جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

جزئیات آزمون های دانشنامه پزشکی:

آغاز طراحی سوالات با حضور وزیر بهداشت

danesheroz1 شهریور ۸, ۱۳۹۲ ۰
آغاز طراحی سوالات با حضور وزیر بهداشت

دانش روز: طراحی سوالات شصتمین آزمون دانشنامه تخصصی و بیست و هفتمین آزمون دانشنامه فوق تخصصی پزشکی با حضور دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت در دانشکده پرستاری مامایی شهیدبهشتی آغاز شد

 به گزارش دانش روز، دکتر بهرام عین اللهی معاون آموزشی وزارت بهداشت و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی کشور با اشاره به اعتباربخشی این آزمون کشوری گفت: آزمون دانشنامه از نظر اعتبار بالاترین آزمون کشوری و ملاکی برای عضویت در هیات علمی دانشگاههای علوم پزشکی کشور محسوب می شود.

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی کشور افزود: طراحی سوالات امسال از ۷ تا ۹ شهریور ماه انجام می گیرد و برخلاف سالهای گذشته طراحی سوالات گروههای تخصصی و فوق تخصصی بصورت جداگانه نخواد بود.

وی با اشاره به حضور حدود ۱۳ هزار عضو هیات علمی در دانشگاههای علوم پزشکی که مایل به مشارکت در آزمون دانشنامه هستند، گفت: براساس مصوبه نشست شورای تخصصی آموزش پزشکی، اعضای هیات علمی به انتخاب خود فقط می توانند عضو هیات ممتحنه یک بورد باشند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: امسال حدود ۷۰۰ نفر از اعضای هیات های ممتحنه بورد تخصصی و فوق تخصصی در طراحی سئوال مشارکت دارند.

وی گفت: شصتمین آزمون دانشنامه تخصصی و بیست و هفتمین آزمون دانشنامه فوق تخصصی پزشکی به طور همزمان ۱۴ شهریورماه برگزار می شود. پذیرفته شدگان آزمون کتبی در آزمون آسکی شرکت خواهند کرد و نتایج نهایی تا پیش از مراسم اختتامیه اعلام می شود و در این مراسم از نخبگان و نفرات برتر تقدیر به عمل خواهد آمد.

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی کشور ارزشیابی آزمونها پس از برگزاری با ملاکهای علمی از نظر میزان صحت سوالات، سختی و ضریب دشواری ، درصد پاسخگویی  و…  را ملاکی برای انتخاب اساتید طراح سوال برای آزمون بعدی برشمرد و تاکید کرد: با توجه به این که آزمونها آموزش را تقویت می کنند اعضای هیات های ممتحنه باید سعی کنند طراحی سوالات بیشتر در ارتباط با مشکلات و نیازهای مردم باشد نه مربوط به موارد نادر یا غیر مرتبط به مردم و جامعه ما.

وی افزود: طراحی سوالات این دوره از آزمونها با حضور ۴۳۳ عضو هیات ممتحنه در گروه تخصصی و ۲۰۰ عضو هیات ممتحنه در گروه فوق تخصصی انجام می گیرد. در آزمون دوره ۲۷ دانشنامه فوق تخصص ۲۸۳ نفر داوطلب در کتبی و شفاهی و ۲۶۱ نفر داوطلب مرحله کتبی داریم که رشته های روماتولوژی کودکان و عفونی کودکان با دو نفر کمترین داوطلب مرحله کتبی و رشته گوارش و کبد بالغان با ۳۸ نفر بیشترین داوطلب را دارند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: در شصتمین دوره از آزمون دانشنامه تخصصی نیز  ۳۰۱۶ داوطلب آزمون کتبی و شفاهی و ۲۶۲۷ داوطلب مرحله کتبی داریم که بیشترین داوطلب مربوط به رشته بیماریهای داخلی با ۳۴۶ نفر و کمترین داوطلب مربوط به رشته پزشکی ورزشی با ۹ نفر است.

وی با اشاره به برگزاری آزمون دانشنامه در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: این دانشگاه از سال ۱۳۸۲ مسوول برگزاری آزمونهای دانشنامه انتخاب شده است و از آن زمان دانشگاه توانسته است از نظر فضای فیزیکی، امکانات سخت افزاری مناسب و همکاری پرسنل عملکرد موفقی داشته باشد.

منبع:مهر

جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۰
کد خبر : 55471
بازدیدها: 227

پاسخی بگذارید »