سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آغاز مذاکرات ایران و ۱+۵ در آلماتی قزاقستان

danesheroz فروردین ۱۶, ۱۳۹۲ ۰
آغاز مذاکرات ایران و ۱+۵ در آلماتی قزاقستان

نهمین دور مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و اعضای گروه ۱+۵ در هتل ریکسوس شهر آلماتی قزاقستان و در ادامه مذاکرات کارشناسی و فنی در استانبول آغاز شد.

“سعید جلیلی”دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران طبق روال مذاکرات قبلی، ریاست هیات ایرانی در این دور از گفت و گوها را نیز برعهده دارد که چهارشنبه شب در راس هیاتی وارد آلماتی شد.

“سید عباس عراقچی”معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه و”علی باقری”معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی و “مهدی صفری” سفیرایران در روسیه از جمله همراهان جلیلی در این دور از مذاکرات هستند.

تیم مذاکره کننده گروه ۱+۵ متشکل از نمایندگانی از پنج کشور عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل(آمریکا، فرانسه، روسیه، چین، انگلیس)و آلمان نیز تقریبا با همان ترکیبی که در دوره مذاکرات “آلماتی ۱”حضور داشتند، پای میز مذاکره “آلماتی ۲”حاضر شده اند.

در این مذاکرات،”وندی شرمن”نماینده آمریکا، “سایمون گس”نماینده انگلیس، “ما ژائوشو”نماینده چین،”سرگئی ریابکوف”نماینده روسیه، “ژاک اودیبر”نماینده فرانسه و “هانس دیتر لوکاس” نماینده آلمان در این مذاکرات است.

خانم”کاترین اشتون”مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز ریاست تیم مذاکره کننده گروه ۱+۵ را عهده دار است.

در این دوره نیز “هتل ریکسوس” آلماتی محل برگزاری مذاکرات است و خبرنگاران رسانه های مختلف جهان برای پوشش خبری آن در “هتل اینترکنتیننتال” مستقر شده‌اند.

دور قبلی و هشتم مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ با عنوان”آلماتی ۱” روز های ۸ و ۹ اسفند سال گذشته برگزار شد.

کارشناسان فنی و حقوقی دو طرف همچنین ۲۸ اسفند ۱۳۹۱ در استانبول با هدف تبادل بررسی‌های انجام داده گفت‌وگو کردند.

در دور قبلی مذاکرات آلماتی، گروه ۱+۵ با بازنگری در انتظارات قبلی خود، که بر توقف فعالیت‌های غنی سازی اورانیوم تاکید می‌کرد، خواستار تعلیق غنی سازی بیست درصدی اورانیوم در ایران شد.

در ازای این اقدام، برخی تحریم‌های تجاری علیه تهران، از جمله تجارت طلا و همچنین تحریمهایی در حوزه پتروشیمی تلطیف خواهد شد.

این در حالی است که ایران خواستار برچیده شدن تحریم‌های مهم تر و پذیرفته شدن حق غنی سازی ایران در جامعه جهانی شده است.

پاسخ‌های واقع‌بینانه‌تر ۱+۵ در”آلماتی ۱”

“سعید جلیلی”دبیر شورای عالی امنیت ملی بعد از انجام مذاکرات آلماتی ۱، تصریح کرد: در این دور از گفت و گوها، پاسخ ۱+۵ به پیشنهادهای ایران، نسبت به گذشته واقع بینانه تر بود.

جلیلی با بیان اینکه هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی هست، در عین حال تاکید کرد: در پاسخ طرف مقابل به پیشنهادهای قبلی ایران، سعی شده است که در برخی موارد به دیدگاه های ایران نزدیک باشد که ما این نکته را مثبت تلقی می کنیم.

“کاترین اشتون”مسئول هیات گروه ۱+۵ در مذاکره با ایران نیز روز چهارشنبه (۱۴ فروردین ۹۲) پس از دیدار با”احمد داوداغلو”وزیر امور خارجه ترکیه در آنکارا اعلام کرد: “مذاکره ضروری است و من هنوز خوشبینی محتاطانه‌ای در مورد نتیجه بخش بودن گفت وگو با ایران دارم.”

وی ابراز امیدواری کرد در دیدار با طرف ایرانی در آلماتی، مذاکرات سودمندی در پیش باشد.

اشتون گفت: “واقعا امیدوارم با در نظر گرفتن پیشنهاداتی که مطرح شده است، پاسخ مناسبی ارائه شود . ما به آلماتی می رویم تا پاسخ رسمی ایران را بشنویم.”

اشتون: به دنبال اعتماد سازی هستیم

“کاترین اشتون”مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین نهم اسفند سال گذشته پس از پایان مذاکرات ایران ایران و گروه ۱+۵ در آلماتی قزاقستان با اظهار امیدواری مبنی بر اینکه ایران به طرح ۱+۵ نگاه مثبت داشته باشند، افزود:ما به طور جمعی کار کردیم و به نمایندگی از سازمان ملل این اقدامات را داشتیم تا به نتایج ملموسی برسیم.

اشتون با بیان اینکه طرح ما برای اعتمادسازی است تا جلو رویم، ادامه داد: به دنبال راه حلی هستیم که براساس ان.پی.تی و شورای امنیت و حکام پیش رویم.

وی درباره ارایه پیشنهاد جدید به ایران، گفت: طرحی اصلاح شده به طرف ایرانی ارایه داده که سازنده بوده و نگرانی‌های بین‌المللی را در آن انعکاس می‌دهد. در این طرح اصلاح شده پیشنهادات ایران نیز لحاظ شده است.

ریابکوف: پیشنهاد۱+۵ کاهش تحریم‌ها در ازای تعلیق بود

“سرگئی ریابکوف” معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده این کشور در مذاکرات ایران و ۱+۵ هم در ارزیابی از مذاکرات آلماتی، گفت: ایران و شش کشور توافق کرده‌اند که کارشناسان دو طرف در تاریخ ۱۸ مارس (۲۸ اسفند) برای گفت‌وگو درباره موضوع هسته‌ای ایران تشکیل جلسه دهند.

ریابکوف با اعلام اینکه مذاکرات در تاریخ ۵ و ۶ آوریل (۱۶ و ۱۷ فروردین) از سر گرفته می‌شود، اظهار کرد: کشورهای عضو گروه ۱+۵ پیشنهاد کاهش تحریم‌ها علیه ایران را در ازای توقف غنی‌سازی اورانیوم با غنای ۲۰ درصد داده‌اند.

تاریخچه مذاکرات

مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ تا کنون سه دوره در ژنو، دو دوره در استانبول، یک دوره در بغداد، یک دوره در مسکو و یک دوره نیز در آلماتی برگزار شده است.

تیر ماه ۱۳۸۷، مهر ماه ۱۳۸۸، آذر ماه ۱۳۸۹ به ترتیب مذاکرات ژنو یک، دو و سه برگزار شد و استانبول دو بار به ترتیب در بهمن ۱۳۸۹ و ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۱ میزبان دو دور بعدی گفت وگوها بود. بعد از آن ایران و گروه ۱+۵ در اوایل خرداد ماه ۱۳۹۱ در دارالضیافه بغداد به مذاکره پرداختند و مذاکرات مسکو نیز به فاصله نسبتا کمی از مذاکرات بغداد در اواخر خرداد ماه همان سال برگزار شد.

آخرین دور این گفت وگوها نیز روزهای ۸ و ۹ اسفند سال گذشته در آلماتی بزگرار شد.

جمعه ۱۶ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۷:۳۱
کد خبر : 10757
بازدیدها: 291

پاسخی بگذارید »