چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آغاز دور سوم مذاکرات آلماتی۲ تا ساعتی دیگر

danesheroz فروردین ۱۷, ۱۳۹۲ ۰
آغاز دور سوم مذاکرات آلماتی۲ تا ساعتی دیگر

دور سوم مذاکرات آلماتی۲ بین ایران و گروه ۱+۵ تا ساعاتی دیگر آغاز می شود.دو طرف دیروز (جمعه) پس از دو دور گفت وگو توافق کردند تا ادامه گفت‌وگوها امروز (شنبه) ادامه یابد

مذاکرات روز نخست ایران و گروه موسوم به ۱+۵ در دو نوبت صبح و عصر به وقت آلماتی در مجموع حدود ۵ ساعت به طول انجامید.

دور اول مذکرات از حدود ساعت ۹ صبح امروز (جمعه) به وقت تهران در هتل ریکسوس شهر آلماتی قزاقستان آغاز و حدود ساعت ۱۲ پایان یافت. سپس هیات ایرانی مذاکرات را به منظور شرکت در نماز جمعه در مسجد جامع آلماتی ترک کرد.

دور دوم مذاکرات نیز از حدود ساعت ۱۵:۳۰ شروع و حدود ساعت ۱۸ پایان یافت.

هنگام انجام مذاکرات صبح امروز ایران و گروه ۱+۵، “مایکل مان”سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران حضور یافت و بدون ارائه پاسخ هایی روشن به سوالات خبرنگاران درباره اقدامات ۱+۵ برای رفع تحریم ها گفت که منتظر پاسخ ایران هستیم.

ایران در نشست امروز با۱+۵ چه گفت؟

“علی باقری” معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هم در تشریح نشست صبح امروز ایران با ۱+۵ در آلماتی، اظهار کرد: اقای جلیلی صبح امروز پیشنهادهای مشخص جمهوری اسلامی ایران را برای آغاز دور جدید همکاری ها به ۱+۵ ارایه داد.
به گزارش خبرگزاری پانا، علی باقری در تشریح نشست صبح امروز ایران با ۱+۵ در آلماتی، گفت: طرف ایرانی در این جلسه بر لحاظ کردن سه عنصر آغاز، ابعاد و سرانجام و پایان داشتن روند گفت وگوها تاکید کرد.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که معنی آنچه که به عنوان گام اعتمادساز یاد می شود، مجموعه اقداماتی است که دو طرف باید انجام دهند.
معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی با اعلام اینکه این اقدامات باید بخشی از راه حل جامع و نه چیزی غیر از آن یا در کنار راه حل جامع باشد، تصریح کرد: پیشنهادی که امروز اقای جلیلی به شش کشور و کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا داد، در یک چارچوب مشخص بود.
وی ادامه داد: گفت وگوها امروز و شاید فردا ادامه می یابد تا طرفین دیدگاه های شان را مبادله کنند و بستری مناسب برای همکاری ها شکل بگیرد.

مورد توجه قرار گرفتن پیشنهاد جدید ایران از سوی ۱+۵

علی باقری همچنین پس از پایان نوبت دوم مذاکرات آلماتی۲ با حضور در جمع خبرنگاران، گفت:در جلسه بعد از ظهر نمایندگان ۱+۵ سوالات و ابهامات خود را درباره محورهای پیشنهادی ایران ارائه کردند و جلیلی به تفصیل به همه آنها پاسخ داد و قرار شد جلسه برای ادامه بحث‌ها و جمع بندی مذاکرات امروز بین ایران و نمایندگان ۱+۵ ادامه یابد.

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به پیشنهاد ارایه شده از سوی ایران در نشست صبح یادآور شد: پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مورد توجه طرف مقابل قرار گرفته است.

نمایندگان ایران و ۱+۵ در مذاکرات چه کسانی هستند؟

“سعید جلیلی”دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران طبق روال مذاکرات قبلی، ریاست هیات ایرانی در این دور از گفت و گوها را نیز برعهده دارد که چهارشنبه شب در راس هیاتی وارد آلماتی شد.

“سید عباس عراقچی”معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه و”علی باقری”معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی و “مهدی صفری” سفیرایران در روسیه از جمله همراهان جلیلی در این دور از مذاکرات هستند.

تیم مذاکره کننده گروه ۱+۵ متشکل از نمایندگانی از پنج کشور عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل(آمریکا، فرانسه، روسیه، چین، انگلیس)و آلمان نیز تقریبا با همان ترکیبی که در دوره مذاکرات “آلماتی ۱”حضور داشتند، پای میز مذاکره “آلماتی ۲”حاضر شده اند.

در این مذاکرات،”وندی شرمن”نماینده آمریکا، “سایمون گس”نماینده انگلیس، “ما ژائوشو”نماینده چین،”سرگئی ریابکوف”نماینده روسیه، “ژاک اودیبر”نماینده فرانسه و “هانس دیتر لوکاس” نماینده آلمان در این مذاکرات است.

خانم”کاترین اشتون”مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز ریاست تیم مذاکره کننده گروه ۱+۵ را عهده دار است.

در این دوره نیز “هتل ریکسوس” آلماتی محل برگزاری مذاکرات است و خبرنگاران رسانه های مختلف جهان برای پوشش خبری آن در “هتل اینترکنتیننتال” مستقر شده‌اند.

دور قبلی و هشتم مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ با عنوان”آلماتی ۱” روز های ۸ و ۹ اسفند سال گذشته برگزار شد.

