شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

معاون دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش در کرج:

یک آمار تکان دهنده از کنکور ۹۴/وقتی دانش آموزان نمی توانند انگلیسی صحبت کنند!

danesh دی ۲۴, ۱۳۹۴ ۰
یک آمار تکان دهنده از کنکور ۹۴/وقتی دانش آموزان نمی توانند انگلیسی صحبت کنند!

دانش روز: همانگونه که در وضعیت کنکور مشخص است دانش آموزان ما پس از ۶ الی ۷ سال تحصیل در دوره متوسطه اول و دوم توان صحبت کردن به زبان انگلیسی را ندارند!

به گزارش اختصاصی دانش روز  معاون دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش عصر روز گذشته ۲۳ دیماه در افتتاحیه دوره آموزشی متمرکز کشوری دبیران زبان انگلیسی در مرکز رفاهی ایران مهر، مهرشهر کرج گفت: آئین نامه گروه های آموزشی به تصویب رسیده و در صورت توافقات اولیه برای امضای ریاست جمهور ارسال شده و برای اجرا به ادارات کل آموزش و پرورش استانها ابلاغ خواهد شد.

مسعود دودانگه افزود: ماده ۴ این آئین نامه به قلمرو فعالیت گروه های آموزشی اشاره دارد و ریز و مفصل به این موارد پرداخته است که مشارکت در آموزش و توانمند سازی معلمان در چارچوب برنامه درسی و تربیتی به ویژه در حوزه کتاب های جدیدالتالیف، مشارکت در اجرا، تدوین و ارزشیابی برنامه های درسی، اجرای جشنواره های علمی و گروه های برتر تدریس، تعامل اثر بخش با انجمن های علمی معلمان، همکاری در فرایند ارزشیابی پیشرفت تحصیلی، طراحی و اجرای پژوهش های کاربردی و تاکید بر اقدام پژوهی و استفاده از تجربیات موفق معلمان از محوره های آن است.

وی اظهار داشت: روشهای پیشین و سنتی آموزش و پرورش دیگر جوابگوی نیاز امروز نیست و باید بازنگری و باز مهندسی اساسی در همه فعالیت های آموزشی داشته باشیم و قبل از هر برنامه ریزی به این سوال پاسخ دهیم که آیا انجام برنامه هایی که بعضا ادامه فعالیت های گذشته است لازم بوده و نیاز امروز را پاسخ می دهد؟ لذا در این زمینه همکاری سرگروه های آموزشی اهمیت بسزایی دارد.

دودانگه تصریح کرد: ما بعضا خبر نداریم که در کلاس های درس چه می گذرد و لازم است ناظران آموزشی بر فعالیت های معلمان توجه داشته باشند و البته تعیین افرادی که به عنوان ناظران آموزشی در مناطق فعالیت دارند نیز به توجه ویژه ای نیازد دارد و اگر مورد غفلت واقع شود قطعا بازخورد خوبی توسط گروه های آموزشی دریافت نمی شود.

وی همچنین گفت: فردی که به عنوان سرگروه آموزشی انتخاب می شود باید دو ویژگی مقبولیت و مرجعیت علمی را داشته باشد تا هر جایی که خلا وجود داشت بتوانند به رفع نواقص کمک کنند.

دودانگه در تحلیل درس زبان انگلیسی ۳ سال سوم و نتایج کنکور ۹۴ در درس زبان تصریح کرد: در رشته ریاضی فیزیک زبان ۳ در خرداد سال ۹۴ میانگین کل کشور ۱۳/۸۱ صدم بوده است درحالیکه در سال ۹۳ این عدد برابر ۱۳/۷۶ صدم بوده است. در درس زبان ۳ رشته تجربی دانش آموزان روزانه میانگین نمره ۱۲/۴۹ صدم و در خرداد ۹۳ این عدد ۱۱/۹۹ صدم بوده است. در رشته علوم انسانی وضعیت مناسب نیست و لزوم توجه بیشتر را می طلبد که میانگین ۷/۸۵ صدم بوده است.

وی تاکید کرد: درس زبان انگلیسی در کنکور گروه آزمایشی ریاضی و فنی درصد پاسخگویی نمرات خام حاضرین در جلسه ۱۹ درصد بوده و ۱۶۷ هزار و ۷۴۶ نفر شرکت کننده در آزمون بوده اند که ۵۴ هزار و ۷۴۹ نفر درصد پاسخ گویی شان صفر بوده است و ۳۱ هزار و ۷۷۷ نفر ۴ درصد پاسخ داده اند و ۲۱ هزار و ۲۰۸ نفر ۱۴ درصد و هر چه درصد ها بالاتر رود اعداد افت خواهند کرد و این نشان می دهد بیشتر دانش آموزان وضعیت خوبی در پاسخگویی به تست های کنکور رشته ریاضی را نداشته اند.

دودانگه ادامه داد: در گروه آزمایشی علوم تجربی درصد پاسخگویی ۱۴ بوده و تعداد شرکت کننده ۴۵۲ هزار نفر بوده و در این مورد نیز وضعیت خیلی مناسب نیست و پاسخگویی ۱۷۲ هزار نفر از این تعداد زیر صفر و منفی بوده است و در گروه آزمایشی علوم انسانی نیز وضعیت مناسب نبوده و ۵ درصد میانگین پاسخگویی بوده از ۱۶۰ هزار و ۸۰۰ شرکت کننده که بیش از ۹۵ هزار نفر آنها درصد پاسخگویی صفر و یا منفی داشته اند.

وی افزود: اطلاعات فوق وضعیتی از نمره و درصد پاسخگویی دانش آموزان در کنکور بود اما این مهم به تنهایی برای تحلیل کامل از وضعیت درس زبان کافی نیست و نیازمند بررسی نمرات سایر پایه ها و مطالعه روند رشد آنها از پایه هفتم تا پیش دانشگاهی و توجه به عوامل آموزشی، وضعیت معلمان در این درس، سابقه آنها، وضعیت کتاب درسی و … است.

دودانگه اظهار داشت: بر اساس تحلیل و کسب شمای کلی از موارد گفته شده می توانیم برای ادامه فعالیت هاو برنامه ها تصمیم گیری کنیم و البته وضعیت خیلی قابل قبول نیست و ما باید در این زمینه بیش از پیش تلاش کنیم و یکی از دلایل دوره آموزشی زبان انگیسی نیز همین مورد بود که باید کاری کرد.

معاون دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش در خاتمه خاطر نشان داشت: دانش آموزان ما پس از ۶ الی ۷ سال تحصیل در دوره متوسطه اول و دوم توان صحبت کردن به زبان انگلیسی را ندارند و همانگونه که در کنکور مشخص است اگر می توانستند، قادر بودند به راحتی به بخشی از تست ها پاسخ دهند و امیداریم دوره ای که برگزار می شود به اهداف مد نظر خود برسد.

پنجشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۴ - ۰۱:۰۱
کد خبر : 160292
بازدیدها: 1,168

پاسخی بگذارید »