به مدت ۱۰ سال در اختیار انجمن خوشنویسان قرار گرفته و این قرارداد تا پایان سال ۹۵ معتبر است. در این قرارداد شهرداری موظف به پرداخت هزینه های آب و برق شده و در مقابل نیز انجمن خوشنویسان کرج موظف به ارائه خدمات رایگان در زمینه آموزش به کارکنان و خانواده های آنان شده است.

این در حالیست که در حال حاضر تنها این ملک در اختیار انجمن است و دیگر کسی برای پرداخت هزینه های جاری و قبوض خدماتی این انجمن هنری با حداقل اعتبارات را یاری نمی کند و از این رو انجمن با مشکلات جدی دست و پنجه نرم می کند.

حضور مأمور اداره ابفای کرج برای پلمب فلکه آب سمت و سوی گزارش ما را تغییر داد و برای اطلاع از موضوع گفتگویی با ابراهیم حسنی رئیس انجمن خوشنویسان کرج ترتیب دادیم.

حسنی در ابتدا تاکید کرد: انجمن خوشنویسان به اجرای مفاد قرارداد متعهد است ولی شهرداری به علت عدم رعایت مفاد این قرارداد، موجب بروز چنین مشکلاتی برای انجمن شده است.

وی گفت: هم اکنون اداره آب می خواهد به دلیل بدهی آب انجمن را قطع کند حال آنکه اگر شهرداری طبق قرارداد ما را یاری می کرد، الان این گونه نمی شد.

وی در ادامه افزود: این مجموعه فرهنگی، هنری و مردمی دارای ۱۵۰۰ هنرجو خوشنویسی است و اساتید برجسته ای نیز در این مکان گرد هم می آیند تا با آموزش صحیح خوشنویسی بتوانند هنرجویان را برای آمادگی در امتحانات کشوری آماده کنند.

حسنی اظهار داشت: انجمن خوشنویسان کرج در یک اقدام بی نظیر و کم سابقه به مناسبت تاسیس۳۰ ساله انجمن خوشنویسان در کرج طی اطلاعیه ای خوشنویسی را در ترم تابستان و ترم آینده برای همه اهالی کرج رایگان اعلام کرد که با استقبال ۱۵۰۰ نفر از شهروندان مواجه شد.

وی تاکید کرد: شهرداری و به خصوص آقای آقازاده شهردار محترم کرج هیچگاه حمایت های خود را از ما دریغ نداشته ولی چند وقتی است که انجمن مورد بی مهری قرار گرفته و از این قبیل مشکلات به وفور پیش می آید.

مسئولان باید به این نکته توجه داشته باشند که هنر خوشنویسی جزو هنرهایی است که برای ما از قداست خاصی برخوردار است و این انجمن با تعداد زیادی عضو در کشور جزو شعب درجه یک است و با ارائه خدمات مطلوب به هنر جویان موجبات این را فراهم آورده است که هنرمندانی از این استان در سطح کشور صاحب عناوین مهمی بشوند.

کاتبان قرآن نیز در این انجمن به فعالیت مشغول هستند که آنها نیز به نوبه خود در کشور صاحب مقام هستند. پس با ایجاد فضای همراه با آرامش در این مکان می توان شاهد درخشش هنرمندان زیادی در سطح کشور و جهان باشیم.

گفتگو و عکس: ساره نوری

سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۱
کد خبر : 52086
بازدیدها: 486

پاسخی بگذارید »