کارشناسان فنی و حقوقی دو طرف همچنین ۲۸ اسفند ۱۳۹۱ در استانبول با هدف تبادل بررسی‌های انجام داده گفت‌وگو کردند.

در دور قبلی مذاکرات آلماتی، گروه ۱+۵ با بازنگری در انتظارات قبلی خود، که بر توقف فعالیت‌های غنی سازی اورانیوم تاکید می‌کرد، خواستار تعلیق غنی سازی بیست درصدی اورانیوم در ایران شد.

در ازای این اقدام، برخی تحریم‌های تجاری علیه تهران، از جمله تجارت طلا و همچنین تحریمهایی در حوزه پتروشیمی تلطیف خواهد شد.

این در حالی است که ایران خواستار برچیده شدن تحریم‌های مهم تر و پذیرفته شدن حق غنی سازی ایران در جامعه جهانی شده است.

پاسخ‌های واقع‌بینانه‌تر ۱+۵ در”آلماتی ۱”

“سعید جلیلی”دبیر شورای عالی امنیت ملی بعد از انجام مذاکرات آلماتی ۱، تصریح کرد: در این دور از گفت و گوها، پاسخ ۱+۵ به پیشنهادهای ایران، نسبت به گذشته واقع بینانه تر بود.

جلیلی با بیان اینکه هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی هست، در عین حال تاکید کرد: در پاسخ طرف مقابل به پیشنهادهای قبلی ایران، سعی شده است که در برخی موارد به دیدگاه های ایران نزدیک باشد که ما این نکته را مثبت تلقی می کنیم.

“کاترین اشتون”مسئول هیات گروه ۱+۵ در مذاکره با ایران نیز روز چهارشنبه (۱۴ فروردین ۹۲) پس از دیدار با”احمد داوداغلو”وزیر امور خارجه ترکیه در آنکارا اعلام کرد: “مذاکره ضروری است و من هنوز خوشبینی محتاطانه‌ای در مورد نتیجه بخش بودن گفت وگو با ایران دارم.”

وی ابراز امیدواری کرد در دیدار با طرف ایرانی در آلماتی، مذاکرات سودمندی در پیش باشد.

اشتون گفت: “واقعا امیدوارم با در نظر گرفتن پیشنهاداتی که مطرح شده است، پاسخ مناسبی ارائه شود . ما به آلماتی می رویم تا پاسخ رسمی ایران را بشنویم.”

اشتون: به دنبال اعتماد سازی هستیم

“کاترین اشتون”مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین نهم اسفند سال گذشته پس از پایان مذاکرات ایران ایران و گروه ۱+۵ در آلماتی قزاقستان با اظهار امیدواری مبنی بر اینکه ایران به طرح ۱+۵ نگاه مثبت داشته باشند، افزود:ما به طور جمعی کار کردیم و به نمایندگی از سازمان ملل این اقدامات را داشتیم تا به نتایج ملموسی برسیم.

اشتون با بیان اینکه طرح ما برای اعتمادسازی است تا جلو رویم، ادامه داد: به دنبال راه حلی هستیم که براساس ان.پی.تی و شورای امنیت و حکام پیش رویم.

وی درباره ارایه پیشنهاد جدید به ایران، گفت: طرحی اصلاح شده به طرف ایرانی ارایه داده که سازنده بوده و نگرانی‌های بین‌المللی را در آن انعکاس می‌دهد. در این طرح اصلاح شده پیشنهادات ایران نیز لحاظ شده است.

ریابکوف: پیشنهاد۱+۵ کاهش تحریم‌ها در ازای تعلیق بود

“سرگئی ریابکوف” معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده این کشور در مذاکرات ایران و ۱+۵ هم در ارزیابی از مذاکرات آلماتی، گفت: ایران و شش کشور توافق کرده‌اند که کارشناسان دو طرف در تاریخ ۱۸ مارس (۲۸ اسفند) برای گفت‌وگو درباره موضوع هسته‌ای ایران تشکیل جلسه دهند.

ریابکوف با اعلام اینکه مذاکرات در تاریخ ۵ و ۶ آوریل (۱۶ و ۱۷ فروردین) از سر گرفته می‌شود، اظهار کرد: کشورهای عضو گروه ۱+۵ پیشنهاد کاهش تحریم‌ها علیه ایران را در ازای توقف غنی‌سازی اورانیوم با غنای ۲۰ درصد داده‌اند.

تاریخچه مذاکرات

مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ تا کنون سه دوره در ژنو، دو دوره در استانبول، یک دوره در بغداد، یک دوره در مسکو و یک دوره نیز در آلماتی برگزار شده است.

تیر ماه ۱۳۸۷، مهر ماه ۱۳۸۸، آذر ماه ۱۳۸۹ به ترتیب مذاکرات ژنو یک، دو و سه برگزار شد و استانبول دو بار به ترتیب در بهمن ۱۳۸۹ و ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۱ میزبان دو دور بعدی گفت وگوها بود. بعد از آن ایران و گروه ۱+۵ در اوایل خرداد ماه ۱۳۹۱ در دارالضیافه بغداد به مذاکره پرداختند و مذاکرات مسکو نیز به فاصله نسبتا کمی از مذاکرات بغداد در اواخر خرداد ماه همان سال برگزار شد.

آخرین دور این گفت وگوها نیز روزهای ۸ و ۹ اسفند سال گذشته در آلماتی بزگرار شد.

شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۳:۴۳
کد خبر : 10839
بازدیدها: 218

پاسخی بگذارید »