شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آغاز ثبت‌نام موقت دانش‌آموزان اتباع خارجی

danesheroz2 خرداد ۱۹, ۱۳۹۲ ۰

مسئول اتباع خارجی مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور با اشاره به آغاز ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع خارجی در مدارس کشورمان، شرایط، نحوه ثبت‌نام و شهریه این دسته از دانش‌آموزان را تشریح کرد

به گزارش گروه دانش آموزی دانش روز، احمد شاه‌مردانی  در پاسخ به این پرسش که ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع خارجی به چه شکل خواهد بود؟ گفت: در حال حاضر شیوه‌نامه مربوط به ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع خارجی برای سال تحصیلی جدید تنظیم نشده است، اما فعلاً به صورت موقت از این دسته از دانش‌آموزان در مدارس ثبت‎‌نام صورت می‌گیرد.

1_634843391691364675_s

 

وی ادامه داد: پس از اینکه شیوه نامه ثبت‌نام در کمیته دائمی اتباع خارجی وزارت کشور به تصویب برسد، به آموزش و پرورش استان‌ها در سراسر کشور ارسال و ابلاغ خواهد شد.

 

مسئول اتباع خارجی مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور افزود: درصورتی که موارد جدیدی در هنگام ثبت نام پیش آید، مسئولان ثبت نام موظف هستند براساس شیوه نامه‌ای که در اسرع وقت ابلاغ خواهد شد، عمل کرده و تغییرات ایجاد شده را اعمال کنند.

 

وی تصریح کرد: در سال تحصیلی جاری، حدود ۳۳۰هزار دانش‌آموز اتباع خارجی در سطح مدارس ثبت‌نام شدند که از این تعداد، ۳۱۰هزار دانش‌آموز افغان و ۱۰هزار نفر نیز از دانش‌آموزان عراقی بودند.

 

شاه‌مردانی با بیان اینکه از دانش‌آموزان سایر ملل نیز در مدارس ایرانی داخل کشور حضور داشتند، اظهار کرد: در سال تحصیلی ۹۲-۹۱ بیشترین آمار درخصوص ثبت نام دانش‌آموزان اتباع خارجی در مدارس شهرستان‌های استان تهران با رقمی بیش از ۸۰هزار نفر صورت گرفته است.

 

شرایط و مدارک لازم جهت ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع خارجی

 

مسئول اتباع خارجی مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور با اشاره به شرایط ثبت‌نام، گفت: دانش‌آموزانی که دارای گذرنامه، دفترچه پناهندگی، کارت هویت، کارت اقامت هستند، می توانند با مراجعه به مدارس ثبت نام کنند.

 

وی همچنین اضافه کرد: امسال نیز کارت آمایش ۹ برای ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع خارجی مدنظر قرار داده شده است.

 

به گفته شاه‌مردانی، کارت آمایش ۹ برای دانش‌آموزان اتباع خارجی به مانند شناسنامه دانش‌آموزان ایرانی است.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا از دانش‌آموزان اتباع خارجی که به لحاظ مدارک هویتی مشکل دارند، ثبت نام صورت خواهد گرفت یا خیر؟ گفت: سال گذشته کمیسیون ساماندهی اتباع خارجی از تمامی اتباع بخصوص افغان غیرمجاز درخواست کرد که برای دریافت گذرنامه خود را معرفی کنند.

 

مسئول اتباع خارجی مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور افزود: براساس برنامه‌ای که تنظیم شده بود، دیگر چیزی به عنوان اتباع خارجی غیرمجاز در داخل کشور نداریم.

 

شاه‌مردانی با بیان اینکه ثبت نام اتباع خارجی براساس مصوبه‌ای صورت می‌گیرد که در کمیته دائمی ساماندهی اتباع خارجی وزارت کشور به تصویب رسیده باشد، گفت: آموزش و پرورش اجازه ثبت نام اتباع خارجی را صادر نمی‌کند، بلکه طبق مصوبه ارائه شده از کمیته دائمی ساماندهی اتباع خارجی وزارت کشور ثبت نام‌ها انجام می‌شود.

 

وی با اشاره به موضوع امتحانات دانش‌آموزان اتباع خارجی نیز اظهار کرد: تمامی امتحانات و همچنین دیگر برنامه‌های تحصیلی دانش آموزان اتباع خارجی همانند دانش‌آموزان ایرانی است و امتحانات دانش آموزان اتباع خارجی نیز طبق برنامه انجام می‌شود.

 

پیشنهاد آموزش وپرورش درخصوص شهریه امسال دانش‌آموزان اتباع خارجی

 

شاه مردانی با بیان اینکه مدرسه ای مجزا برای دانش‌آموزان اتباع خارجی در داخل کشور وجود ندارد، تصریح کرد: دانش‌آموزان اتباع خارجی در کنار دانش‌آموزان ایرانی مشغول به تحصیل هستند.

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر شهریه درنظر گرفته شده برای ثبت نام دانش‌آموزان اتباع خارجی گفت: درخصوص شهریه روال کار این است که وزارت آموزش وپرورش پیشنهادی را به کمیته دائمی اتباع خارجی وزارت کشور ارائه می دهد و این کمیته پس از بررسی موضوع، میزان شهریه دریافتی جهت ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی را اعلام می کند.

 

مسئول اتباع خارجی مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور افزود: پیشنهادی که امسال آموزش وپرورش درخصوص شهریه به کمیته دائمی اتباع خارجی وزارت کشور ارائه کرده، نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است و همان شهریه قبلی است.

 

شاه مردانی خاطرنشان کرد: بررسی پیشنهاد آموزش وپرورش درخصوص شهریه در کمیته دائمی اتباع خارجی وزارت کشور حدود یک ماه زمان خواهد برد.

 

ثبت نام در مدارس خودگردان اتباع خارجی ممنوع است

 

وی در ادامه با اشاره به مدارس خودگرانی که اتباع خارجی بدون مجوز و به صورت غیرقانونی در داخل کشور تاسیس کردند، اظهار کرد: حضور دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس خودگردان ممنوع است.

 

مسئول اتباع خارجی مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور افزود: افرادی از اتباع خارجی به صورت زیرزمینی در داخل کشور بدون مجوز از آموزش وپرورش، مدارسی را تاسیس کردند و با دریافت شهریه و مبالغی از دانش آموزان اتباع خارجی ثبت نام می کنند که این کار غیرقانونی است.

منبع: پانا

یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۴
کد خبر : 24685
بازدیدها: 494

پاسخی بگذارید »